Śląski ZPN

Starostwo Powiatowe jest współorganizatorem Turnieju Eliminacyjnego MPKW U15 Dziewcząt w Lublińcu

22/09/2020 08:50

Organizując I Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich U15 Dziewcząt w sezonie 2020/2021 Śląski Związek Piłki Nożnej korzysta z daleko idącej współpracy ze Starostwem Powiatu Lublinieckiego, kierowanym przez Starostę Joachima Smyłę.


Prezentujemy rozmowę z Wicestarostą Lublinieckim Tadeuszem Koniną, dla którego sport jest bardzo ważną częścią życia.

- Dla mnie tak zwany harmonijny rozwój był zawsze bardzo istotny – mówi Wicestarosta Lubliniecki Tadeusz Konina. - Jako młodego człowieka przekonywano mnie, że trzeba rozwijać każdą ze sfer: intelektualną, wolicjonalną, duchową ale i fizyczną. Dlatego do dzisiaj praktycznie pięć razy w tygodniu uprawiam sport, albo biegając, albo aktywnie dbając o kondycję i sprawność. Jestem świadomy, że bez tego wszelkie wysiłki w pracy i w każdym innym działaniu będą osłabione. Mogę więc powiedzieć, że bardzo cenię sobie sport jako konieczną część życia. Aktywność fizyczna sprawia, że dajemy szanse swojemu ciału i sobie samemu do lepszego działania. Nasze ciało pozostawione samo sobie i biegowi czasu słabnie więc nie chcę tego mechanizmu w sobie uruchomić. Każdy z nas coś otrzymał od natury, od Boga więc jeżeli otrzymujemy to w darze to musimy o to dbać kompleksowo i harmonijnie.

- Czy mieszkańcy Powiatu Lublinieckiego mają warunki do uprawiania sportu?

- Zacznę od siebie i powiem, że jako mieszkaniec Koszęcina mam wyjątkowo dobre warunki, bo mam ścieżki oświetlone do 22.00 pięknymi lampami więc korzystam z tego, a wcześniej uprawiałem badminton. A dla naszych mieszkańców warunków rekreacji i uprawianie sportu jest bardzo dużo. Mamy zielony powiat, w którym każdy może znaleźć jakiś sport dla siebie i miejsce do jego uprawiania. Coraz częściej widzę więc ludzi w różnym wieku, którzy nie są w żaden sposób skrępowani tym, że biegają, jeżdżą na rowerze czy chodzą z kijkami. To się stało pewną kulturą życia i cenimy sobie te sferę życia starając się o to, żeby sport był popularny wśród dzieci i młodzieży, żeby nie spędzali nadmiernej ilości czasu przed komputerem. Dbamy więc i zaplecze. Mamy w Lublińcu piękną halę sportową, którą dla dzieci oraz młodzieży udostępniamy bezpłatnie i cieszymy się, że tętni życiem. Trenują tam badmintoniści, osiągający już sukcesy na skalę ogólnopolską czy siatkarze i koszykarze. Nasza młodzież ma więc możliwość uprawiania sportu, który pozwala im dbać o siebie.

- Czym dla Powiatu Lublinieckiego jest Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich U15 Dziewcząt, który w sobotę i niedzielę zostanie rozegrany na lublinieckim stadionie?

- Po pierwsze jest to promocja piłki nożnej wśród dziewcząt, czyli pokazanie kolejnej dyscypliny sportowej, a raczej przybliżenie jej dziewczętom i rodzicom, bo w naszym regionie kobieca piłka nożna ma swoich miłośników. Dowodem na to są reprezentantki Polski wywodzące się z naszego terenu więc pokazanie, że dziewczęta grają w piłkę nożną jest dla nas bardzo istotne. Cieszymy się też z tego, że to jest turniej o takiej randze, czyli eliminacji do mistrzostw Polski. Jesteśmy wdzięczni Prezesowi Podokręgu Lubliniec Krzysztofowi Olczykowi za to, że swoją energią i entuzjazmem skutecznie stara się pokazać młodym ludziom sport na ponadregionalnym poziomie, bo gościć będziemy reprezentacje Małopolskiego, Opolskiego, Podkarpackiego i Śląskiego Związków Piłki Nożnej. Mamy kameralny obiekt, ale piękny i będący wizytówką miasta i powiatu. Po remoncie i wybudowaniu nowoczesnego zaplecza lubliniecki stadion może służyć takim turniejom, a nawet pozwala myśleć o kolejnych wyzwaniach, bo z radością przyjmiemy każdą inicjatywę. Widząc, że nasza współpraca ze Śląskim Związkiem Piłki Nożnej dzięki zaangażowaniu Prezesa Podokręgu Lubliniec bardzo dobrze się układa, cieszę się z tego, bo możemy mieć kontakt z piłką nożną na wyższym poziomie niż mamy u siebie na co dzień oraz możemy myśleć o kolejnych ciekawych wydarzeniach na naszym terenie.