Śląski ZPN

Co łączy Akademię Górnika Zabrze z Athletic Club?

14/01/2022 22:30

W zabrzańskiej hali Pogoń odbyła się w kolejna już konferencja dedykowana trenerom szkółek i akademii zrzeszonych w Programie Klubów Partnerskich Górnika Zabrze.


Blisko osiemdziesięciu trenerów z województw: śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego postanowiło spędzić piątkowe popołudnie na samodoskonaleniu swojego warsztatu szkoleniowego.  Konferencję otworzył Dyrektor Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze – Łukasz Milik, który rozpoczął całość szkolenia od konkluzji dotyczącej znaczenia „piłki ulicznej” w procesie nauczania jako jeden z celów Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze na rok 2022.

Po 20-minutowym wprowadzeniu prezentację na temat departamentu klubów partnerskich i procesu skautingu w hiszpańskim Athletic Club, przedstawił Wojciech Wyrwa. Poza aspektami organizacji klubu i wyżej wspomnianego departamentu, przedstawił filozofię prowadzenia przez Akademię Piłkarską Górnika Zabrze Programu Klubów Partnerskich, szczegółowo porównując środowisko regionu Kraju Basków do województwa śląskiego w odniesieniu do procesu skautingu obu klubów. Nad przedstawieniem aspektu szkoleniowego na podstawie odbytego w Athletic Club stażu pochylił się Tomasz Macha, który przedstawił wnioski z aspektu obserwacji pełnego mikrocyklu treningowego i odbytych spotkań w kategorii wiekowych U11 – U18.     

Następnie trener Tomasz Macha, pełniący funkcję koordynatora do spraw szkolenia U6-U10 oraz pionu Grassroots Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze, przeszedł do kwestii koncepcji szkolenia Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze w kategoriach F/E. Trener przedstawił zgromadzonym gościom model pracy oraz najważniejsze aspekty pracy w tych kategoriach wiekowych, na które w Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze kładzie się szczególny nacisk.

Konferencję zakończył 3,5-godzinny blok prowadzony przez Trenera Edukatora Polskiego Związki Piłki Nożnej oraz metodologa Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze – Janusza Kowalskiego dotyczący „budowania środowiska treningu i zasad gry”. W szczegółowy sposób przedstawiona została filozofia pracy Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze, w oparciu o przedstawione przez trenera zasady gry oparte na przedstawionych środkach treningowych i analizie wideo.  

- Wielokrotnie to powtarzałem, że to dla nas niezwykle ważny projekt z punktu widzenia naszej  działalności i przede wszystkim naszej przyszłości – powiedział Łukasz Milik. - Program konferencji, których organizację rozpoczęliśmy w tym sezonie to jedno z planowych działań z całości programu, który ciągle się rozwija. Nie ukrywam, że temat dotyczący Athletic Club, który niejako rozpoczął tę konferencję nie był tu przypadkowy. W listopadzie w Bilbao byliśmy już trzeci raz. Dzięki niezwykłej otwartości Basków, mogliśmy wyciągnąć szereg wniosków między innymi w związku z działalnością departamentu klubów partnerskich, który w Athletic Club stanowi niezwykle istotne ogniwo. Co ciekawe, ludzi z departamentu klubów partnerskich Athleticu zainteresowała również nasza wizja programu, na temat której przedstawiliśmy dosyć obszerną prezentację.

W Programie Klubów Partnerskich Górnika Zabrze uczestniczy 26 klubów z województw: śląskiego, opolskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.  

- Na pewno cieszy nas obecność coraz większej ilości trenerów, którzy coraz liczniej stawiają się na organizowane przez nas spotkania merytoryczne – dodał Łukasz Milik. - Dziś to liczba ponad 80 zgromadzonych na auli trenerów, którzy byli aktywni, zadawali pytania, dyskutowali, udzielali się. Chcemy dać tym klubom jak najwięcej korzyści, wzmacniać ich pod kątem organizacyjnym i szkoleniowym jednocześnie niczego im nie narzucając – traktując się wzajemnie po partnersku.
Nabór do Programu Klubów Partnerskich pozostaje otwarty, a Akademia Piłkarska Górnika Zabrze nie zamyka swoich drzwi - zachęcając do zgłaszania się szkółek i akademii, z którymi klub chętnie podejmie rozmowę - zapraszając do kontaktu pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.