Śląski ZPN

45-lecie Tęczy Zendek

29/09/2018 22:07

Obchody 45-lecia LKS Tęcza Zendek były podzielone na dwie części.


Ta pierwsza, sportowa, jubilatowi nie za bardzo się udała, bo podopieczni grającego prezesa i trenera Tomasza Wyszyńskiego w przedpołudniowym spotkaniu klasy B przegrali 2:3 z Orłem Nakło Śląskie, choć po golu Sebastiana Jendrosa już w 8 minucie wyszli na prowadzenie. Także oldboje w popołudniowym turnieju "siódemek" okazali się gościnni i ustąpili miejsca na podium Płomieniowi Sączów i Zewowi Kazimierz, a w pobitym polu pozostawili tylko Źródło Kromołów.

Za to druga część, czyli uroczystości jubileuszowe, przebiegały pod znakiem dobrej zabawy w rodzinnej atmosferze. Wielką frajdę mieli najmłodsi, którzy skorzystali z atrakcji serwowanych przez "Miasteczko Piłkarskie" oraz z przejażdżki wozem strażackim, a także bawili się na dmuchańcach. Natomiast dorośli najpierw wzięli udział w akademii, na której nie mogło zabraknąć rysu historycznego i odznaczeń, a następnie śmiali się z dowcipów serwowanych przez artystę kabaretowego Grzegorza Stasiaka.

Z historycznych wspomnień dowiedzieliśmy się, że klub został założony 25 kwietnia 1973 roku, a pierwszym prezesem został Danek Janas. Kolejnymi sternikami klubu byli: Kazimierz Głogowski, Zdzisław Szydło, Zenon Skibiński i Tomasz Wyszyński. Drużyna piłkarska rozpoczęła występy od klasy C w sezonie 1973/1974, a w 1977 roku wywalczyła awans do klasy B. Na awans do klasy A trzeba było czekać do 1992 roku, natomiast ostatni raz na tym szczeblu zespół Tęczy występował w sezonie 2013/2014.

- W zarządzie Tęczy działam już 18 lat - mówi Tomasz Wyszyński. - W 2001 roku przeżywaliśmy trudne chwile i klub mógł przestać istnieć. Znalazła się jednak grupa czterech-pięciu zawodników, którzy postanowili ratować klub i zaczęliśmy szukać kogoś dojrzałego, bo z 20-latkami nikt nie chciał rozmawiać. Znaleźliśmy Zenona Skibińskiego, który firmował te nasze poczynania, a od 2008 roku, czyli 10 lat, stoją już oficjalnie na czele zarządu. Naszym największym sukcesem jest nasze boisko. Nasze, bo Wspólnota Zagospodarowania Przestrzennego Wsi Zendek, przekazała nam ten teren na 25 lat dzierżawy i utrzymujemy go, a w dodatku niebawem zaczniemy budowę drugiego boiska, które w przyszłym roku chcemy oddać do użytku. Wśród ludzi, którzy są najbardziej zaangażowani mogę wymienić Jacka Matyję, Bogusia Molka, Pawła Kucharskiego, Mateusza i Henryka Kaimów oraz Mateusza Janasa, Maćka Gnacika i Artura Działacha, którzy są i zawodnikami, i trenerami. W kadrze mamy 28 zawodników zgłoszonych do rozgrywek, ale czasem na mecz zbieramy się w trzynastu-piętnastu. W klubie działają w sumie trzy piłkarskie grupy treningowe oraz maluchy, ale mamy też sekcję tenisa stołowego, która prężnie działa na poziomie IV ligi męskiej i III ligi kobiecej. Jak na miejscowość mającą 1200 mieszkańców mamy więc ciekawą ofertę sportową dla młodzieży i bazujemy głównie na swoich, a przyjezdni to nasi bliscy znajomi. Naszym sportowym celem, z tym obiektem i z tą bazą, jest klasa A i mam nadzieję, że te wszystkie życzenia składane podczas jubileuszu, spełnią się w najbliższym czasie.

A życzeń było sporo. Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula zanim pogratulował osiągnięć i życzył sukcesów wręczył Honorowe Odznaki Śląskiego ZPN. Brązowe przyznane zostały: Andrzejowi Kowalowi, Rafałowi Madejowi, Szymonowi Dźwigalskiemu, Adamowi Olszówce. Srebrne otrzymali: Tomasz Janas, Jacek Matyja i Mirosław Szydło, a złote odebrali: Zenon Skibiński i Grzegorz Czapla. Ponadto Srebrnymi Honorowymi Odznakami Polskiego Związku Piłki Nożnej zostali uhonorowani Danek Janas i Kazimierz Głogowski, a na ręce prezesa Tomasza Wyszyńskiego Henryk Kula przekazał pamiątkowy grawerton i komplet piłek.

Także zarząd Podokręgu Bytom, którego delegacji przewodniczył prezes honorowy Julian Rakoczy, wyróżnili najbardziej zaangażowanych. Złote odznaki podokręgu otrzymali: Antoni Czernikarz, Piotr Gubała, Aleksander Jaskuła, Tomasz Krawczyk, Narcyz Szydło i Emil Urbańczyk, a prezes Tomasz Wyszyński - po śmierci Krzysztofa Seweryna wybrany na prezesa Podokręgu Bytom uhonorowany został specjalnym listem gratulacyjnym.

Zdjęcia z uroczystości można oglądać TUTAJ.

Nie zabrakło także nagród i wyróżnień przedstawicieli władz samorządowych z wójtem Grzegorzem Czaplą na czele, jak również od zaprzyjaźnionych klubów. Również LKS Tęcza Zendek uhonorowała swoich przyjaciół okolicznościowymi pamiątkowymi z życzeniami jeszcze bardziej radosnego spotkania z okazji 50-lecia.