Piłkarze wyklęci – Stefan Kisieliński

6 lut 2025

Stefan Kisieliński to bramkarz, lekkoatleta, narciarz, reprezentant Śląska i Polski, dziennikarz, nauczyciel i społecznik, jeniec wojenny, w którego tragiczną śmierć uwikłany był Urząd Bezpieczeństwa.

Urodził się 13 grudnia 1901 roku w Morawskiej Ostrawie w rodzinie oświęcimskiego urzędnika kolejowego. Gorący patriotyzm, który go zawsze cechował, wyniósł z rodzinnej atmosfery. Jako ochotnik przystąpił do 9 pułku ułanów mazowieckich, by walczyć w kampanii 1920 roku.

Od dziecka interesował się sportem. Wraz z braćmi Walerianem (późniejszym reprezentantem Polski) i Czesławem byli w roku 1919 jednymi z założycieli klubu Soła Oświęcim (od 2004 roku stadion Soły Oświęcim nosi imię Braci Kisielińskich). To w nim Stefan rozpoczął karierę seniorską. Prawdziwe sukcesy przyszły jednak nieco później. W 1925 roku przeniósł się do silnego wówczas Policyjnego Klubu Sportowego Katowice. Występował wówczas w reprezentacji Śląska. To prawdopodobnie na jednym z takich meczów zauważył go Tadeusz Synowiec (ówczesny selekcjoner kadry). Stefan Kisieliński otrzymał pierwsze powołanie do reprezentacji – na mecz w Węgrami w Budapeszcie (20.08.1926).

Debiut nie należał dla bramkarza do udanych. Polska przegrała 1:4. Jako piłkarz drużyny katowickiej (wciąż znajdującej się poza ligą) polskiej bramki będzie bronił jeszcze trzykrotnie. Ostatnie lata piłkarskiej aktywności (1927-32) spędził w Warszawskiej Polonii, co wiązało się z grą w pierwszej lidze. Jako piłkarz Czarnych Koszul jeszcze dwa razy został powołany do gry w reprezentacji. Bilans występów w barwach narodowych zamknął się ostatecznie w 6 spotkaniach, z których 2 zakończyły się przegraną, 2 remisem i 2 wygraną. Do oficjalnych statystyk należy jeszcze doliczyć mecz nieoficjalny, rozegrany 29 czerwca 1928 roku z reprezentacją Górnego Śląska (zakończony wygraną kadry narodowej 5:2).

Stefan Kisieliński czynnie uprawiał również inne dyscypliny sportu, przede wszystkim lekkoatletykę. Został mistrzem Śląska w biegu na 110 metrów przez płotki oraz wicemistrzem w skoku w dal. Reprezentował też barwy okręgu w… narciarstwie!

Aktywność sportową łączył z nauką, a później też pracą. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu wstąpił do Seminarium Nauczycielskiego w Białej i podjął pracę nauczyciela wychowania fizycznego w gimnazjum państwowym im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Pełnił również funkcję instruktora w Kuratorium Okręgu Śląskiego w Katowicach. Jednocześnie uczył się dalej i ukończył  historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był też absolwentem Warszawskiego Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego. W latach 30. parał się ponadto dziennikarstwem sportowym (m.in. jako redaktor działu sportowego „Polski Zachodniej. Dziennika Polskiego Zagłębia Węglowego”). Wyjechał jako korespondent na Igrzyska Olimpijskie do Berlina. W listopadzie 1933 roku odznaczono go Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W chwili wybuchu II wojny światowej był porucznikiem rezerwy 3. pułku ułanów śląskich. Ranny dostał się do niewoli. Jako jeniec należał do głównych organizatorów życia sportowego w kilku obozach jenieckich, w tym głównie w latach 1942-45 w obozie II c w Woldenbergu (dziś Dobiegniew), tam był też członkiem rady naukowej obozu i wykładowcą na tajnych kursach. Z niewoli wrócił w 1945 roku. Początkowo został wizytatorem szkół w Katowicach, zaangażował się też w odbudowę struktur sportowych na Śląsku i w roku 1946 został powołany na dyrektora Wojewódzkiego Urzędu WFiPW. Był działaczem sportowym w pierwszym i drugim powojennym zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej. W latach 1949-1950 wraz z Mieczysławem Szymkowiakiem był selekcjonerem polskiej reprezentacji. W listopadzie 1950 roku powołano go na sekretarza Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. W związku z podjęciem się tego zadania przeniósł się do Warszawy. Nie dawał mu jednak spokoju Urząd Bezpieczeństwa.

