Uroczystość złożenia kwiatów przy Pomniku Olimpijczyków z Brzezin Śląskich

5 lut 2026

Prezes Śląskiego ZPN Henryk Kula i Członkini Zarządu Śl.ZPN Małgorzata Sędzimir-Pszowska uczestniczyli dziś w uroczystości złożenia kwiatów i zniczy przy Pomniku Olimpijczyków z Brzezin Śląskich, organizowaną z okazji rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026.

Była to kolejna okazja, by uczcić pamięć olimpijczyków z Brzezin Śląskich:

– piłkarza Huberta Banisza (Helsinki 1952)

Hubert Banisz: urodzony 16 lutego 1928 w Piekarach Śląskich, syn Franciszka i Marii Kremser, absolwent szkoły zawodowej (ślusarz). Piłkarz (176 cm, 70 kg) – obrońca, wychowanek KS Orzeł Brzeziny Śl. (1945-1949) i zawodnik Szombierek Bytom (1950-1953). W reprezentacji narodowej wystąpił 7-krotnie (6 A + 1) debiutując w meczu z Rumunią (1952) i kończąc w spotkaniu z Czechosłowacją (1953). Zmarł w Bytomiu 19 marca 1983.

– gimnastyka Szymona Sobali (Helsinki 1952)
– gimnastyka Pawła Świętka (Helsinki 1952)
– gimnastyka Aleksandra Rokosa (Rzymm 1950, Tokio 1964, Meksyk 1968)
– sztangistę Edwarda Ścigałę (Helsinki 1952)

Licznie przybyli na uroczystość goście, zaproszeni przez Posła na Sejm RP Łukasza Ściebiorowskiego i Przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Piekary Śląskie Natalię Ciupińska-Szoska, wyrazili tym samym wsparcie i życzenia sukcesów dla polski sportowców, którzy będą walczyć o powiększenie dorobku medali olimpijskich.

W wydarzeniu wzięli udział także m.in. Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Kajdan i Kanclerz AWF Katowice Piotr Rodak, Tadeusz Wieczorek.

Łącznie w uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt delegacji – parlamentarzysci, władze miasta, radni, związki sportowe, stowarzyszenia sportowe, spółki, jednostki miejskie, uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy.

Powołania na Finałowy Turniej Mistrzostw Polski Oldbojów 42+

Powołania na Finałowy Turniej Mistrzostw Polski Oldbojów 42+

Śląski Związek Piłki Nożnej przedstawia listę zawodników powołanych na Finałowy Turniej Mistrzostw Polski Oldbojów 42+, który odbędzie się w dniach 25 - 28 czerwca 2026 roku w Bydgoszczy. Gratulujemy i życzymy powodzenia! Lista powołanych zawodników: 1. Bledzewski...

Jubileusz 80-Lecia KS Rybak Ciasna

Jubileusz 80-Lecia KS Rybak Ciasna

KS Rybak Ciasna obchodził jubileusz 80-lecia - serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów! Wszystko zaczęło się od Mszy Świętej w Kościele w intencji wszystkich działaczy, zawodników, trenerów, sympatyków, oraz zasłużonych osób. Po mszy był pochód prosto na...

Sezon podsumowany. Piłkarskie święto w Podokręgu Rybnik Śl.ZPN

Sezon podsumowany. Piłkarskie święto w Podokręgu Rybnik Śl.ZPN

To było prawdziwe piłkarskie święto w Podokręgu Rybnik Śląskiego Związku Piłki Nożnej! Dziękujemy, że byliście z nami! A sponsorom i partnerom dziękujemy za wsparcie! O godz. 13:00 odbył się mecz Sokół Chwałęcice – Polonia Marklowice. Wynik meczu 2:2. Do Ligi...