Aktualność

Odra z Pucharem Polski Podokręgu Rybnik

W finałowym meczu piłkarskiego pucharu Polski podokręgu Rybnik zmierzyły się Odra Wodzisław i Unia Książenice, która broniła trofeum wywalczonego przed rokiem. Finaliści występują na co dzień w klasie okręgowej. Wodzisławianie są liderem III grupy katowickiej i pewnym krokiem zmierzają po awans, Unia jest 3. w grupie II.

Obie ekipy pokonały po czterech rywali, aby ostatecznie awansować do decydującego meczu, rozegranego na stadionie w Rybniku, przy ul. Gliwickiej. Unia uporała się kolejno z KS Szczerbice (6:2), Dębem Dębieńsko (2:1), LKS-em Bełk (3:2) oraz MKP Centrum z Wodzisławia Śląskiego (5:4 po karnych). Odra okazał się lepsza od: Interu Krostoszowice (7:1), Płomienia Ochojec (2:1), Gwiazdy Skrzyszów (1:1, 4:3 po karnych) i MKS-u Czerwionka (4:2).

Przed meczem za faworyta uchodziła Odra. Prezes Podokręgu Rybnik Śląskiego ZPN, dopuszczał jednak możliwość niespodzianki. – We wczorajszym meczu Juventusu z Ajaxem faworyt nie wygrał. Nie wolno więc przesądzać o wyniku jeszcze przed pierwszym gwizdkiem. Wszystko wyjaśni się na boisku – stwierdził Andrzej Paulus, zwracając jednocześnie uwagę, że Unia będzie zmobilizowana dodatkowo, z powodu możliwości zmierzenia się z byłymi „ligowcami”. – Kilku zawodników Odry ma przeszłość ekstraklasową. Nie na co dzień piłkarze z Książenic mogą rywalizować z takimi rywalami. Będzie emocjonująco – zapowiadał prezes Podokręgu Rybnik.  

Finałowy mecz, który rozpoczął się 17 kwietnia punktualnie o godz. 19, od początku toczył się pod dyktando Odry, co nie mogło dziwić. Największe zagrożenie pod bramką Unii stwarzał Dudziński, najpierw w 12. minucie po jego strzale głową, piłkę wybił Niemiec, w ostatniej minucie pierwszej połowy napastnik Odry trafił w poprzeczkę, wykonując rzut wolny. Unici starali się odgryzać, czyhając na kontry. Niewiele jednak z nich wynikało.

W przerwie dwóch zmian, jak się później okazało kluczowych, dokonał Ryszard Wieczorek. Na boisku pojawili się Turkson i Malinowski. Obaj ostatecznie wpisali się na listę strzelców, zapewniając wodzisławianom zwycięstwo 2:0.

Po ostatnim gwizdku kibice z Wodzisławia rozpoczęli świętowanie. Sympatycy Unii podkreślali, że są dumni ze swoich piłkarzy, ale potencjał Odry zdecydował, że przechodni puchar z Książenic powędrował do Wodzisławia. – Nie udało nam się obronić pucharu, z drugiej strony fajnie, że dotarliśmy do finału. Wiedzieliśmy, z kim gramy. Byliśmy nastawieni na defensywę. W II połowie za szybko straciliśmy bramkę, nic nie mogliśmy potem zrobić. Odra wygrała zasłużenie. Gdybyśmy zagrali otwartą piłkę, mam wrażenie, że już w I połowie to spotkanie mogłoby się rozstrzygnąć – powiedział po spotkaniu Marcin Koczy, trener Unii Książenice.

Zadowolony z występu swoje drużyny był opiekun Odry. – Byliśmy faworytem tego meczu i wiedzieliśmy jak on będzie wyglądał. Przeciwnik „okopał” się od początku, jak większość zespołów grających przeciwko nam. Mieliśmy przygotowany plan, chodziło o wprowadzenie po przerwie bocznym pomocników, żeby rozbiegać przeciwnika i ten plan wypalił. W II połowie absolutnie kontrolowaliśmy to, co się działo na boisku. Przeciwnik opadał z sił, bo biegać cały czas za piłką nie jest łatwo. Dziś wyszło też nasze ogranie. Dużo trenujemy gry na małej przestrzeni, prowadzanie ataku pozycyjnego, wykorzystujemy to potem w meczach. Jak widać z dobrym skutkiem – stwierdził trener Wieczorek.  

Po ostatnim gwizdku, obaj trenerzy wybrali po jednym zawodniku, którzy ich zdaniem zasłużył na wyróżnienie w tym spotkaniu. Ryszard Wieczorek postawił na… Wieczorka – Jarosława. Trener Unii wytypował Artura Tumulę. Obaj zawodnicy dostali specjalne vouchery o wartości 500 zł.

 Galeria Foto

 

Odra Wodzisław - Unia Książenice 2:0 (0:0)

Bramki: Alexander Turkson (57.), Malinowski (71.)

 

Odra: Richard Mrozek – Adam Niemyjski, Krzysztof Krzyżok, Piotr Szymiczek, Artur Gać, Mariusz Zganiacz, Błażej Szczepanek, Damian Tarka, Jarosław Wieczorek, Patryk Dudziński, Piotr Zieliński. Rezerwa: Marcin Musioł, Patryk Antończyk, Dawid Czorniczek, Mateusz Kasprzyk, Alexander Turkson, Piotr Kolasa, Kacper Malinowski. Trener: Ryszard Wieczorek.

 

Unia: Mateusz Niemiec – Michał Siedlok, Mateusz Stajer, Kamil Kaczmarczyk, Jakub Skowronek, Artur Tumula, Jakub Gnyp, Rafał Przybyszewski, Łukasz Michalski, Arkadiusz Suchiński, Marek Malcher. Rezerwa: Dawid Mieszaniec, Dariusz Adamczyk, Marcin Kuczera, Mateusz Bogumiło, Bartosz Kutypa, Patryk Grzybek, Arkadiusz Sokołowicz. Trener: Marcin Koczy.

 

Sędzia główny  Sebastian Balon , asystenci Łukasz Sikorski, Marcin Bochynek, techniczny Magdalena Figura-Łyżwa

  • Opublikowno: 18-04-2019 22:30
Wstecz