W nocy z 8 na 9 marca 1951 roku Stefan Kisieliński zmarł tragicznie w warszawskim hotelu Bristol. Okoliczności tej śmierci mimo starań rodziny (a także działaczy sportowych ze Śląska i Warszawy) nie udało się wyjaśnić. Znaleziono go w wannie pokoju hotelowego. Wezwany brat Walerian, mieszkający w Warszawie widział tam kartkę spisaną przez Stefana w noc przed śmiercią, której treści nie udostępniono rodzinie i która została zarekwirowana przez milicję. Wiadomo, że w dniach poprzedzających śmierć Stefan był wielokrotnie przesłuchiwany przez UB oraz wzywany na rozmowy do Komitetu Centralnego PZPR. Wiadomo też, że wykrył nieprawidłowości finansowe przy organizacji spartakiady zimowej roku 1951 w Zakopanem, a uwikłani działacze Gwardii (klub Służb Bezpieczeństwa) grozili mu porachunkami. Śledztwo w sprawie śmierci Stefana Kisielińskiego umorzono we wrześniu 1951 roku, utrzymując, że popełnił samobójstwo. Rodzina zmarłego nie uwierzyła w te wyjaśnienia, próbowała jeszcze po 1956 roku sprawę wyjaśnić, zgłaszając wszelkie wątpliwości prokuraturze i innym władzom, sugerując upozorowanie samobójstwa. Córka zmarłego po roku 1990 próbowała pozyskać informacje i wyjaśnienia w Instytucie Pamięci Narodowej. Bezskutecznie.

Serdecznie dziękuję Panu Kazimierzowi Kisielińskiemu, synowi za przekazanie cennych informacji pozwalających rozszerzyć niniejszy biogram.

Jacek Kurek

Dariusz Mrowiec

Dariusz Mrowiec

Stojący na czele zarządu Podokręgu Żywiec Dariusz Mrowiec do roli działacza doszedł sędziowską drogą. Urodzony 1 września 1963 roku wychowanek Koszarawy oraz zawodnik Czarnych Żywiec piłkarską przygodę przerwał w wieku juniora. W dodatku gdy na czas studiów na...

Jerzy Adamczyk

Jerzy Adamczyk

Życiorys Jerzego Adamczyka napisała... piłka nożna. - Zacząłem trenować w klubie w Jankowicach jako trampkarz, a gdy byłem juniorem to pierwszy zespół walczył o okręgówkę – wspomina prezes LKS Orzeł Jankowice. - Przegraliśmy jednak z Niewiadomiem i szansa na...

Leszek Baczyński

Leszek Baczyński

Wśród wielu odznaczeń i wyróżnień Leszek Baczyński ma także medal "Zasłużonego dla Miasta Sosnowca". - Rok temu na sesji Rady Miasta zostałem wyróżniony przyznaniem medalu "Zasłużonego dla Miasta Sosnowca" - mówi Leszek Baczyński, urodzony 13 kwietnia 1955 roku. -...

Zdzisław Banaś

Zdzisław Banaś

Zdzisław Banaś, ma nie tylko piłkarskie nazwisko, które kibicom kojarzy się z legendarnym reprezentantem Polski sprzed pół wieku. Można bez przesady powiedzieć, że dla Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz piłka nożna jest pasją, którą realizuje jako... zaangażowany...

Czesław Biskup

Czesław Biskup

Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, jednocześnie prezes Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Czesław Biskup z piłką nożna związany jest już ponad pół wieku. - Urodził się 1 maja 1948 roku - mówi Czesław Biskup. - Szanuję sobie to święto podwójnie, a...

Jarosław Bryś

Jarosław Bryś

Był piłkarzem ekstraklasy, a obecnie jest prezesem Podokręgu Zabrze, wiceprezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej i sekretarzem Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej. - Jak się zaczęła pana piłkarska przygoda? - Na poważnie...