1. Gala ORLEN Ekstraligi Kobiet

1 cze 2026

Pierwsza w historii organizowana przez Polski Związek Piłki Nożnej Gala ORLEN Ekstraligi Kobiet już za nami. 1 czerwca w Warszawie poznaliśmy najlepsze piłkarki, trenerów i inicjatywy sezonu 2025/2026. Podczas wyjątkowego wieczoru wręczono nagrody aż w 11 kategoriach – od MVP sezonu i najlepszych zawodniczek na poszczególnych pozycjach po wyróżnienia dla osób oraz projektów wspierających rozwój kobiecej piłki nożnej w Polsce.

Serdecznie gratulujemy laureatom i nominowanym!

Najlepsi z najlepszych

Kapituła Gali ORLEN Ekstraligi Kobiet, w skład której weszli przedstawiciele PZPN, środowiska piłkarskiego i mediów, wyłoniła laureatki i laureatów we wszystkich kategoriach. Wśród nagrodzonych znalazły się zawodniczki, które przez cały sezon zachwycały formą i miały ogromny wpływ na swoje drużyny, ale także trenerzy oraz inicjatywy realnie wspierające rozwój kobiecego futbolu w Polsce.

– Gala Orlen Ekstraligi Kobiet to kolejny ważny krok w rozwoju piłki nożnej kobiet w Polsce. Chcemy nie tylko doceniać najlepsze zawodniczki, trenerki, trenerów i osoby pracujące na rzecz tego sportu, ale również budować jego prestiż oraz inspirować kolejne pokolenia dziewcząt do realizowania swoich sportowych marzeń – powiedział Cezary Kulesza, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Bohaterki sezonu 2025/2026

Gala była nie tylko okazją do podsumowania sezonu ORLEN Ekstraligi Kobiet, ale także momentem docenienia osób, które każdego dnia pracują na rozwój piłki nożnej kobiet – zarówno na boisku, jak i poza nim. Wręczono statuetki w 11 kategoriach, wyróżniając zawodniczki, trenerów oraz projekty, które w ostatnich miesiącach szczególnie zapisały się w historii kobiecego futbolu w Polsce.

Pełna lista laureatek i laureatów prezentuje się następująco:

MVP sezonu: Paulina Tomasiak (Górnik Łęczna).

Najlepsza bramkarka: Oliwia Szperkowska (KKS Czarni Antrans Sosnowiec).

Najlepsza obrończyni: Katarzyna Nowak (GKS Katowice).

Najlepsza pomocniczka: Patrycja Sarapata (KKS Czarni Antrans Sosnowiec).

Najlepsza napastniczka: Klaudia Miłek (KKS Czarni Antrans Sosnowiec).

Najlepsza młoda piłkarka: Lena Świrska (Pogoń Szczecin).

Trener sezonu: Sebastian Stemplewski (KKS Czarni Antrans Sosnowiec).

Królowa strzelczyń: Klaudia Miłek (KKS Czarni Antrans Sosnowiec).

Najlepszy gol sezonu: Paulina Tomasiak, Górnik Łęczna – Śląsk Wrocław.

Inicjatywa na rzecz rozwoju piłki nożnej kobiet: 8311 kibiców na meczu Lech Poznań UAM – GKS Katowice, organizator: Lech Poznań UAM.

Ambasador piłki nożnej kobiet: ORLEN S.A.

Statuetki wręczali m.in. Pierwsza Dama Marta Nawrocka, Minister Sportu i Turystyki Jakub Rutnicki oraz Prezes PZPN Cezary Kulesza.

Pierwsza Dama wręczyła nagrodę dla najlepszej młodej zawodniczki sezonu. W swoim wystąpieniu Małżonka Prezydenta RP podkreśliła, jak ważne da niej osobiście jest wsparcie tej dyscypliny w Polsce. – Całym sercem wspieram kobiecą piłkę nożną! I dziewczęce marzenia, które rodzą się jeszcze na szkolnych boiskach czy podwórkach, a później owocują pięknymi sportowym karierami – powiedziała Marta Nawrocka, Małżonka Prezydenta RP.

– Wsparcie Pierwszej Damy to niezwykle ważny sygnał, że piłka nożna kobiet jest dziś istotnym elementem życia społecznego i sportowego w Polsce – dodał Prezes Cezary Kulesza.

Gala, która tworzy historię

Pierwsza Gala ORLEN Ekstraligi Kobiet organizowana przez PZPN to kolejny ważny krok w rozwoju kobiecej piłki nożnej w Polsce. Wydarzenie ma na stałe wpisać się w kalendarz rozgrywek i każdego roku podsumowywać to, co najlepsze w kobiecym futbolu. To także symbol zmian, które w ostatnich latach coraz wyraźniej widać w piłce nożnej kobiet – rosnącego zainteresowania kibiców, coraz wyższego poziomu sportowego oraz nowych inicjatyw rozwijających futbol dziewcząt i kobiet w całym kraju.

 

Fot. Radosław Jóźwiak / Łączy nas piłka

Źródło: PZPN

Powołania na Finałowy Turniej Mistrzostw Polski Oldbojów 42+

Powołania na Finałowy Turniej Mistrzostw Polski Oldbojów 42+

Śląski Związek Piłki Nożnej przedstawia listę zawodników powołanych na Finałowy Turniej Mistrzostw Polski Oldbojów 42+, który odbędzie się w dniach 25 - 28 czerwca 2026 roku w Bydgoszczy. Gratulujemy i życzymy powodzenia! Lista powołanych zawodników: 1. Bledzewski...

Jubileusz 80-Lecia KS Rybak Ciasna

Jubileusz 80-Lecia KS Rybak Ciasna

KS Rybak Ciasna obchodził jubileusz 80-lecia - serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów! Wszystko zaczęło się od Mszy Świętej w Kościele w intencji wszystkich działaczy, zawodników, trenerów, sympatyków, oraz zasłużonych osób. Po mszy był pochód prosto na...

Sezon podsumowany. Piłkarskie święto w Podokręgu Rybnik Śl.ZPN

Sezon podsumowany. Piłkarskie święto w Podokręgu Rybnik Śl.ZPN

To było prawdziwe piłkarskie święto w Podokręgu Rybnik Śląskiego Związku Piłki Nożnej! Dziękujemy, że byliście z nami! A sponsorom i partnerom dziękujemy za wsparcie! O godz. 13:00 odbył się mecz Sokół Chwałęcice – Polonia Marklowice. Wynik meczu 2:2. Do Ligi...