Śląski ZPN

Było i pozostanie w naszej pamięci – Tomasz Wyszyński

12/12/2020 10:44

Gdy 22 czerwca Tomasz Wyszyński został ponownie wybrany Prezesem Podokręgu Bytom było już wiadomo, że 2020 rok jest niezwykły.


- Zaczął się zgodnie z tym co sobie zaplanowaliśmy – przypomina Tomasz Wyszyński. - 26 stycznia w Centrum Kultury Karolinka w Radzionkowie odbyła się Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki z udziałem działaczy naszych klubów, a 22 lutego w Operze Śląskiej w Bytomiu mieliśmy podsumowanie jubileuszowych obchodów, bo przecież z naszej ziemi wyrósł Śląski Związek Piłki Nożnej. Świadomość, że jesteśmy w jego mateczniku była dla mnie czymś szczególnym. Z tej radzionkowskiej uroczystości najbardziej zapadł mi w pamięci moment uhonorowania Juliana Rakoczego statuetką i certyfikatem oraz nadania mu tytułu Ambasadora Podokręgu Bytom Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Były też odznaczenia ministerialne Za Zasługi dla Sportu wręczane w imieniu Ministra Sportu przez Jana Widerę oraz Odznaki  Honorowe PZPN i Śląskiego Związku Piłki Nożnej, które wręczał Prezes Henryk Kula i uhonorował także samorządowców wspierających piłkę nożną w naszym regionie, wręczając medale 100-lecia. Natomiast z uroczystości w Operze Śląskiej koncert Stanisława Oślizły i wywiady Zbigniewa Bońka z Ambasadorami Śląskiej Piłki na pewno na długo wszystkim pozostaną w pamięci. Tym bardziej, że kilkanaście dni później wszystkie rozgrywki zostały zawieszone i takie spotkania jakie mieliśmy na jubileuszowych galach stały się niemożliwe. Wiosnę przegraliśmy z koronawirusem walkowerem.

- Kiedy wróciliście do gry?

- Lato zaczęliśmy od wyborów, których nie udało się przeprowadzić we wcześniejszym terminie i jako ostatni Podokręg wybraliśmy władze i delegatów. Podjęliśmy uchwałę o powołaniu Klubu Seniora, które pod przewodnictwem Juliana Rakoczego będzie skupiać zasłużonych działaczy Podokręgu. Mieliśmy pomysł, żeby w rozgrywkach od orlika w dół mecze prowadzone były przez sędziów klubowych, ale nie udało się nam w związku sytuacją epidemiczną przeprowadzić szkoleń. Jak tylko będzie taka możliwość przeprowadzimy je i mam nadzieję, że wiosną już wprowadzimy nasz pomysł w życie. Chcieliśmy też poza unifikacją zorganizować rozgrywki oldbojów, bo zgłosiło się 8 drużyn z realizacją tego pomysłu też musieliśmy się wstrzymać. Na szczęście jesienne rozgrywki naszej klasy okręgowej oraz klasy A i B, a także młodzieżowe udało się przeprowadzić w całości i to można uznać za sukces. Rozegraliśmy już też finał Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu, wygrany przez Szombierki, a 8 naszych drużyn uczestniczyło w rozgrywkach „Pucharu 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej” i Ruch Radzionków dotarł do finału. Dziękuję więc klubom za bardzo poważne podejście do jesiennych rozgrywek. Mam nadzieję, że wiosną też będziemy mogli grać dużo, regularnie i zgodnie z terminarzem.

- Czego życzy pan działaczom klubów z Podokręgu Bytom na progu 2021 roku?

- Jestem jednym z nich, bo oprócz tego, że stoję na czele prezydium Podokręgu Bytom działam w Tęczy Zendek i jestem także Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Ożarowice. Wiem więc jaka jest sytuacja samorządów i życzę im oraz klubom, żeby w budżetach na 2021 rok wystarczyło środków na rozwój bazy oraz szkolenie dzieci i młodzieży, a także na wsparcie drużyn seniorskich. I obyśmy się zdrowi spotkali na stadionach.