Śląska Piłka - Kopalnia Talentów

Seniorzy

Zespoły I i II grupy rozgrywek ZINA Klasa Okręgowa poznały terminarz

19/07/2018 21:11

Po czwartoligowcach przyszedł czas na drużyny, które za niespełna miesiąc wystartują w rozgrywkach ZINA Klasa Okręgowa. Na czwartkowym zebraniu przedstawicieli klubów z I i II grupy zabrakło jedynie reprezentantów trzech drużyn co najlepiej świadczy o tym, że okręgówka ma swój prestiż.


Najwięcej pytań i uwag dotyczyło... następnego sezonu. Prowadzący zebranie przewodniczący Wydziału Gier Śląskiego Związku Piłki Nożnej Marek Gałuszka po przywitaniu gości i przekazaniu głosu Teodorowi Wawocznemu - członkowi zarządu Śląskiego ZPN oraz członkowi Komisji Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN sam zresztą wywołał ten temat. - Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej przegłosował zmiany, które nastąpią od sezonu 2019/2020 - powiedział Teodor Wawoczny. - Wtedy rozgrywki klasy okręgowej prowadzone będą w sześciu grupach, skupiających zespoły z dwóch podokręgów: bielsko-tyska, bytomsko-zabrzańska, częstochowsko-lubliniecka, katowicko-sosnowiecka, raciborsko-rybnicka i skoczowsko-żywiecka.

To oznacza, że w najbliższym sezonie, który wystartuje 11 sierpnia, liczba spadkowiczów została uzależniona od parytetów ustalonych przez prezesów podokręgów, które w przyszłości grać będą razem. Ponieważ jednak w obecnej okręgówce mamy 23 drużyny z rejonu raciborskiego-rybnickiego czy 20 zespołów z rejonu katowicko-sosnowieckiego to te grupy w następnym sezonie "przejściowo" będą grać w 18-zespołowym składzie, żeby reorganizacja nie była aż tak bardzo bolesna. A od sezonu 2020/2021 we wszystkich grupach będzie po 16 drużyn.

- Przegłosowaliśmy zmianę w terminarzu ramowym, w którym pierwotnie zakładaliśmy grę tylko w weekendy, ale ponieważ święto 15 sierpnia wypada w środę, zaproponowaliśmy przesunięcie drugiej kolejki na ten termin, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że rundę jesienną zakończymy tydzień wcześniej niż planowaliśmy, czyli 11 listopada - dodał Marek Gałuszka. - Większość klubów była za takim rozwiązaniem.

Następnie kluby przekazały swoje sugestie dotyczące terminarza. Na przykład beniaminek GKS Pierwszy Chwałowice ze względu na stan swojego boisko sugerował, żeby do połowy września grać na wyjazdach. Aż tak daleko idących ustępstw terminarzowych Wydział Gier jednak nie przewidział i zespół prezesa Michała Oślizloka oraz trenera i wiceprezesa zarazem Łukasza Wojaczka będzie musiał dokonać zmiany za zgodą rywala.

- W pierwszej kolejce mamy być gospodarzem meczu z rezerwami ROW 1964 Rybnik - wyjaśnił Michał Oślizlok. - Ustaliliśmy już jednak z rybniczanami, że to oni zagrają w tym spotkaniu u siebie. O zmianę oficjalnie wystąpimy w Extranecie. W drugiej kolejce jedziemy do Ciochowic na mecz z Przyszłością, a z pozostałymi rywalami będziemy rozmawiać.   

Prośby pozostałych klubów dotyczące pojedynczych spotkań zostały ujęte w terminarzu, który szybko został wydrukowany i rozdany przedstawicielom klubów.

Zdjęcia ze spotkania można oglądać TUTAJ.

A oto pierwsze kolejki - w grupie I: AKS Wyzwolenie CEZ Chorzów - AKS Mikołów, LKS Studzienice - Ogrodnik Cielmice, Fortuna Wyry - Iskra Pszczyna, Sparta Katowice - MKS Lędziny, Górnik 09 Mysłowice - Podlesianka Katowice, Urania Ruda Śląska - Piast Bieruń Nowy, Sokół Wola - LKS Łąka i Pogoń Imielin - MK Górnik Katowice oraz w grupie II: Unia Książenice - MKS Czerwionka, Orzeł Mokre - Piast II Gliwice, Zameczek Czernica - Czarni Pyskowice, Naprzód Rydułtowy - Jedność 32 Przyszowice, Naprzód Lipiny - Sośnica Gliwice, Tęcza Wielowieś - Przyszłość Ciochowice, ROW 1964 II Rybnik - GKS Pierwszy Chwałowice i KS 94 Rachowice - Rymer Rybnik.