Śląski ZPN

85-latek z Zebrzydowic ma tradycje i 120 dzieci

16/12/2017 21:38

Choć Zebrzydowice leżą przy samej granicy z Czechami to należą do piłkarskiego centrum naszego regionu. Świadczy o tym obecność na uroczystości 85-lecia KKS Spójnia Zebrzydowice przedstawicieli futbolowych władz.


Polski Związek Piłki Nożnej reprezentował członek zarządu, a zarazem prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula. W imieniu Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej wystąpił jego prezes Czesław Biskup, a prezes Podokręgu Skoczów Bogusław Walica pełnił jednocześnie honory gospodarza, bo w Zebrzydowicach mieszka. Tu rozpoczynał swoją działaczowską przygodę i pozostawił po sobie trwały ślad w postaci obiektu sportowego, z którego zebrzydowiczanie mogę być dumni.

Na początku spotkania jubileuszowego krótki rys historyczny 85-latka przedstawił prezes klubu Wojciech Giza, który przypomniał zarówno rok 1932, w którym powstał Klub Sportowy Kolejowego Przysposobienia Wojskowego z prezesem i założycielem Janem Ciupką oraz powojenną działalność. Zaczęła się ona w 1945 roku od powstania KS ZZK Kolejarz z prezesem Józefem Szostakiem. Kolejnym ważnym etapem było połączenie Kolejarza z działającą w Marklowicach Górnych Spójnią, ponieważ od tego momentu, czyli od 1978 roku, na sportowej mapie pojawiła się obowiązująca do dzisiaj nazwa Kolejowy Klub Sportowy Spójnia Zebrzydowice. Największym sportowym sukcesem był wywalczony przez drużynę prowadzoną przez trenera Mariana Przybyłę w 2000 roku awans do klasy okręgowej. Na tym szczeblu zebrzydowiczanie pod wodzą Grzegorza Sodzawicznego grają także w obecnym sezonie, plasując się na półmetku rozgrywek na 13 miejscu w AP-Sport Beskidzkiej Lidze Okręgowej. Największym sukcesem ostatnich lat jest jednak założenie w 2014 roku szkółki piłkarskiej, w której zaczęło trenować 20 dzieci, a dzisiaj jest ich już 120 w pięciu grupach wiekowych, a dzieło Ireneusza Prostackiego, który zaczynał szkolenie zebrzydowickich dzieci kontynuują: Jacek Wachtarczyk, Grzegorz Taradejna i Gracjan Kaszuba. A obraz całości dokonań klubu zmykają prowadzone systematycznie od 1992 roku prace remontowe. Ich efektem jest – co podkreślają zebrzydowiczanie – jeden z najładniejszych obecnie obiektów piłkarskich w powiecie cieszyńskim. Jego gospodarz i zarazem członek zarządu Roman Cichosz za swoją działalność otrzymał od zawodników dodatkową porcję braw co najlepiej świadczy o jego pracy.

A po przedstawieniu historii klubu przyszedł czas uhonorowania najbardziej zasłużonych w jego rozwój działaczy i piłkarzy. Odznaki Honorowe Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Marek Lipka, Leszek Pielczyk i Jacek Wachtarczyk. Odznakami Honorowymi Śląskiego Związku Piłki Nożnej wyróżnieni zostali – brązowymi: Grzegorz Kopiec i Piotr Morcinek, srebrnymi: Czesław Biegun, Wojciech Giza, Tadeusz Guz, Karol Janiszewski, Tomasz Mrówka i Krzysztof Klejczyk oraz złotymi: Mariusz Szczęsny i Henryk Fiedor. A Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej odebrali: srebrną Roman Cichosz i Ireneusz Pyrchała oraz złotą Ireneusz Prostacki.

Była także okazja przekazania podziękowań od władz jubilata dla tych, którzy najbardziej pomagają zebrzydowickiemu sportowi. Medalami „Zasłużony dla rozwoju klubu” zostali uhonorowani: Adam Nowak, Franciszek Pala, Henryk Giza, Sebastian Nowak, Dawid Piguła, Szymon Prostacki i Kacper Wachtarczyk. A dyplomami wyróżnieni zostali sponsorzy i firmy oraz osoby prywatne wspierające klub: Gmina Zebrzydowice, Firmy Befton i Alarmadi, Składy Opałowe Stokłosa, Instal Centrum Grzegorz Wawrzacz, Tomplast Tomasz Pisarek, Mareks Mariusz Szczęsny, Pak-Fol Grzegorz Bieniak, Piekarnia Zebrzydowice, Restautacja La Mirage Henryk Czaja, Bar Stodoła, Henryk Morawiec, Mirosław Puzoń, Remigiusz Drewicz, Krzysztof Klejczyk, Maciej Pieszka, Dawid Kołodziej i Krystian Kroczek.  

- Dziękuję wam wszystkim za wkład w rozwój śląskiej i polskiej piłki nożnej – powiedział Henryk Kula. - Bez takich klubów jak wasz nie mógłbym z dumą podkreślać na każdym zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej, że nasz region jest najlepszy w kraju o czym świadczy 31 mistrzowskich tytułów zdobytych przez śląskie kluby oraz 18 drużyn grających na szczeblu centralnym, na którym Górnik Zabrze należy do ścisłej czołówki ekstraklasy, przynajmniej trzy drużyny w I lidze mają szansę na zajęcie miejsc premiowanych awansem, w II lidze liderem jest GKS 1962 Jastrzębie, a w III lidze Skra Częstochowa. A wam, zebrzydowiczanom, ludziom KKS Spójnia dziękuję jeszcze za Bogusława Walicę, który w tym klubie zaczął działać i mówiąc pół żartem, pół serio, spędził w nim dwa wieki, bo pracował zarówno w XX jak i w XXI wieku. Zostawił w swoim działaczowskim mateczniku sporo serca i wiele się nauczył, dzięki czemu mamy teraz w Śląskim Związku Piłki Nożnej bardzo dobrego fachowca, który stoi na czele Podokręgu Skoczów, ale także jest wiceprezesem Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, w prezydium Śląskiego Związku Piłki Nożnej odpowiada za bezpieczeństwo na stadionach oraz w Polskim Związku Piłki Nożnej działa w Komisji do spraw Odznaczeń i Zasobów Archiwalnych. Gratuluję wam także pracy z dziećmi i życzę, żeby ci, których wychowacie, jak najszybciej zasilili szeregi pierwszej drużyny, walczącej w tym sezonie o utrzymanie. Mam nadzieję, że obecni seniorzy zajmą na mecie obecnych rozgrywek bezpieczne miejsce w tabeli, a później, razem z wychowankami ruszą do ataku. Do jubileuszu 100-lecia klubu macie 15 lat i wierzę, że do tego czasu będziecie już grali przynajmniej w IV lidze.

Ponadto Czesław Biskup podziękował działaczom, trenerom i zawodnikom, życząc im zadowolenia z wyników. A Bogusław Walica, dziękując za miłe słowa pod swoim adresem, zaapelował do władz samorządowych o wsparcie działań ludzi, którzy poświęcają swój czas i często swoje pieniądze dla rozwoju dzieci i młodzieży. A ponieważ w odpowiedzi zastępca wójta Gminy Zebrzydowice Karol Sitek mówił o tym, że chyli czoła przed działaczami Spójni za mrówczą pracę i odczytał list gratulacyjny od wójta Andrzeja Kondziołki, można mieć nadzieję, że wsparcie dla klubu umożliwi realizację ambitnych planów jubilata.   

Więcej zdjęć można oglądać tutaj.