Śląski ZPN

Gala Podokręgu Zabrze czyli spotkanie w rodzinnej atmosferze

11/11/2022 00:37
Gala Podokręgu Zabrze czyli spotkanie w rodzinnej atmosferze Foto. Dorota Dusik

O tym, że Podokręg Zabrze jest wyjątkowy świadczy nie tylko gra dwóch drużyn z tego regionu w Ekstraklasie i obecność ich byłych zawodników: Kamila Glika, Arkadiusza Milika, Łukasza Skorupskiego Mateusza Wieteski i Szymona Żurkowskiego w reprezentacji Polski na Mundial w Katarze.


Zabrzańsko-gliwicka rodzina piłkarska oprócz swoich czołowych klubów, mających w annałach zapisane tytuły mistrza Polski, ma także Prezydium, które pod wodzą Jarosława Brysia skonsolidowało środowisko. Było to znakomicie widać podczas Gali Podokręgu Zabrze. Na sali „Pod Arkadami” w Sierotach ramię w ramię siedzieli zawodnicy od króla strzelców klasy C zaczynając, poprzez prezesów i działaczy klubów oraz sponsorów i przyjaciół, do których można, a nawet trzeba zaliczyć także przedstawicieli władz samorządowych.

- Wrócę do idei tego spotkania – powiedział Jarosław Bryś. - Dziesięć lat temu, gdy koledzy z władz Podokręgu Zabrze wymyślili sobie, że to akurat ja będę liderem Zarządu i wybrali mnie Prezesem, postanowiliśmy, że naszym wiodącym zadaniem będzie połączenie piłkarskiej społeczności, która wtedy – żeby nie używać mocnych słów – była mocno rozdzielona. Chcieliśmy, żeby piłka autentycznie łączyła władze Podokręgu z klubami, a jednocześnie zbliżała działaczy klubów rywalizujących na boisku i zachęcała do współpracy samorządowców i sponsorów, czyli naszych przyjaciół. Bez ich pomocy nasza dyscyplina sportu nie mogłaby się rozwijać. Dzisiaj, po 10 latach, możemy powiedzieć, że nam się to udało. Nawiązaliśmy kontakty, budujemy relacje i dzięki temu wiele naszych inicjatyw i projektów możemy realizować. Tym bardziej cieszę się, że w imieniu Prezydium Podokręgu, w którym z Tomkiem Kulczyckim, Arkiem Zawrotem, Herbertem Jattą, Krzysiem Skurskim i Józefem Poloczkiem działamy od 10 lat, mogę was wszystkich przywitać i podziękować. Wracając do tej idei sprzed 10 lat dodam jeszcze, że wtedy wymyśliliśmy też takie hasło „wszyscy grajmy fair play”, bo z przestrzeganiem tej zasady różnie wcześniej było. Przyjeżdżaliśmy na boiska, na których prezesi klubów, mających rozegrać mecz, patrzyli na siebie jak wrogowie, a przecież piłka nożna ma dawać radość. Owszem, na meczu są emocje, ale przed meczem podanie sobie dłoni czy szacunek uznaliśmy za nasz cel. Dlatego zaczęliśmy od tych spotkań, żeby się poznać, porozmawiać o swoich problemach i radościach, wymienić się doświadczeniami oraz znaleźć partnerów do rozmów we władzach samorządowych. Cieszę się, że dzisiaj to już jest norma i mogliśmy dokonać retuszu w naszym haśle, które teraz brzmi „wszyscy gramy fair play” za co wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękuję. Przeszliśmy długą drogę, ale teraz już przyjeżdżając na mecz wiemy kto jest Prezesem klubu, kto jest trenerem, witamy się bo się znamy. Stoimy na mocnych fundamentach i chcemy się nadal rozwijać zarówno w tych naszych sztandarowych projektach jak Halowa Liga Podokręgu Zabrze, która już mocno wpisała się kalendarz rozgrywek jak i w nowych pomysłach, do których zaliczamy Super Puchar Podokręgu Zabrze czyli turniej z udziałem mistrzów klas C, B i A oraz zdobywcy Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu.

Po takim wstępie oraz muzycznym przerywniku – minirecitalu Beaty Mańkowskiej przyszedł czas na gratulacje dla klubów, które cieszyły się z awansów swoich drużyn oraz wyróżnienia. Wręczanie rozpoczął Henryk Kula. Jako Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej przekazał Certyfikaty Szkółkom Piłkarskim: KS MOSiR Sparta Zabrze, KS Academia Espanola Gliwice, LKS Amator Rudziniec, LKS Tęcza Wielowieś, LZS Toszecka Akademia Piłkarska w Kotliszowicach, UKS Przedszkole Piłkarskie Brasil Tarnowskie Góry, GKS Piast Gliwice, KS 94 Rachowice, Kopalnia Talentów Sośnica Gliwice, LKS Naprzód Żernica i LKS 45 Bujaków.

A jako Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula dodał słowa uznania dla klubów uhonorowanych nagrodami Fair Play: KS Korona Bargłówka, LKS Orzeł Paczyna i SKS Gwarek Zabrze, a także królów strzelców: Pawła Łabiaka w klasie Eurotech C, Karola Niemiry w klasie B i Łukasza Borkowskiego w klasie Majer A oraz sponsorów i samorządowców.

- Dziękuję wam za wszystko dobro jakie robicie dla śląskiej piłki – stwierdził Henryk Kula. - Cieszę się, że tak dużo jest wśród nas samorządowców, bez was, bez waszej pomocy, byłoby nam bardzo trudno. Serdeczne Bóg zapłać za wszystko. Wiemy wszyscy, że nadchodzi trudny rok dla władz samorządowych, ale bardzo was proszę oszczędzajcie na wszystkim tylko nie na piłce nożnej, bo wydane pieniądze na sport dzieci i młodzieży oznaczają mniej pacjentów w przyszłości w gabinetach lekarskich.

W ślad za tymi słowami Jarosław Bryś i Tomasz Kulczycki uhonorowali przedstawicieli władz samorządowych oraz sponsorów nagrodami, a przedstawicielom klubów klas: C, B i A wręczyli symboliczne czeki na zakup sprzętu Keeza – sponsora technicznego Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Po tej części oficjalnej przyszedł czas na kuluarowe rozmowy i integrację sportowego środowiska, które w Podokręgu Zabrze bez cienia przesady można nazwać piłkarską rodziną co było widać szczególnie w momencie pożegnania. Widać było bowiem wyraźnie, że trudno się rozstać z tymi, których autentycznie się lubi, bo mają tę samą pasję.

Więcej zdjęć z Gali można oglądać【TUTAJFotoDorota Dusik