Śląski ZPN

Z wizytą w Piekarach Śląskich

21/01/2022 20:22

Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula odwiedził dziś Piekary Śląskie na zaproszenie Prezydent Sławy Umińskiej-Duraj.  Omawiano projekt międzynarodowego turnieju piłkarskiego dla młodzieży “Senegal Welcome to Piekary”.  Była też wizyta na nowej inwestycji na obiektach Czarnych Kozłowa Góra. 


Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula wraz z Dyrektor Biura ŚlZPN Małgorzatą Sędzimir-Pszowską spotkali się w Urzędzie Miasta Piekary Śląskie z Prezydent Sławą Umińską-Duraj, II Zastępcą Prezydenta Pawłem Słotą, Komendantem Miejskim Policji w Piekarach  Śląskich podinsp. Robertem Klimkiem, mł. asp. Aleksandrą Zydyk oraz z senegalskim działaczem piłkarskim Paco Mbengue, od lat mieszkającym w Polsce. 

Spotkanie było okazją do omówienia projektu “Senegal Welcome to Piekary” realizowanego przez policjantkę Aleksandrę Zydyk i Prezesa senegalskiego klubu. Już w 2019 roku Piekary Śląskie postanowiły zaprosić senegalskie dzieci i wspólnie zrealizować projekt sprzeciwiający się rasizmowi. Policjantka Aleksandra Zydyk wymyśliła, aby zaprosić do Polski w ramach stworzonego przez nią projektu „Wszyscy jesteśmy równi – powiedz NIE rasizmowi”, drużynę piłkarską młodzików z senegalskiej wioski. 

Najpierw problem stanowiło znalezienia sponsora, potem zbiórka funduszy na ten cel, aż w końcu przeszkodziła pandemia. Życie dzieci w Afryce nie jest usłane różami. Senegal jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie. Przyjazd do Polski będzie prawdopodobnie dla afrykańskiej młodzieży podróżą życia. Wszystko wskazuje na to, że po długich staraniach, udział w turnieju drużyny z Senegalu, stanie się faktem. Mają w nim zagrać także drużyny z Czech i Polski, a termin wyznaczono na lipiec. Trwają starania związane z załatwieniem niezbędnych formalności. Do tego ciekawego projektu dołącza również Śląski Związek Piłki Nożnej. 

Krótka relacja z wizyty w Piekarach Śląskich i wywiady w poniższym materiale filmowym na naszym kanale na YouTube. 

Prezes Henryk Kula chętnie odwiedza  małe kluby, a dziś była okazja do zapoznania się z obiektami sportowymi Piekar Śląskich.  Prezydent Sława Umińska-Duraj  i Dyrektor MOSiR-u Piekary Śląskie Łukasz Tomczyk przedstawili planowane inwestycje. A po powstającym przy ul. Pokoju obiekcie oprowadzał gości Prezes Czarnych Kozłowa Góra Krzysztof Zając.