Oficjalnie futsal został włączony do PZPN w 1996 roku, kiedy powstała Komisja ds. Futsalu. Początki mini piłki w naszym kraju sięgają jednak głębiej. Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie rozgrywano od 1984 roku, a pierwszym mistrzem halowych rozgrywek – w sześcioosobowych składach – został zespół 22-Findera Gliwice. To dowód na to, że gliwickie parkiety można bez żadnej przesady nazwać kolebką polskiego futsalu, który jako dyscyplina – od 1988 roku funkcjonująca pod skrzydłami FIFA – zaczął się także coraz mocniej rozwijać w naszym kraju. Mistrzostwa Polski w pięcioosobowych składach wystartowały – zarówno w hali, jak i na boiskach otwartych – w 1989 roku. Na murawie tytuł wywalczył Zawisza Gliwice, zespół Jerzego Wojewódzkiego – twórcy i wielkiego propagatora mini piłki w Gliwicach, zmarłego 29 września 2018 roku.
Pierwszym futsalowym mistrzem Polski, wyłonionym w rozgrywkach, powołanej w 1994 roku Ligi Halowej Piłki Nożnej Pięcioosobowej, także został gliwicki klub. Tytuł zdobyła wówczas drużyna PA Nova Texas, której prezesem i trenerem, był Roman Sowiński, w latach 1995–2001 selekcjoner reprezentacji Polski. W ośmiodrużynowej ekstraklasie w pionierskim sezonie 1994/95 występowały jeszcze cztery drużyny z naszego regionu: Jard Gliwice, Lipnik Bielsko-Biała (protoplasta Rekordu), Centrum Bielsko-Biała i Energetyk Jaworzno.
Od tego czasu, w 25-letniej historii futsalowej ekstraklasy zespoły z naszego regionu zdobyły 14 tytułów mistrzowskich: PA Nova Gliwice i Clearex Chorzów po 5 oraz Rekord – 4. Także na arenie międzynarodowej w klubowych rozgrywkach najdalej przebiły się śląskie zespoły. Clearex Chorzów wywalczył miejsce w europejskiej elicie w sezonie 2001/02, wchodząc do turnieju finałowego, w którym uczestniczyło 8 zespołów.
– Początkowo zawodnicy godzili grę w piłkę nożną z futsalem. Grali u nas: Adam Kryger, Marcin Bęben, Piotr Rocki, Józef Żymańczyk, Mirosław Jaworski, Jarosław Potok, Robert Załęski, Andrzej Dziedzic czy Dariusz Koseła. To znane piłkarskie nazwiska. Niektórzy musieli mieć specjalną zgodę ze swojego klubu, żeby pokopać piłkę w hali. Byli i tacy gracze, którzy wcale z nami nie trenowali. Przyjeżdżali po prostu na mecz – mówi twórca chorzowskiego klubu Zdzisław Wolny.
Później przyszedł czas specjalizacji. Jednym z zawodników, którzy porzucili piłkę nożną i wybrali futsal, był występujący na zapleczu piłkarskiej ekstraklasy Andrzej Szłapa (na zdjęciu w środku).
Na parkiecie wywalczył 6 tytułów mistrzowskich jako zawodnik (pięć z Cleareksem i jeden z Rekordem), a doświadczenie zdobyte w 87 występach w reprezentacji Polski, dla której strzelił 48 goli, przekuwa na trenerskie sukcesy w Rekordzie Bielsko-Biała. Trzy razy z rzędu doprowadził bielszczan do mistrzostwa, a w sezonie 2018/19 jego zespół dotarł do Elite Round w Lidze Mistrzów UEFA, czyli znalazł się w elitarnej szesnastce najlepszych zespołów Starego Kontynentu. Wielka w tym zasługa bielskiego biznesmena Janusza Szymury, który w Rekordzie stworzył „fabrykę medali”.
– Z pewnością na wyobraźnię działa to, że gramy w futsalowej Lidze Mistrzów i reprezentujemy Polskę – mówił po sezonie 2018/19 Janusz Szymura. – Zdobywamy też seryjnie medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu, a w przypadku piłkarzy i piłkarek na boiskach trawiastych także smakują awanse. Mnie cieszy, że poprawiamy rekordy... Możemy się pochwalić trzema tytułami mistrza Polski w futsalu z rzędu oraz czterema mistrzostwami i jednym wicemistrzostwem w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w futsalu w jednym sezonie. Mamy zespoły w ekstraklasie i II lidze futsalu mężczyzn oraz w ekstralidze futsalu kobiet, a także w I i IV lidze piłki nożnej kobiet oraz w III lidze i klasie okręgowej mężczyzn. Na pewno jesteśmy jedynym takim klubem w Polsce.
Także kobiety ze Śląska mają na swoim koncie mistrzowski tytuł w futsalu. W 2018 roku na parkiecie w Świeciu, gdzie został rozegrany turniej finałowy, po złoto sięgnęła drużyna TS ROW Rybnik, nie przegrywając w całym sezonie ani jednego meczu, a Agata Sobkowicz wróciła do domu z koroną królowej strzelczyń.
Reprezentację Polski w futsalu prowadzili trenerzy wywodzący się z naszego regionu. Do nich zaliczamy także Andreę Bucciola – szkoleniowca Rekordu i Włocha z… Bielska-Białej. Wśród selekcjonerów znaleźli się: Roman Sowiński (1995–2001), Leszek Latacz (2001–02, 2007–08), Marek Bęben (2002–04), Tadeusz Wolny (2008–09), Andrea Bucciol (2013–15) i Błażej Korczyński (od 2017).