W sali konferencyjnej Stadionu Śląskiego spotkali się najbardziej zasłużeni dla śląskiej piłki zawodnicy i działacze oraz goście z Wiceprezesem PZPN Cezarym Kuleszą i Prezesem Opolskiego Związku Piłki Nożnej Tomaszem Garbowskim na czele, żeby z pełnym przekonaniem stwierdzić, że nawet mimo problemów z pandemią, przez ten jubileuszowy okres wiele udało się zrobić.
- Był to dla nas wyjątkowo czas - podkreślił Henryk Kula. - Przepełniony magią wspomnień i wspaniałych spotkań oraz sukcesów. Moje słowa, które wypowiedziałem na gali w Operze Śląskiej w Bytomiu: "jestem przekonany, że najpiękniejsze karty w historii Śląskiego Związku Piłki Nożnej są dopiero przed nami, a sukcesy w przyszłym stuleciu będą nie mniejsze niż w minionym" szybko się spełniły. Takich sukcesów w jednym roku śląska piłka jeszcze nie miała, a przynajmniej ja nie pamiętam. Raków Częstochowa zdobył Puchar Polski i wicemistrzostwo kraju, a lista drużyn, które pną się coraz wyżej jest długa, bo Ruch Chorzów awansował do II ligi, Skra Częstochowa walczy o awans do I ligi, a GKS Katowice już się w niej znalazł. Mistrzem Polski w futsalu jest Rekord Bielsko-Biała, a kobieca drużyna Czarnych Sosnowiec sięgnęła po dublet, bo po 21 latach odzyskała tytuł mistrzowski oraz sięgnęła po Puchar Polski. Możemy się też cieszyć z awansów kobiecych drużyn Rekordu do Ekstraligi i Skry Częstochowa do I ligi.
Wszystkie te słowa poparte były multimedialnym podkładem, na którym uwieńczone zostały te radosne chwile oraz ludzie, którzy tworzyli fundamenty tych osiągnięć.
- Jubileusz to także czas, w którym mogliśmy uhonorować wyjątkowym tytułem wybitne postaci śląskiej piłki - dodał Henryk Kula. - Ludzi, którzy swoją postawą na boisku i przede wszystkim poza nim wielokrotnie udowodnili, że ich związki z najbardziej piłkarskim regionem w Polsce są ścisłe i nierozerwalne. Swoje statuetki na gali w Oprze Śląskiej w Bytomiu odebrali już Stanisław Oślizło, Hubert Kostka i Antoni Piechniczek. Z powodu obowiązków trenerskich nie mógł tego wtedy zrobić Waldemar Fornalik, ale teraz jest z nami i mogę mu wręczyć tę wyjątkową statuetkę.
Ponadto Waldemar Fornalik został odznaczony Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Piłki Nożnej, a wręczenia tego odznaczenia dokonał obecny wśród gości Wiceprezes PZPN Cezary Kulesza.
Spotkanie podsumowujące rok jubileuszowy było to także doskonałą okazją podziękowania osobom wspierającym śląską piłkę finansowo. Przyznane Uchwałą Komisji do spraw Nagłych Śląskiego Związku Piłki Nożnej tytuły Przyjaciela Śląskiej Piłki wraz z oryginalnymi statuetkami i certyfikatami otrzymali: Tadeusz Maziarz, Michał Krokosz i Marek Małek, którzy zostali uhonorowani przez Henryka Kulę oraz Wiceprezesów Śląskiego Związku Piłki Nożnej Artura Szymczyka i Jarosława Brysia.
- Wszystkim piłkarzom, trenerom, sędziom, działaczom, sympatykom, sponsorom i samorządom, z okazji naszego wspólnego jubileuszu, razem z Zarządem składam podziękowania. Za trud, wytrwałość i cierpliwość włożone w budowanie sukcesów śląskiej piłki. Jesteście fundamentem Śląskiego Związku Piłki Nożnej i z tą świadomością zapraszam was na finał rozgrywek o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej, czyli mecz Ruch Chorzów - Ruch Radzionków, stanowiący sportowe podsumowanie roku jubileuszowego. Życzę wam wspaniałego wieczoru wypełnionego pozytywnymi sportowymi emocjami - zakończył oficjalną część spotkania śląskiej rodziny piłkarskiej Prezes Henryk Kula.
Zdjęcia z gali można oglądać TUTAJ.