Śląski ZPN

95-lecie Beskidu Skoczów

26/11/2018 15:05
95-lecie Beskidu Skoczów Zdjęcie Rafał Raszka

Historia Beskidu Skoczów ma już 95 lat z "włoskim kawałkiem".


Pierwsze piłkarskie notatki w Dolinie Górnej Wisły zapisane zostały w 1919 roku. Wtedy to włoscy żołnierze, mający za zadanie nadzorować z ramienia Ligi Narodów referendum w sprawie przynależności Zaolzia do Polski lub Czechosłowacji, zaciekawili skoczowian biegając za „skórzaną kulą”. W dodatku, gdy już zakończyli swoją służbę, zostawili piłki miejscowej młodzieży, która zaczęła zakładać kluby sportowe i właśnie z tego korzenia wyrósł Beskid.

Przypomniał o tym na piątkowym spotkaniu w restauracji „Nowa Maja” prezes klubu Ryszarda Klaczak, prezentując rys historyczny, w którym ważna datą jest także rok 1930. Wtedy to bowiem Skoczowski Klub Sportowy przystąpił do rozgrywek, których areną od 1933 roku do dziś jest skoczowski stadion, z oddaną w 1934 roku do użytku krytą trybuną. Pierwszy raz nazwa Beskid pojawiła się wprawdzie w 1957 roku, ale tak wrosła w sportowy klimat regionu, że kibice nie wyobrażają sobie innego szyldu. Pod nim w 1982 roku świętowali awans do III ligi. Największe sukcesy przyniósł jednak rok 1997, w którym oprócz awansu seniorów do III ligi, skoczowianie cieszyli się także z wejścia juniorów do Ligi Makroregionalnej, a trampkarze okazali się najlepsi w województwie bielskim. Do tego dodajmy mecz towarzyskim Beskidu z reprezentacją olimpijską.

Ostatni raz na III-ligowym szczeblu Beskid grał w sezonie 2008/2009, po którym nastąpił upadek klubu. Po reaktywacji, startując od klasy B, zespół ze Skoczowa piął się systematycznie w górę. W 2016 awansował do IV ligi i choć po dwóch latach gry na tym szczeblu spadł do klasy okręgowej to pierwsze miejsce zajmowane w niej po rundzie jesiennej wskazuje dobitnie, że „kwarantanna” ma się szybko skończyć. Takie życzenie wśród wielu innych powtarzało się najczęściej.

A wśród gratulacji nie zabrakło także wyróżnień od Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Prezes Podokręgu Skoczów Bogusław Walica wręczył: Brązowe Odznaki Śląskiego ZPN: Piotrowi Birowskiemu, Markowi Kamyczkowi, Dariuszowi Malerzowi, Mariuszowi Małkowskiemu i Rafałowi Michalakowi; Srebrne Odznaki Śląskiego ZPN: Jolancie Wojaczek, Sławomirowi Foltynowi, Janowi Kiszy, Krzysztofowi Kratkiemu, Grzegorzowi Sikorze, Mirosławowi Swobodzie, Piotrowi Swobodzie i Krzysztofowi Wojaczkowi, a Złote Honorowe Odznaki Śląskiego ZPN otrzymali: Ryszard Sofiński i Krzysztof Sornat.

Ponadto Polski Związek Piłki Nożnej wyróżnił Marka Bylicę – Brązową, Emila Haltofa – Srebrną i Tadeusza Malerza – Złotą Honorową Odznaką PZPN.

Natomiast klub został uhonorowany pamiątkowym gawertonem od Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz pucharem od Podokręgu Skoczów.

Były także gratulacje i nagrody od władz samorządowych i przedstawicieli zaprzyjaźnionych klubów, bo przyjaciół skoczowska piłka ma wielu.