Młodzieżowy strzał w dziesiątkę

6/03/2022 18:09

Sezon 2021/22 Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu dobiegł końca. Jako ostatnie rywalizowały dziewczęta w kategorii U15 i na parkiecie poznańskiej hali po złoto sięgnęły zawodniczki KKS Czarni Sosnowiec, a z brązem ze stolicy Wielkopolski wyjechały piłkarski GKS-u GieKSy Katowice.

Oczywiście, na dokładniejsze podsumowanie siedmiu w sumie turniejów finałowych MMP przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz możemy zaznaczyć, że na 21 medali, które można było zdobyć aż 10 wywalczyły zespoły reprezentujące Śląski Związek Piłki Nożnej.

Ten „strzał w dziesiątkę” w Poznaniu zaczął się w niedzielny poranek od ćwierćfinałowych występów, w których z szansami na podium musiała się pożegnać Skra Częstochowa. Wprawdzie zespół Patryka Mrugacza, po golach Nikoli Młynek i Zofii Dubiel dwukrotnie prowadził w spotkaniu z Tęczą III Bydgoszcz, ale rywalki wyrównywały, a po przerwie zadały zwycięski cios i rozpoczęły swoją drogę do finału.

W kolejnym ćwierćfinale zaprezentowały się sosnowiczanki i grając skutecznie w defensywie golami Karoliny Sroki i Oliwii Palińskiej zapewniły sobie zwycięstwo ze Ślęzą Wrocław. Śladem drużyny Bartosza Kubisy poszły katowiczanki, które w ostatnim ćwierćfinale 3:2 wygrały z FSA Kraków, po przegranej 1:2 pierwszej połowie, odrabiając straty z nawiązką.

Półfinał sąsiadek zza miedzy był niezwykle zacięty i wyrównany, a po bezbramkowym remisie, który widniał na tablicy wyników po 20 minutach gry sędziowie musieli zarządzić rzuty karne. W nich dwukrotnie Zuzanna Latuszek korzystała z pomocy słupka, a jej koleżanki strzelały bezbłędnie i po trafieniu Natalii Dunajewskiej, zamykającej czwartą serię „szóstek” wiedzieliśmy już, że sosnowiczanki zagrają o złoto, a katowiczanki o brąz.

W „małym” finale drużyna Krzysztofa Witka długo przegrywała z Tęczą Bydgoszcz 0:1, ale 33 sekundy przed końcem meczu Emilia Witkowicz strzałem z bliska skutecznie sfinalizowała zespołową akcję i znowu do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były karne. Po czterech seriach było 3:3, a w piątej kolejce Zuzannie Wiechowskiej pomógł słupek więc gdy Weronika Baumert ulokowała piłkę w siatce katowiczanki mogły świętować zdobycie medali.

O wiele większą radość mieliśmy jednak po finale, w którym „Czarne” wyszły na prowadzenie po rozegraniu rzutu rożnego i bombie Julii Jańczy w 9 minucie. Rywalki z Tęczy III Bydgoszcz odpowiedziały w 20 sekundzie drugiej połowy, ale cieszyły się tylko 133 sekundy, bo w 13 minucie gry Zofia Burzan postawiła mistrzowską pieczęć i jednocześnie zapewniła sobie zdobycie tytułu MVP turnieju.

W ceremonii wręczenia medali udział wzięli Wiceprezes PZPN Adam Kaźmierczak, Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Paweł Wojtala oraz Przewodniczący Komisji Futsalu i Piłki Plażowej PZPN Grzegorz Morkis, który przed poznańskim turniejem po cichu liczył na to, że Śląski Związek Piłki Nożnej zakończy ten sezon Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu z dziesięcioma medalami.

Mistrzyniami Polski zostały: Zuzanna Latuszek, Oliwia Baran, Zofia Burzan, Milena Dobrek, Natalia Dunajewska, Wiktoria Durnaś, Julia Jamroży, Julia Janczy, Weronika Kamińska, Oliwia Palińska, Karolina Sroka, Nadia Stencel. Ich trenerem jest Bartosz Kubisa.

Po brązowe medale sięgnęły: Zuzanna Wiechowska – wybrana najlepszą bramkarką turnieju oraz Weronika Baumert, Alicja Bednarek, Michalina Czekańska, Paulina Gabryś, Natalia Kawulka, Paulina Kociuba, Julia Langosz, Karolina Macioł, Emilia Witkowicz, Iga Witkowska. Ich trenerem jest Krzysztof Witek.