PZPN przyjął pierwszą w historii konwencję trenerską

20 cze 2025

Polski Związek Piłki Nożnej przyjął Konwencję Trenerską PZPN – pierwszą w historii federacji kompleksową regulację, która w jednolity sposób porządkuje wszystkie kwestie związane z kształceniem, licencjonowaniem, zatrudnianiem oraz odpowiedzialnością trenerów piłki nożnej w Polsce.

To przełomowy dokument, stanowiący fundament nowoczesnego systemu szkolenia trenerów, zgodny z najnowszymi regulacjami UEFA Coaching Convention 2025 oraz FIFA RSTP.

Nowa Konwencja:

  • zastępuje ponad 100 stron rozproszonych uchwał i regulacji, wprowadzając spójny, jednolity dokument normujący wszystkie kluczowe obszary;
  • wprowadza jednolite standardy licencjonowania i wymogi związane z pełnieniem funkcji wskazanych w Konwencji;
  • reguluje stosunki kontraktowe z trenerami, w tym wprowadza obowiązek zawarcia kontraktów w rozgrywkach centralnych;
  • definiuje nową strukturę i zasady kursów trenerskich, dostosowaną do wymogów UEFA i krajowych realiów;
  • standaryzuje proces naboru na wszystkie kursy organizowane przez PZPN;
  • wprowadza nowe regulacje związane z macierzyństwem i rodzicielstwem – zgodne z międzynarodowymi standardami ochrony praw osób zatrudnionych w sporcie;
  • określa odrębną ścieżkę edukacyjną dla doświadczonych zawodników profesjonalnych, ułatwiając im rozpoczęcie kariery trenerskiej.

Wśród kluczowych zmian można wyróżnić:

  • rozszerzenie obowiązku posiadania licencji – licencja trenerska jest wymagana nie tylko do prowadzenia zespołu w rozgrywkach, lecz także do prowadzenia zorganizowanych zajęć treningowych z piłki nożnej;
  • nową, uporządkowaną strukturę kursów trenerskich – z podziałem na kursy: trenerskie, trenerskie specjalistyczne, specjalistyczne, wraz z precyzyjnie określonymi kryteriami naboru, wymogami szczególnymi oraz dostosowaniem do wytycznych UEFA i krajowych potrzeb;
  • zniesienie zakazu pracy w dwóch klubach w tej samej klasie rozgrywkowej – trener może obecnie pracować maksymalnie w dwóch klubach w jednej rundzie rozgrywkowej, co kończy obowiązujący od 11 lat zakaz;
  • ujednolicenie formy zatrudnienia trenerskiego – wprowadzono jeden rodzaj kontraktu;
  • obowiązek zawarcia kontraktu z trenerem przez kluby uczestniczące w rozgrywkach centralnych (Ekstraklasa, 1., 2. i 3. liga mężczyzn, Ekstraliga i 1. liga kobiet, Ekstraklasa i 1. liga Futsalu, CLJ dziewcząt i chłopców);

Nowe zasady dotyczące zawierania i rozwiązywania kontraktów trenerskich, w tym:

  • obniżenie progu zaległości finansowych umożliwiających rozwiązanie kontraktu z winy klubu z 3 do 2 miesięcy (zgodnie z przepisami FIFA),
  • określenie zasad ustalania odszkodowania w przypadku rozwiązania kontraktu bez uzasadnionej przyczyny.
  • uregulowanie opłat, zasad egzaminowania i warunków udziału w kursach, w tym zasady dotyczące nieobecności oraz wymogów formalnych;

Konwencja wejdzie w życie 1 lipca 2025 roku.

W załącznikach do Konwencji znajdują się m.in.:

  • zasady regulujące stosunki kontraktowe z trenerami,
  • schemat kształcenia,
  • wykaz licencji trenerskich,
  • kryteria i zasady naboru na kursy.

Pełna treść konwencji: https://pzpn.pl/public/KONWENCJA%20TRENERSKA%20PZPN%202025.pdf

Źródło PZPN

Festiwal dla dziewczyn zawitał do Sosnowca

Festiwal dla dziewczyn zawitał do Sosnowca

Festiwal piłkarski dla dziewczyn odbył się dziś w Sosnowcu na stadionie KKS Czarni Antrans Sosnowiec. Dziękujemy, że byłyście z nami! Była doskonała zabawa i moc atrakcji - konkursy, animacje, super nagrody, a wstęp był oczywiście bezpłatny. Konkurecje sportowe...

Memoriał Ireny Półtorak odbył się w Sosnowcu

Memoriał Ireny Półtorak odbył się w Sosnowcu

Memoriał Ireny Półtorak z udziałem 8 zespołów klubowych U13 dziewcząt odbył się w Sosnowcu na stadionie KKS Czarni Antrans Sosnowiec. Dziękujemy wszystkim wspaniałym zespołom i szkoleniowcom za udział w turnieju i fantastyczną grę! A rodzicom za gorący doping! Na...

Zgłoszenia do rozgrywek kobiecych w sezonie 2026/2027

Zgłoszenia do rozgrywek kobiecych w sezonie 2026/2027

Komisje ds. Rozgrywek i Piłki Kobiecej Śląskiego Związku Piłki Nożnej informują, że do 15 czerwca 2026 roku przyjmują zgłoszenia do rozgrywek kobiecych w sezonie 2026/2027. Drużyny można zgłaszać poprzez poniższy...