Śląski ZPN

Z kart Historii 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej - Prezesi stulecia

9/05/2020 12:22

W siódmym rozdziale Historii 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej - zatytułowanym "Prezesi stulecia" - prezentujemy sylwetki prezesów tworzących historię i legendę śląskiej piłki. Dzisiaj kolej na Romana Stachonia.


Roman Stachoń (lipiec 1978 – marzec 1987)
Urodzony 30 czerwca 1912 roku w Brzęczkowicach (obecnie dzielnica Mysłowic).

Robotnik-górnik, uprawiał zapasy i lekkoatletykę. Założył klub sportowy Olimpia Janów, a następnie jako skarbnik i prezes działał w Sile Mysłowice.

Podczas II wojny światowej uczestniczył w kampanii wrześniowej. Trafił do niewoli, z której zbiegł i włączył się w działalność konspiracyjną. Po aresztowaniu w 1943 roku był więźniem obozów KL Auschwitz, Buchenwald, Dora i Ellrich. Należał do Gwardii Narodowej Polskiej Partii Socjalistycznej, w której działał od 1932 roku.

Jako członek władz wojewódzkich i krajowych PPS, a następnie PZPR był posłem na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL w latach 1947–85. Pracował w Komitecie Wojewódzkim PZPR i Wojewódzkim Komitecie Kultury Fizycznej, jako przewodniczący inicjując budowę Stadionu Śląskiego. W 1960 roku został przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Związków Zawodowych, a w 1962 roku członkiem Rady Centralnej Związków Zawodowych. Był także członkiem Rady Naczelnej Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W zarządzie Śląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej rozpoczął działalność w 1947 roku jako wiceprezes, a prezesem był od 11 lipca 1978 roku aż do śmierci. Zmarł 24 marca 1987 roku w Katowicach, gdzie został pochowany na cmentarzu przy ulicy Damrota. Jego imieniem nazwano Katowicki Park Leśny.