Śląski ZPN

Dwa zwycięstwa, remis i porażka

14/01/2022 22:16

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w futsalu w kategorii U17 dziewcząt odbywają się w Żorach z udziałem czterech zespołów reprezentujących Śląski Związek Piłki Nożnej.


Jako pierwsza z tego kwartetu zaprezentowała się drużyna SWD Wodzisław Śląski, która już w 49 sekundzie spotkania z Unią Opole otworzyła  rezultat. Po zagraniu Zuzanny Karwowskiej i wślizgu kapitan Nicole Jendrzejczyk z najbliższej odległości piłka trafiła bowiem do siatki opolanek. Prowadzenie 1:0, mimo kilku okazji bramkowych, utrzymało się do 6. minuty drugiej połowy (gra się 2x12 minut). Wtedy to po akcji rozegranej w ataku pozycyjnym przez cały zespół Nikola Żuchowicz dokładnym podaniem obsłużyła Julię Piętakowicz, która płaskim uderzeniem z 5 metrów w długi róg podwyższyła rezultat. Napastniczka SWD okazała się także skuteczna 83 sekundy później i skuteczną dobitką strzału Zuzanny Karwowskiej praktycznie zapewniła ekipie trenerów Radosława Borowicza i Marcina Ćwiklińskiego. Rywalki stać było jedynie na honorowe trafienie na 124 sekundy przed końcowym gwizdkiem, ale nie zmniejszyło to wcale radości wodzisławianek, które uplasowały się na pierwszym miejscu w tabeli Grupy I.

W Grupie II gra drużyna Rekordu, która mimo sporej przewagi w spotkaniu z Tarnovią Tarnów nie potrafiła zdobyć bramki. Najbliżej szczęścia była w 4 minucie Zofia Śmietana, ale skończyło się ostemplowaniem słupka. A ponieważ przeciwniczki nie były w stanie zagrozić Roksanie Dołowicz to bielszczanki, prowadzone przez Samuela Janię i Michała Majnusza, na starcie zanotowały bezbramkowy remis, po którym wszystko jest jeszcze możliwe.

Najmniej udaną inaugurację turnieju spośród śląskich zespołów zaliczył TS ROW Rybnik. Gospodarz zawodów, występujący w Grupie III, przegrał z AS Stomil Olsztyn 0:2. Drużyna Damiana Krzyżaka i Rafała Krzyśki przez 11 minut i 54 sekundy dzielnie odpierała ataki przeciwniczek, ale na 6 sekund przed zakończeniem pierwszej połowy, znakomicie spisująca się między słupkami Karolina Sok została pokonana. W dodatku w 16 sekundzie drugiej odsłony olsztynianki wyprowadziły skuteczną kontrę i w ten sposób ustaliły rezultat na 2:0. Solowe zrywy Mai Fal nie przyniosły kontaktowej bramki i rybniczanki stoją przed bardzo trudnym zadaniem jeżeli chcą awansować do fazy pucharowej.

Duży krok w tym kierunku zrobiły za to katowiczanki. Zespół GKS GieKSa Katowice, choć nie dotarł do Żor w najmocniejszym składzie, w meczu początkującym rywalizację w Grupie IV wygrał 4:1 z Pogonią Tczew. W 8 minucie spotkania Zuzanna Witek, jak na kapitana przystało, dała sygnał do ostrego strzelania, trafiając z dystansu, a 73 sekundy później bombą w okienko niemal z połowy boiska popisała się Alicja Bednarek. Prowadzące 2:0 katowiczanki zbytnio się rozluźniły i już w końcówce pierwszej połowy miały pierwszy sygnał ostrzegawczy, bo tczewianki wykonywały przedłużony rzut karny, ale Zuzanna Lozio obroniła strzał z 10 metrów. Skapitulowała jednak w 26 sekundzie drugiej połowy po kontrze rywalek. Stracona bramka podziałała na drużynę Krzysztofa Witka jak zimny prysznic i najpierw Zuzanna Witek uporządkowała grę swoich koleżanek, następnie podaniem obsłużyła Emilię Witkowicz, która w 20 minucie gry „na raty” wykorzystała sytuację sam na sam, pakując ostatecznie piłkę z bliska do pustej bramki, aż wreszcie 46 sekund przed końcem meczu efektownym strzałem z 6 metra w okienko przypieczętowała sukces swojego zespołu, który wygrywając 4:1 uplasował się na pierwszym miejscu w tabeli.

SWD Wodzisław Śląski: Kornelia Małyjurek – Nicole Jendrzejczyk, Zuzanna Karwowska, Judyta Brzychcy, Julia Piętakiewicz; Roksana Kozłowska, Julia Popiołek, Nikola Żuchowicz, Nikola Niewińska, Karolina Stylok.


REKORD Bielsko-Biała: Roksana Dołowicz – Martyna Gąsiorek, Julia Palichleb, Laura Kłębek, Zofia Śmietana; Maria Suwada, Hanna Wieczorek, Karolina Biczak, Patrycja Kielsz, Magda Piekarska, Marlena Słowik, Martyna Galus, Wiktoria Pieczka.


TS ROW Rybnik: Karolina Sok – Milena Herok, Natalia Ostalecka, Julia Dolnik, Maja Fal; Emilia Bryłka, Małgorzata Wilczek, Dominika Krakówka, Magdalena Kardela, Marta Szmatloch, Oliwia Sobek, Wiktoria Sobczyk.


GKS GieKSa Katowice: Zuzana Lozio – Alicja Bednarek, Natalia Kawulka, Emilia Witkowicz, Zuzanna Witek; Michalina Czekańska, Wiktoria Markowicz, Paulina Zielasko, Zuzanna Przetak, Zuzanna Wiechowska, Emilia Wieczorek, Julia Langosz, Natalia Krelińska, Julia Raczyńska.

Zdjęcia z turnieju TUTAJ.

Wyniki i terminarz TUTAJ.

Relacje i transmisje TUTAJ.