Śląski ZPN

Ośrodek Galen-Ortopedia Spółka z o.o. partnerem Śląskiego Związku Piłki Nożnej

2/03/2018 20:53

Choć praktycznie współpraca Ośrodka Galen-Ortopedia Spółka z o.o. ze Śląskim Związkiem Piłki Nożnej trwa już kilka miesięcy to w piątkowe popołudnie w bieruńskiej siedzibie zakładu kierowanego przez profesora Krzysztofa Ficka nastąpiło oficjalne podpisanie dokumentów. Od tego momentu znany i ceniony w piłkarskim środowisku ośrodek medyczny jest opiekunem reprezentacji naszego związku, ale nie tylko...


- Od kiedy zostałem lekarzem i mam do czynienia z kontuzjami sportowców powtarzam, że wolę zapobiegać, nie leczyć – mówi profesor Krzysztof Ficek. - To jest podstawa zdrowia każdego człowieka, a niestety sportowiec, szczególnie, z racji swojej pasji, czy też profesji, narażony jest na urazy. Można jednak wiele zrobić wykładami i szkoleniami, które są znacznie przyjemniejszą i łatwiejszą formą kontaktu niż leczenie następstw uszkodzeń. Adresowanie tych konferencji do młodego pokolenia trenerów rodzi nadzieje, że zwiększy się zrozumienie podstawowego zakresu zbioru wzorców ruchowych, a to zabezpieczy zawodników przed kontuzjami. Ustalamy kwartalny cykl szkoleń, bo to jest związane z formą zajęć prowadzonych w trakcie sezonu. Inaczej wygląda proces treningowy w okresie zimowych przygotowań do rozgrywek, inaczej w trakcie sezonu, czyli w okresie startowym, a inaczej w okresie wypoczynku. Chcemy tę wiedzę, którą zdobywamy w cenionych miejscach, bo uczestniczymy w konferencjach i w Londynie, i w Barcelonie, przekazywać trenerom i instruktorom z małych klubów zrzeszonych w Śląskim Związku Piłki Nożnej, który jest naszym partnerem. Liczę, że skorzystają z tej wiedzy kluby z Żywca, Raciborza, Lublińca czy Woli, wszędzie i wszyscy, nawet te najmniejsze kluby, bo tam też można tak wychować i uczyć takich nawyków, które nie wprowadzą na wadliwe tory. A to pozwoli uniknąć wielu urazów. I taki jest nasz główny cel.

W imieniu Śląskiego Związku Piłki Nożnej umowę podpisał wiceprezes Jarosław Bryś, który zwrócił uwagę, że już na grudniowej konferencji dla trenerów wykład doktora nauk medycznych Grzegorza Hajduka, zapoczątkował współpracę.

- Wykład specjalisty z Ośrodka Galen-Ortopedia był najwyższej klasy – podkreśla Jarosław Bryś. - Zresztą szef kształcenia i licencjonowania trenerów PZPN Dariusz Pasieka niesamowicie wysoko ocenił to wystąpienie, wyrażając wolę nawiązania współpracy i zaprezentowania takiego wykładu na ogólnopolskiej konferencji trenerów. Przekazanie szkoleniowcom informacji jak zapobiegać urazom to przecież wiedza bezcenna. A profesor Krzysztof Ficek poinformował nas, że wykład teoretyczny może nawet połączyć z relacją live z operacji kolana i pokazać co się dzieje w środku organizmu zawodnika. To samo będą mogli zobaczyć nasi trenerzy na konferencjach w bieruńskiej siedzibie ośrodka widząc na początku spotkania zawodnika z urazem oraz obserwując następnie na ekranie przebieg jego leczenia. Myślę, że taka edukacja trenerów jest niezwykle ważna i da korzyści przede wszystkim zawodnikom. Ale na teorii nie kończymy. Mamy też praktyczną korzyść ze współpracy, bo piłkarze z kadr Śląskiego Związku Piłki Nożnej, choć życzymy im zdrowia, w przypadku urazu objęci zostaną opieką lekarską wybitnych specjalistów. Mam nadzieję, że prezesi i trenerzy z klubów, które przekazują zawodników do reprezentacji Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz rodzice piłkarzy, a także oni sami, będą z tej współpracy zadowoleni.   

O tym jak w praktyce wyglądać będzie leczenie kontuzji zawodnika z kadry Śląskiego Związku Piłki Nożnej mówi trener koordynator Śląskiego Związku Piłki Nożnej Damian Galeja: - Reprezentanci Śląska, to znaczy zawodnicy, którzy są w aktualnym rankingu dla kadr U13, U14 i U15 chłopców oraz U13 i U16 dziewcząt, w momencie kontuzji, dzięki tej współpracy mogą skorzystać z bezpłatnej diagnozy i wskazania leczenia. Jeszcze raz podkreślam słowo „mogą”. W klubach, które mają swoje sprawdzone metody leczenia i lekarzy, do których działacze mają zaufanie, zawodnicy będą korzystać oczywiście z przetartych już przez klub ścieżek. Nam chodzi głównie o zawodników z klubów, które w przypadkach kontuzji mają utrudniony kontakt ze specjalistami najwyższej klasy. Tacy są w ośrodku Galen i dlatego po kontuzji trener klubowy lub działacz z klubu, w którym gra reprezentant Śląskiego Związku Piłki Nożnej, zgłosi uraz do mnie, a ja ustalę termin wizyty w jak najszybszym terminie. Cieszy mnie także ta druga strona naszej współpracy, czyli szkolenia z zakresu motoryki, które zorganizuje Galen. Trzy razy w roku trenerzy będą uczestniczyli w konferencji przeprowadzonej w Bieruniu, a co istotne, środki zgromadzone za udział w tym szkoleniu, zostaną przeznaczone na sprowadzenie wybitnego specjalisty na naszą kursokonferencję, podsumowującą rok. To też będzie ogromnie cenna wiedza.