Jeden punkt śląskich drużyn na inaugurację sezonu w II lidze

22/07/2018 19:17

Możemy powiedzieć, że śląskie drużyny, grające w II lidze, zanotował falstart. W pierwszej kolejce cztery zespoły z naszego regionu w sumie zdobyły jeden punkt.

Listę porażek 0:1 otworzył ROW 1964 Rybnik, który w piątek na swoim boisku uległ Stali Stalowa Wola. Takim samym rezultatem zakończyły się sobotnie wyjazdowe potyczki Ruch Chorzów w Tarnobrzegu z Siarką i Skry Częstochowa w Radomiu z Radomiakiem.

W niedzielę wydawało się, że Rozwój uratuje honor Śląska, bo po trafieniach Rafała Kulińskiego w 66 minucie z wolnego i Tomasza Wróbla, który w 69 minucie wykorzystał rzut karny, podyktowany za faul na Damianie Niedojadzie, katowiczanie prowadzili w Toruniu z Elaną 2:0. Ten wynik utrzymał się do 82 minuty, a w końcówce podopieczni Rafała Góraka odrobili straty. Szturm rozpoczęli od uderzenia, którym w 75 minucie ostemplowali poprzeczkę, ale później pokonali Bartosza Golika dwa razy. W 82 minucie  znany z występów w Rozwoju Fili Kozłowski sfinalizowali akcję swojego obecnego zespołu celną główką, a w 84 minucie Patryk Urbański uderzeniem z 30 metra ustalił wynik.

Patrząc na skład Rozwoju należy zwrócić uwagę na grę w wyjściowej jedenastce dwóch młodzieżowców, z których 20-letni bramkarz Golik to wychowanek, a drugi 15-letni pomocnik Bartosz Baranowicz, w katowickim klubie jest od 2014 roku. Jego zmiennikiem w 62 minucie był 17-letni wychowanek Rozwoju Daniel Kamiński, a wejście w ostatnich sekundach zaliczył jeszcze kolejny 17-letni wychowanek katowiczan Daniel Kaletka.

Co ciekawe w Elanie obaj młodzieżowcy to także... Ślązacy. 18-letni bramkarz Bartosz Mrozek jest wychowankiem Polonii Łaziska Górne, a przez Rozwój Katowice, Stadion Śląski, Chrzciciela Tychy, APN GKS Tychy trafił do Lecha Poznań skąd latem został wypożyczony do toruńskiego klubu. A 19-letni obrońca Kordian Górka jest wychowankiem Stadionu Śląskiego Chorzów, z którego przez GKS Bełchatów rok temu trafił do Torunia.

Elana Toruń – Rozwój Katowice 2:2 (0:0)
0:1 – Kuliński, 66 min (wolny)
0:2 – Wróbel, 68 min (karny)
1:2 – Kozłowski, 82 min (głową)
2:2 – Urbański, 84 min
Sędziował Damian Kos (Gdańsk).
ELANA: Mrozek – Górka, Urbański, Kołodziejski, Dobosz – Stąporski (75. Aleksandrowicz), Kryszak (75. Lenkiewicz), Stefanowicz, Kraska (67. Zagórski), Kościelniak – Kozłowski. Trener Rafał GÓRAK.
ROZWÓJ: Golik – Mońka (90+2. Kaletka), Lepiarz, Gałecki, Gancarczyk, Łączek – Wróbel, Baranowicz (62. Kamiński), Kuliński, Paszek (80. Kowalski) – Niedojad (71. Wrzesień). Trenerzy Marek KONIAREK i Rafał BOSOWSKI.
Żółte kartki: Urbański – Wróbel, Niedojad.