Szombierki skorzystały z gościnności ornontowiczan i grają dalej w „Pucharze 100-latków”

15/09/2020 19:06

W sobotę zawodnicy Szombierek, podejmując w meczu o IV-ligowe punkty Gwarka Ornontowice, musieli przełknąć gorycz porażki 0:1. Trzy dni później te dwie drużyny spotkały się ponownie w ćwierćfinałowym spotkaniu rozgrywek o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej i tym razem, bytomianie grający w roli gości, okazali się lepsi.

Wprawdzie gospodarze, mający w wyjściowej jedenastce tylko trzech piłkarzy, którzy w sobotę cieszyli się z 3 punktów, od początku meczu zostali zepchnięci do obrony, ale bramki stracili „na żądanie”. W 19 minucie bowiem Jakub Steuer popełnił błąd przy wyprowadzaniu piłki ze swojego pola karnego. Karol Pstuś przechwycił futbolówkę i szybko odegrał ją do Remigiusza Malickiego, który płaskim uderzeniem sprzed linii pola karnego otworzył wynik.

Po przerwie, w której trener ornontowiczan Łukasz Biliński dokonał czterech zmian, wprowadzając swoich podstawowych zawodników, nadal przewaga należała do bytomian, którzy w 50 minucie znowu skorzystali z niefrasobliwości rywali. Tym razem Paweł Oleksy tak zagrywał w polu karnym do bramkarza, że ten nie zdołał opanować piłki, a Tomasz Rybak wykazał się czujnością i z 10 metra dopełni formalności.

Jedyna bramka po składnej akcji padła w 69 minucie, kiedy to wprowadzony 6 minut wcześniej Marek Szubert wykonał płaską wrzutkę z prawego skrzydła w pole karne, a Kacper Mańko, który ledwo co pojawił się na murawie, w pierwszym kontakcie z piłką, piętką z 6 metra ustalił wynik.

Najbliżej jego zmiany był w 84 minucie Szubert, ale strzelając zza pola karnego trafił w poprzeczkę. Natomiast Malicki, który w 87 minucie wykorzystał nieporozumienie w szeregach obronnych Gwarka i znalazł się już z piłką za plecami bramkarza, uderzając z ostrego kąta, posłał futbolówkę wzdłuż pustej bramki.

W ten sposób Szombierki wywalczyły awans do półfinału „Pucharu 100-latków”, a piłkarze Gwarka, którym zabrakło przede wszystkim koncentracji w obronie i celności w strzałach, finalizujących akcje, na pożegnanie z tymi wyjątkowymi rozgrywkami, otrzymali pamiątkowe medale wręczone na pomeczowym spotkaniu obydwu drużyn przez członka zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Tomasza Kulczyckiego.

Gwarek Ornontowice – Szombierki Bytom 0:3 (0:1)
0:1 – Malicki 16 min, 0:2 – Rybak 50 min, 0:3 – Mańko 69 min.
Sędziował Robert Metelski (Zabrze).
GWAREK: Pilny – Buchalik (46. Jedyński), Majeranowski, Steuer, Woźnica (46. Małkowski) – Wawoczny (46. Sewerin), Oleksy, Saliński, Zdrzałek, Gałązkiewicz (68. Bogacz) – Sikora (46. Miłek). Trener Łukasz BILIŃSKI.
SZOMBIERKI: Latka (46. Zapiór) – Nowara, Kuciński, Wagner, Stefaniak – Curyło (63. Szubert), Pstuś, Kaiser (79. Łoziński), Juraszczyk (68. Mańko) – Rybak, Malicki. Trener Janusz KLUGE.
Żółte kartki: Gałązkiewicz – Kuciński.