Śląski ZPN

55-lecie Fortecy Świerklany z dziecięcą radością

28/05/2022 18:40

Działacze Fortecy Świerklany udowodnili, że obchody poważnych uroczystości wcale nie muszą być sztampowe.


55-lecie klubu, na którego czele od 2007 roku stoi Jarosław Macionczyk połączyło zarówno tych, którzy w 1967 roku postanowili założyć drużynę i zgłosić się do rozgrywek klasy C, jak i tych, którzy w 2012 roku wprowadzili zespół do IV ligi z tymi, którzy dzisiaj stawiają pierwsze kroki na murawie.

Wśród gości byli więc między innymi pierwszy prezes i czołowy strzelec jedenastki sprzed ponad pół wieku Jerzy Piksa oraz współzałożyciel klubu Alojzy Holesz, obecny Wójt Gminy Świerklany, a w przeszłości zawodnik Fortecy Tomasz Pieczka oraz Proboszcz parafii pod wezwaniem Świętej Anny w Świerklanach Jerzy Paliński. Nie mogło również zabraknąć przedstawicieli śląskiej rodziny piłkarskiej, którą reprezentowali Członkowie Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Andrzej Paulus – Prezes Podokręgu Rybnik i Leszek Brzoza – Wiceprezes Podokręgu Rybnik, którzy w imieniu Prezesa Henryka Kuli przekazali działaczom jubilata pamiątkowy grawerton z gratulacjami i życzeniami, a także symboliczny voucher na zakup sprzętu sportowego.

- Forteca w swojej 55-letniej historii miała dziewięciu prezesów – powiedział Jarosław Macinczyk prezentując krótki rys historyczny. - Pierwszym był Jerzy Piksa, który wraz z kolegami podjął się załatwiania wszystkich formalności związanych z rejestracją klubu i zgłoszenia do rozgrywek w klasie C. Następnie na czele klubu stali: Maksymilian Koziołek, Robert Karwot, Edward Mrowiec, Piotr Ochojski, Hubert Sobocik, Tomasz Brzostek i Andrzej Stania, po którym od 2007 roku mnie przypadł w udziale ten zaszczyt i obowiązek. W momencie założenia klubu nie było w Świerklanach boiska i przez cztery lata drużyna Fortecy jako gospodarz rozgrywała swoje mecze w sąsiednich miejscowościach: Rogoźnej, Jankowicach i Gogołowej. Boisko w Świerklanach oddano do użytku w 1971 roku, czyli w roku awansu do Klasy B, ale nie było na nim szatni, bo te mieściły się najpierw w prywatnych domach państwa Ciemiengów i Heroków, a następnie w starym autobusie na terenie boiska. Za łaźnię służyła rzeka Szotkówka, która sąsiadowała z boiskiem. Obecnie jest to niewyobrażalne, ale takie były początki. W 1977 roku utworzony został Społeczny Komitet Budowy Pawilonu Sportowego, który oddano do użytku w 1981 roku. Na nim przez sezon 1985/86 graliśmy w klasie A, do której wróciliśmy w 1996 roku. Na starym boisku graliśmy do roku 2006, bo wtedy obiekt przekazano pod budowę Autostrady A1. Przeprowadziliśmy się wtedy na budowany od 2005 roku nowy stadion, który oddano do użytku w 2007 roku, ale bez zaplecza więc przez cztery lata korzystaliśmy z szatni w sąsiadującej szkole. Nowe zaplecze oddano w 2010 roku i korzystaliśmy z niego przez cztery sezonu w IV lidze, a następnie w klasie okręgowej i służy nam w niej do dzisiaj. Klub liczy 230 członków.

Pierwszoplanowymi aktorami jubileuszowego wydarzenia byli jednak zawodnicy wszystkich drużyn młodzieżowych Fortecy od przedszkolaków do juniorów. Maszerując po boisku zaprezentowali się kibicom, którzy mieli też możliwość podziwiać w akcji futbolowych adeptów z rocznika 2013 w turnieju Świerklany Cup, a najmłodsi mogli korzystać ze sportowych atrakcji: Miasteczka Piłkarskiego i dmuchańców.

- Z inicjatywy Bogdana Cichego w 2002 roku w klubie została powołana do życia szkółka piłkarska – dodał Jarosław Macionczyk. - Zaczęliśmy od dwóch grup trampkarzy, a dziś mamy dziewięć grup rocznikowych i licząc z seniorami dziesięć drużyn zgłoszonych do rozgrywek. Mamy więc swoje piłkarskie zaplecze i możemy się pochwalić nie tylko czterema sezonami występów w IV lidze, w której w sezonie 2014/15 zajęliśmy trzecie miejsce, ale także sukcesami drużyn młodzieżowych i naszymi wychowankami, którzy grali na szczeblu centralnym. Bartłomiej Polok grał w II lidze w barwach ROW-u 1964 Rybnik, Sławomir Musiolik przeszedł od nas do I-ligowego Zagłębia Sosnowiec, Miłosz Misala w zakończonym sezonie I-ligowym grał w GKS-ie Jastrzębie, a Dawid Mazurek, obecnie zawodnik Górnika Zabrze, jest zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 15. Nie byłoby tych wszystkich sukcesów gdyby nasz klub nie miał wsparcia przyjaciół, a do tego grona możemy zaliczyć władze Gminy Świerklany jak i kierownictwo Pawilonu Handlowego Pik. Dziękuję także Sołtysom oraz wszystkim darczyńcom, którzy są z nami, bo bez waszej pomocy nie byłoby tak rozbudowanego, prężnego i tętniącego życiem klubu jaką obecnie jest Forteca.

Dwie piątki w jubileuszu mogą być traktowane także jako ocena tego co dzieje się w klubie ze Świerklan.

- Dzieci i młodzież wychowywana w Fortecy to Wasza najlepsza wizytówka i zarazem nagroda za pracę, którą społecznie wykonujecie – podkreślił Prezes Andrzej Paulus. - Patrząc na prezentację drużyn nabrałem przekonania, że przed Wami jeszcze wiele pięknych lat i już teraz się cieszę na kolejne spotkania jubileuszowe. Ta młodość nie tylko rozwija się w klubie, ale daje klubowi energię i zapał działaczom. Radosny śmiech dzieci na boisku i poza boiskiem to jest ten motor napędowy do tego, żeby się nie poddawać, bo przecież wiemy doskonale, że ta codzienna działalność w klubie nie jest ani lekka i łatwa. Ale właśnie za to co robicie, na ręce Prezesa Jarosława Macionczyka przekazuję w imieniu Prezesa Henryka Kuli okolicznościowy grawerton, a sam dziękuję mu za jego zaangażowanie i czas poświęcony w działalność w Prezydium Podokręgu Rybnik. Cieszę się jednocześnie, że macie i mamy takiego Wójta, który nas połączył, bo Podokręg Rybnik swoją siedzibę ma przecież w Świerklanach. Z taką osobą, która zna się na piłce, docenia jej znaczenie i wspiera jej rozwój na pewno łatwiej się działa i oby te działania przynosiły nam wszystkim wiele satysfakcji.

Więcej zdjęć z uroczystości można oglądać TUTAJ.