Futsal

Śląski ćwierćfinał dla Rekordu

25/02/2018 12:23

Łacińską sentencję „per aspera ad astra”, czyli przez trudy do gwiazd, w przypadku ćwierćfinałowego meczu Młodzieżowych Mistrzostw Polski U18 można... odwrócić. Na boisku w bielskiej hali młodzi futsaliści Rekordu, jak na obrońcę tytułu i gospodarza turnieju przystało, pokonali Gwiazdę Ruda Śląska 5:0, żeby trudzić się w walce o medale.

Można powiedzieć, że mecz śląskich zespołów bardzo dobrze ułożył się dla drużyna z Bielska-Białej, bo już w 75 sekundzie gry, gdy Szymon Cichy zagrywał piłkę z rzutu rożnego, bramkarz rudzian tak niefortunnie interweniował, że skierował futsalówkę do swojej siatki. Za drugim razem Cichy już „bez pomocy” wpisał się na listę strzelców, bo po jego bombie z połowy boiska piłka wylądowała w okienku. Wynik pierwszej połowy ustalił Wojciech Łasak, który po zagraniu Daniela Bieli z rzutu rożnego, z bliska dopełnił formalności.

Rezultat 3:0 utrzymywał się aż do 23 minuty gry. Wprawdzie po drodze podopieczni Andrzeja Szłapy atakowali, ale Daniel Biela w 11 minucie ostemplował poprzeczkę, Mateusz Madzia w 17 minucie obił słupek. A gdy zespół Arkadiusza Grzywaczewskiego zaczął grę piątką zawodników w polu, ambitnie dążąc do strzelenia honorowego gola, to strzelając do pustej bramki minimalnie pudłowali: Wojciech Łasak w 17 minucie, Daniel Biela w 18 minucie, rezerwowy bramkarz Jan Syc w 20 minucie, w której jeszcze po strzale Jakuba Maślaka piłka musnęła poprzeczkę. I dopiero gdy rudzianie odkryli się już całkowicie, dając kilka razy okazję popisania się swoimi umiejętnościami drugiemu bramkarzowi Rekordu, to zostali skarceni. Jakub Stawicki 91 sekund przed ostatnim gwizdkiem, ze swojej połowy, posłał piłkę do pustej bramki rywali. A pieczęć na awansie bielszczan do półfinału, w którym o 13.00 zagrają z Berlandem Komprachcice, postawił Konrad Jakiełek sprytnie wykonując rzut wolny z 8 metra. Rywale jeszcze ustawiali mur, a piłka zatrzepotała już w siatce.

Gwiazda pożegnała się więc z turniejem, ale rudzianie mogą powiedzieć, że zdobyli cenne doświadczenie. W ich szeregach było bowiem tylko dwóch zawodników z rocznika 1999, a pozostali urodzili się w latach: 2000, 2001 i nawet – tak jak Denis Wardzichowski w 2002. Najlepsze występy wśród juniorów mają więc jeszcze przed sobą.

Rekord Bielsko-Biała – Gwiazda Ruda Śląska 5:0 (3:0)
1:0 – Cichy 1:15; 2:0 – Cichy 8:23; 3:0 – Łasak 10:02; 4:0 – Stawicki 22:29, 5:0 – Jakiełek 23:26.
REKORD: Iwanek (Syc); Cichy, Bernat, Stawicki, Obracaj – Łasak, Heller, Madzia, Biela. T. Franusik, M. Franusik, Maślak, Jakiełek. Trener Andrzej Szłapa.
GWIAZDA: Biskup; Widuch, Skorupa, Duda, Wojciuch – Grzywaczewski, Skowiera, Szaraniec, Wardzichowski. Dynek, Kuropatwa. Trener Arkadiusz Grzywaczewski.