Śląski ZPN

Podokręg Lubliniec czeka na uczestników I Turnieju Eliminacyjnego Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich U15 Dziewcząt

21/09/2020 09:01

I Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich U15 Dziewcząt w sezonie 2020/2021, którego organizatorem jest Śląski Związek Piłki Nożnej, a współorganizatorami Miasto Lubliniec i Powiat Lubliniecki, zostanie rozegrany na stadionie OSR Lubliniec.


Reprezentacje: Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, Opolskiego Związku Piłki Nożnej, Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i Śląskiego Związku Piłki Nożnej – występującego w roli gospodarza w piątek zameldują się na lublinieckej ziemi, a w sobotę i niedzielę rozpoczną rywalizację o punkty. Po czterech turniejach – każdy wojewódzki związek będzie gospodarzem jednego z turniejów – dwie najlepsze drużyny awansują do fazy pucharowej, w której zostanie wyłoniony mistrz Polski.

- Dla Podokręgu Lubliniec jest to bardzo duża satysfakcja – mówi Prezes Podokręgu Lubliniec Krzysztof Olczyk. - Cieszymy się, że zawody tej rangi odbywają się na naszym terenie. Od dłuższego czasu zabiegałem o przyznanie nam organizacji tego rodzaju imprezy z uwagi na to, że posiadamy w naszym regionie doskonałą bazę dla tego rodzaju przedsięwzięć. Eliminacje Mistrzostw Polski traktujemy jako naprawdę wyróżnienie zarówno dla naszego środowiska piłkarskiego jak i dla samorządu, bo władzom miasta i powiatu także zależy na tym, żeby takie imprezy o charakterze ponadregionalnym odbywały się w Lublińcu.

- Czy piłka nożna kobiet jest popularna w Podokręgu Lubliniec?

- Z naszego terenu wywodzą się na przykład reprezentantki kraju Karolina Klabis - obecnie bramkarka ekstraligowego AZS UJ Kraków czy napastniczka Justyna Wójcik znana z ligowych występów w Golu Częstochowa. Mieliśmy drużyny dziewcząt w Orle Pawonków i UKS Kochanowice, a w takich klubach jak Śląsk Koszęcin czy Unia Lisowice dziewczyny grały w drużynach razem z chłopcami. Obecnie natomiast dziewczęta są w w klubie Małapanew Kuczów i grają z chłopcami. Dlatego bardzo się cieszę, że piłka kobieca w naszym regionie znowu da o sobie znać. To może być sygnał dla dziewczyn i klubów żeby się znowu zorganizowały. W tej chwili nie mamy bowiem kobiecej drużyny, która grałaby w rozgrywkach, a gdy się jakaś piłkarka wychowa między chłopcami to trafia do klubu z Częstochowy.

- Czym dla Podokręgu Lubliniec są Eliminacje Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich?

- Chcielibyśmy zorganizować następną dużą imprezę sportową z okazji 750-lecie miasta, które przypada na rok 2022. Oczywiście wcześniej też z radością przyjmiemy ciekawe wydarzenie sportowe, bo każde takie zawody o randze krajowej czy międzynarodowej stanowią zachętę do uprawiania i rozwijania piłki nożnej w takim małym ośrodku jakim jest Powiat Lubliniecki, tym bardziej że nasza współpraca z władzami Starostwa jak i Urzędu Miejskiego układa się bardzo dobrze. Warto podkreślić, że mamy 38 klubów, z których niektóre uczestniczą w rozgrywkach poza naszym okręgiem. Jesteśmy więc małym podokręgiem wić każda taka większa impreza sprawia naszemu środowisku sportowemu satysfakcję oraz stanowi promocję naszej bazy sportowej. A naprawdę pod tym względem nie mamy się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie. Nasze obiekty są nowoczesne, a do tego dochodzi także bardzo dobra baza lokalowa w Lublińcu i jego okolicach z hotelami od luksusowych poczynając na turystycznych kończąc. Przy samym stadionie OSR Lubliniec mamy wysokiej klasy hotele, a więc nawet międzypaństwowe mecze reprezentacji Polski juniorów jesteśmy w stanie zorganizować zgodnie z wymogami PZPN czy UEFA. Dlatego ten turniej dziewczęcych reprezentacji wojewódzkich związków traktujemy bardzo poważnie i chcemy się pokazać z jak najlepszej strony licząc na to, że w przyszłości będziemy mogli iść kolejny krok wyżej.