Ruch Radzionków jako pierwszy wywalczył awans do finału „Pucharu 100-latków”

22/09/2020 21:53

W rozegranym w Bytomiu półfinale rozgrywek o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej Szombierki uległy 1:2 Ruchowi Radzionków.

Pierwszego finalistę rywalizacji klubów, które mogą się poszczycić minimum 100-letnią tradycją, poznaliśmy po meczu, który przebiegał pod dyktando radzionkowian. Podopieczni Marcina Dziewulskiego w pierwszej połowie wypracowali sobie trzy sytuacje strzeleckie, z których dwie i to w odstępie 2 minut, zamienili na gole. Najpierw w 34 minucie po wrzutce Marcina Trzcionki do piłki w polu karnym gospodarzy najlepiej wyskoczył Amine Bodguiga i barkiem wpakował piłkę do siatki. Po chwili kapitan z asystenta przemienił się w egzekutora i po dośrodkowaniu Szymona Cicheckiego ustalił wynik pierwszej połowy. Trzecia okazja gości – także po strzale głową Tomasza Harmaty – nie została wykorzystana i po przerwie bytomianie mogli mieć nadzieję, że są w stanie odrobić stratę. Zwłaszcza, że w 82 minucie gry interweniujący na linii bramkowej Łukasz Jaworek użył rąk do zatrzymania piłki. Wprawdzie goście protestowali, ale sędzia uznał, że zawodnik Cidrów nieprzepisowo zatrzymał realną szansę rywali na zdobycie bramki i usunął go z boiska oraz podyktował rzut karny, wykorzystany przez Karola Pstusia.

W końcówce zrobiło się więc nerwowo, ale mimo starań zawodników Szombierek wynik nie uległ już zmianie. Oznacza to, że z rywalizacji IV-ligowych zespołów z Podokręgu Bytom radzionkowianie weszli do finału, zaplanowanego na 11 listopada, z bytomianie na pożegnanie z „Pucharem 100-latków” wraz ze słowami podziękowania za udział otrzymali od Prezesa Podokręgu Bytom, a zarazem członka Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Tomasza Wyszyńskiego pamiątkowe medale. W ich przekazaniu na pomeczowym spotkaniu wziął także udział Piotr Zorzycki, również członek Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Szombierki Bytom – Ruch Radzionków 1:2 (0:2)
0:1 – Boudguiga 34 min, 0:2 – Trzcionka 36 min (głową), 1:2 – Pstuś 82 min (karny).
Sędziował Leszek Lewandowski (Zabrze).
SZOMBIERKI: Zapiór (46. Latka) – Nowara, Łebko (46. Kuciński), Wagner, Stefaniak (46. Łoziński) – Curyło (62. Mańko), Pstuś, Kaiser, Maziarz – Szubert, Malicki. Trener Janusz KLUGE.
RUCH: Stambuła – Jaworek, Banaś, Harmata, Ćwielong (46. Pietryga) – Wnuk (46. Pietrycha), Gwiaździński (90. Siwy), Trzcionka (46. Kopeć), Cichecki – Boudguiga (67. Piecuch), Wojsyk (71. Szromek). Trener Marcin DZIEWULSKI.
Żółta kartka: Pietrycha. Czerwona kartka: Jaworek (82, ręka na linii bramkowej).