Śląski ZPN

Spotkanie prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej z działaczami Podokręgu Skoczów

19/02/2019 22:51

Podokręg Skoczów może się pochwalić nie tylko najwyższą w Polsce średnią piłkarza młodzieżowca przypadającą na jednego mieszkańca regionu. Także na integracyjnym spotkaniu z prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henrykiem Kulą działacze z Doliny Górnej Wisły stawili się w zdecydowanej większości.


Aż 31 klubów, na 38 stowarzyszeń zarejestrowanych w podokręgu kierowanym przez Bogusława Walicę, było reprezentowanych w sali konferencyjnej restauracji Dolce Vita w Ustroniu. Zaczynając od debiutującej w roli prezes Gabrieli Trzeckiej, poprzez: Dariusza Bryczka, Grzegorza Chudyka, Leszka Cieślara, Wincentego Ciupkę, Jarosława Czerwonkę, Andrzeja Fajera, Józefa Foltyna, Ryszarda Gaszczyka, Wojciecha Gizę, Janusza Kiełkowskiego, Ryszarda Klaczaka, Michała Korneckiego, Eugeniusza Kowalskiego, Damiana Kożdonia, Janusza Kubiaka, Andrzeja Lacela, Leszka Macurę, Przemysława Meissnera, Kamila Ociepkę, Jana Pieczonkę, Marka Stańka, Artura Steckiewicza, Jana Strządałę, Krzysztofa Szeląga, Czesława Szotka, Stanisława Urbańskiego, Jerzego Wojnara, Zbigniewa Wuwera i Szymona Zrąbkowskiego, aż po członków zarządu i przedstawicieli komisji ponad 40 uczestników dyskutowało o tym co już zostało zrobione i jakie są plany na przyszłość.

- Prezesi wszystkich klubów, od tych najmniejszych, mających tylko jedną drużynę w klasie C, są tak samo ważni jak prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej - podkreślił Henryk Kula. - Każdy z nas stoi na czele stowarzyszenia, a razem tworzymy wielką piłkarską rodzinę. Największą w Polsce i mamy się czym chwalić, bo z programu, z którym startowałem w 2016 roku do wyborów, wykonaliśmy już praktycznie 90 procent. Zwolnienie z opłat startowych i rejestracyjnych dla drużyn młodzieżowych, program ubezpieczeniowy PZU/PZPN, rewolucja w badaniach lekarskich, która już niebawem powinna zostać zatwierdzona rozporządzeniem Ministra Zdrowia to tylko trzy najważniejsze punkty. A dodać trzeba także: Pro Junior System, wprowadzenie 7 zmian do regulaminu rozgrywek, walkę z wulgaryzmami na boisku, zorganizowanie meczów międzypaństwowych Polska - Austria U16 na terenie Podokręgu Skoczów, za które jako organizatorzy, czego przez skromność odpowiedzialny za te wydarzenia Bogusław Walica, wspierany przez wiceprezesa Tomasza Michalak, nie powiedział, otrzymaliśmy bardzo wysokie noty z PZPN. Nie zapominamy także o tym, że czekają nas na przełomie maja i czerwca mistrzostwa świata U20, na których mecze dwóch grup oraz fazy pucharowej do ćwierćfinałów włącznie rozegrane zostaną w Tychach i Bielsku-Białej. Na te mecze, tak samo jak na czekające nas 26 marca w Bielsku-Białej spotkanie reprezentacji młodzieżowych Polska - Niemcy, już teraz zapraszam. Czekają nas także kolejne zadania z programem "Sędzia klubowy", który ma ułatwić działanie klubów, mających dużą liczbę drużyn młodzieżowych, a jednocześnie może pomóc wyłowić sędziowski samorodny talent. Duże możliwości da także zorganizowanie rozgrywek poza unifikacją, powodujących, że mecze piłkarskie staną się okazją do organizacji festynów i zabaw rekreacyjnych. Funkcjonują już w naszym związku "Miasteczka piłkarskie" i zachęcam, żeby je wykorzystywać także na potrzeby klubów z Podokręgu Skoczów.

Wystąpienie Henryka Kuli uzupełnili: Józef Mazur - przewodniczący Kolegium Sędziów Podokręgu Skoczów, informując o przeprowadzeniu szkolenia w programie "Sędzia klubowy" i pozyskaniu tą drogą 15 nowych arbitrów z 9 klubów; Ryszard Klaczak - prezes Beskidu Skoczów, omawiając korzyści płynące dla klubu z ubezpieczenia PZU/PZPN; Bogusław Walica - prezes podokręgu, zapowiadając, że od nowego sezonu w klasie B obowiązywać będą zmiany lotne oraz Zenon Wawrzyczek - przewodniczący Komisji Gier i Dyscypliny, analizujący zapisy ustawy PZPN dotyczącej ustalania ekwiwalentu za przejście zawodnika do innego klubu.

- Gratuluję szybkiego działania w programie "Sędzia klubowy" - dodał Henryk Kula. - Przypominam jednocześnie, że Śląski Związek Piłki Nożnej pokryje połowę kosztów zakupu jednego kompletu stroju sędziowskiego dla każdego klubu, który zgłosi sędziów klubowych. Podkreślam też, że naprawdę warto skorzystać z ubezpieczenia PZU/PZPN, bo z punktu widzenia prezesa klubu jest to dobrodziejstwo. Zapraszam już na obchody 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej i zapewniam, że chcę, żeby to była okazja świętowania dla każdego prezesa, każdego klubu działającego w naszym związku. To jest nasz wspólny jubileusz, tak samo jak wspólne są zaplanowany na 11 maja Piknik Wybitnego Piłkarza Śląska oraz na koniec czerwca Piknik Rodzinny na Stadionie Śląskim. Dążmy wspólnie do tego żeby piłka nożna dawała radość.

W kuluarowych rozmowach Henryk Kula odpowiadał na pytania dotyczące certyfikacji szkółek piłkarskich, czy opłaty ekwiwalentu sędziowskiego i zbierał informacje o planowanych przez kluby jubileuszach, takich jak 70-lecie LKS Spójnia Górki Wielkie i LKS Błękitni Pierściec oraz 20-lecie KS Nierodzim.

A na koniec mocno zabrzmiał apel Bogusława Walicy, który poprosił żeby działający w klubach młodzi ludzie z zacięciem prawnym zgłosili się do podokręgu, bo potrzebni są ambitni społecznicy do Komisji Dyscypliny Podokręgu Skoczów.

Zdjęcia ze spotkania można oglądać TUTAJ.