Śląski ZPN

95-lecie założenia klubu sportowego w Strzybnicy

9/06/2019 19:22

Obchody 95-lecia założenia klubu sportowego w Strzybnicy rozpoczęły się w sobotę o 10.00 rano, wygranym przez Gwarek Tarnowskie Góry, turniejem dla dzieci "Strzybnica Football Cup" i trwały dwa dni.


Nie brakowało w nich akcentów sportowych z wygranym 2:0 spotkaniem klasy A z LKS Tempo Stolarzowice, przybliżającym UKS Unia Strzybnca do awansu do okręgówki. Były także koncerty i występy, ale gwóźdź programu stanowił niedzielny mecz miejscowych oldbojów z ekipą starszych panów Ruchu Radzionków, z Marianem "Ecikiem" Janoszką na czele. Wynik 9:3 dla gości świadczy o tym, że... kibice się nie nudzili.

A po strzeleckich fajerwerkach przyszedł czas na część oficjalną, którą prezes UKS "Unia" Strzybnica Łukasz Żyła rozpoczął od przywitania gości oraz przedstawienia rysu historycznego. - 95-letniej historii nie da się streścić i opowiedzieć w kilku zdaniach, ale warto o niej pamiętać i ją pielęgnować - powiedział Łukasz Żyła. - Nie byłoby tego jubileuszu gdyby nie grupa zapaleńców, którzy w 1924 roku założyła Amatorski Klub Sportowy Strzybnica, rozpoczynając w ten sposób działalność sportową w naszej dzielnicy. Mimo przeciwności klub się rozwijał i w 1931 roku osiągnął pierwszy sukces, czyli mistrzostwo klasy C i awans do klasy B, w której w kolejnym sezonie AKS został mistrzem. Na czas II wojny światowej klub przestał istnieć, ale po zakończeniu działań wojennych wznowiono działalność sportową, a w 1948 roku powstał komitet budowy boiska i każdy członek klubu zobowiązał się do przepracowania społecznie 50 godzin. Na zbudowanym wtedy boisku drużyna wywalczyła w 1957 roku awans do A klasy, a w 1960 roku po zajęciu w niej pierwszego miejsca przystąpiła do barażów o wejście do III ligi. Mecz z Ruchem Radzionków wspominany jest do dzisiaj, bo niecodziennie na sportowym wydarzeniu w Strzybnicy można zobaczyć 5 tysięcy widzów, a tylu kibiców dopingowało wtedy naszych zawodników. Na awans z klasy A musieli oni jednak czekać do 1975 roku, bo wtedy po wygranych barażach z Rozbarkiem Bytom strzybniczanie weszli do klasy terenowej i zostali... bez boiska, przeznaczonego na budowę osiedla. Dopiero w 1984 roku powstał obiekt, który służy piłkarzom ze Strzybnicy do dzisiaj. Na nim w sezonie 1996/1997 drużyna pod szyldem Zametu awansowała do klasy okręgowej, w której grała do 2011 roku, czyli do momentu rozwiązania klubu. Na przełomie 2011 i 2012 roku grupa byłych zawodników oraz działaczy powołała do życia UKS Unia Strzybnica. Choć początki znowu były trudne, to klub stawał na nogi i dzisiaj ma walczącą o awans do klasy okręgowej pierwszą drużynę seniorów, rezerwy w klasie B i sześć drużyn młodzieżowych. Na przestrzeni 95 lat w klubie działało wiele sekcji, a nazwa niejednokrotnie się się zmieniała. Zawsze jednak zaangażowani w działalność sportową ludzie: zawodnicy, trenerzy, działacze i sympatycy, których nie sposób wymienić, robili wszystko, żeby rozwijać sport, upowszechniać kulturę fizyczną, krzewić zasady moralne i zasady fair play. I również dziś chcemy się tych zasad trzymać. Chcemy by nasz klub rozwijał się i był miejscem tętniącym życiem, a młodzi ludzie mogli spełniać swoje pasje i tego z okazji jubileuszu klubu życzę wszystkim członkom naszego klubu.

Po przypomnieniu historii przyszedł czas na uhonorowanie klubu i jego działaczy wyróżnieniami. Zaczęli przedstawiciele władz miejskich burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Franciszek Nowak. Śląski Związek Piłki Nożnej, reprezentowany przez członka zarządu, a zarazem prezesa Podokręgu Bytom Tomasza Wyszyńskiego wręczył: Złotą Odznakę Honorową Śląskiego ZPN Arturowi Maligłówce; Srebrną Odznakę Honorową Śląskiego ZPN Łukaszowi Żyle, a Brązowe Odznaki Honorowe Śląskiego ZPN otrzymali: Katarzyna Rode, Marcin Koloch, Sylwester Krok, Mirosław Mól i Michał Ochodek. Ponadto na ręce prezesa Łukasza Żyły Tomasz Wyszyński przekazał pamiątkowy-jubileuszowy grawerton z dedykacją od prezesa Śląskiego ZPN Henryka Kuli oraz komplet piłek.

W imieniu Podokręgu Bytom, jego prezes honorowy Julian Rakoczy udekorował Złotymi Honorowymi Odznakami Podokręgu Bytom: Karinę Kot, Józefa Głogowskiego, Jana Kałużnego, Łukasza Krawczyka, Dariusza Mlaka i Dariusza Sówkę, a klub został wyróżniony okolicznościowym pucharem. Także przedstawiciele zaprzyjaźnionych klubów Gwarka Tarnowskie Góry Marek Porada i Ruchu Radzionków Marcin Wąsiak przekazali prezesowi UKS Unia Strzybnica Łukaszowi Żyle jubileuszowe gratulacje, życzenia i upominki.

Po części oficjalnej zaczął się koncert Mirosława Szołtyska i zespołu Anya Pereła, a dwudniowe obchody jubileuszu 95-lecia założenia klubu sportowego w Strzybnicy zakończyła zabawa z DJ-em. Nic więc dziwnego, że strzybniczanie już dzisiaj zaczynają odliczać dni do jubileuszu 100-lecia.

Zdjęcia z jubileuszu można oglądać TUTAJ.