Konferencja była okazją do poszerzenia horyzontów trenerskich. Zagadnieniami przewodnimi były współczesne trendy szkoleniowe na przykładzie Akademii MFK Karvina i BBTS Podbeskidzie oraz formy profilaktyki urazów oraz regeneracji mięśni w młodzieżowej piłce nożnej.
Po oficjalnym otwarciu konferencji przez prezesa BOZPN Czesława Biskupa głos zabrali prelegenci. Wykłady rozpoczął trener Akademii BBTS Podbeskidzie Wojciech Fluder, który na przykładzie roczników młodzików (rocznik 2006) i juniorów młodszych (rocznik 2001) rozpatrywał znaczenie podań niesygnalizowanych we współczesnej piłce nożnej w wymiarze techniczno-taktycznym. Przedstawił między innymi rozwiązania techniczne, sposób tworzenia ćwiczeń praktycznych oraz wpływ zagadnienia na rozwijanie kreatywności indywidualnej młodych zawodników.
Dominik Chałupnik z bielskiej kliniki OrtoMed Sport, trener przygotowania motorycznego oraz fizjoterapeuta grup młodzieżowych BBTS Podbeskidzie, zaprezentował profilaktyczne ćwiczenia stabilizacyjne w piłce nożnej oraz rolowanie jako podstawową metodę regeneracji mięśni.
Z kolei czeski model szkolenia na przykładzie Akademii MFK Karvina przedstawił trener Dawid Dylich. Omówił rozwój jednostki treningowej opartej o metodologię Coerver Coaching, znaczenie ćwiczeń otwartych w szkoleniu techniki, modyfikację ćwiczeń oraz główne punkty szkoleniowe, a także mikrocykl treningowy z uwzględnieniem odpowiedniego coachingu w aspekcie techniczno-taktycznym.
Z uwagi na zakończenie sezonu 2017/2018 wyciągnięte wnioski będą wprowadzane w życie po letniej przerwie. Nie znaczy to jednak, że teraz szkoleniowcy mają „wakacje”. Otrzymali zadanie domowe i mają się skoncentrować na bliższej analizie mistrzostw świata w Rosji.