Otwierając wieczór wspomnień Prezes jubilata Jacek Wachtarczyk nie bez powodu na pierwszym miejscu wymienił Bogusława Walicę. Członek Komisji do spraw Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich Polskiego Związku Piłki Nożnej, zarazem Członek Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej i jednocześnie Prezes Podokręgu Skoczów to przecież zebrzydowiczanin i były Prezes klubu. Nie zabrakło też ciepłych słów powitania dla przedstawicieli władz samorządowych z Zastępcą Wójta Gminy Zebrzydowice Karolem Sitkiem na czele oraz reprezentantów zebrzydowickich organizacji i jednostek oraz zaprzyjaźnionych klubów tych z Polski i z Czech, z którymi Klub współpracuje.
Po symbolicznej minucie ciszy upamiętniającej tych, którzy odeszli na „niebieskie boiska” przyszedł czas na rys historyczny od 1932 roku do chwili obecnej. Przewodnikiem po tych 90 latach był redaktor Martyna Wachtarczyk, która z pomocą zdjęć przygotowanych w prezentacji multimedialnej przypomniała sukcesy i nazwiska oraz wyjątkowe chwile zabierając gości do „wehikułu czasu”. Za jego sterami w latach 1988-2001 siedział także Bogusław Walica, który nie krył wzruszenia wręczając odznaczenia najbardziej zasłużonym dla Spójni Zebrzydowice.
Złotą Odznaką Honorową PZPN-u wyróżniony został Roman Cichosz, a Brązowymi Odznakami Honorowymi PZPN-u Henryk Fiedor i Mariusz Szczęsny. Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej przyznano – Brązowe: Izabeli Stuchlik, Adamowi Jaworowskiemu, Markowi Lipce, Sebastianowi Nowakowi, Leszkowi Pielczykowi, Dawidowi Pigule i Dariuszowi Potrząsajowi. Srebrne otrzymali: Grzegorz Kopiec, Andrzej Motowidło, Adam Nowak, Grzegorz Paluch i Jacek Wachtarczyk, a Złote odebrali: Czesław Biegun, Wojciech Giza, Karol Janiszewski, Krzysztof Klejczyk, Tomasz Mrówka i Ireneusz Prostacki.
- Gratuluję wszystkim odznaczonym – powiedział Bogusław Walica. - Trzeba naprawdę wielkiej wytrwałości i wieloletniego zaangażowania, żeby dostać te odznaczenia, a jest to jedyna sposobność czy Polskiego Związku Piłki Nożnej czy Śląskiego Związku Piłki Nożnej uhonorowania ludzi, którzy naprawdę ciężką pracą u podstaw budują fundamenty naszej dyscypliny i jednoczą lokalną społeczność. Wszyscy wiemy jak trudna to praca i za nią chciałbym szczególnie podziękować działaczom, którzy przez te 90 lat poświęcili swój czas dla Spójni Zebrzydowice. Wielokrotnie działacze są niedoceniani, a nawet wyśmiewani, że pracują za darmo. Nie brakuje też pytań: „ile z tego masz”, a zadają je ludzi, którzy nigdy nie pracowali na rzecz społeczności. Dlatego wszędzie gdzie mogę powtarzam, że jeżeli zabraknie działaczy to nawet dziesiątki talentów, które pojawią się w jakiejś miejscowości, nic nie osiągną, bo nie będą mieć tej możliwości zrobienia pierwszego kroku. Spójnia ma takich działaczy. Ma także rodziców, którzy włączyli się w działalność klubu. Są w niej także zawodnicy, którzy chcą biegać po boiskach i uczestniczyć w sportowej rywalizacji, a nie zadowalają się e-sportem, e-papierosem i e-życiem. Dziękuję przede wszystkim sponsorom klubu i temu największemu sponsorowi czyli Gminie Zebrzydowice – Wójtowi i Radnym, którzy przyczyniają się do rozwoju piłki w naszym regionie. Dzięki wam kluby mają stabilne środki i zabezpieczenie działalności. Co znaczy ich brak przekonaliśmy się pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy kolej przestała sponsorować klub, a gmina jeszcze tego nie robiła. Pamiętam moment, w którym na zebranie zarządu przyszło trzech działaczy razem ze mną i ciągnęliśmy zapałki, który z nas ma zostać prezesem. Byłem najniższy więc wyciągnąłem najmniejszą i padło na mnie nie wiedząc w co się pakuję. Zakasaliśmy jednak rękawy i – choć dzisiaj zawodnicy nie zdają sobie nawet z tego sprawy biorąc prysznic po treningu i po meczu – w 1995 roku po raz pierwszy doprowadziliśmy wodę na nasz obiekt i można się było wykąpać, a nie korzystać z kąpieli pod chmurką. To tylko przykład na to, że można zrobić coś z wydawałoby się niczego. Tym śladem szli też kolejni prezesi, do których klub miał szczęście, bo każdy zarząd coś do dla dobra tego klubu dokładała. Dziś mamy fajny obiekt i najmłodszy Zarząd, jeden z najmłodszych w Śląskim Związku Piłki Nożnej.
Życzę więc Wam, żebyście spełnili marzenia i rozwijali klub przygotowując grunt pod 100-lecie. Zawodnikom seniorom życzę – może nie awansów, bo od 2015 roku znowu jesteśmy w klasie okręgowej – ale stabilizacji w górnej części tabeli, a juniorom jak najszybszego wejścia do seniorskiej piłki i pokazania swojego talentu. To, że pierwszy raz w historii klubu awansowaliście do II Ligi Wojewódzkiej A1 to dopiero początek. Natomiast adeptom z grup dziecięcych i młodzieżowych życzę spełnienia marzeń o grze w jak najlepszych klubach w Polsce, a może nawet zagranicą. Początki zostały zrobione przez Wojciecha Zborka, obecnie bramkarza w juniorach Lecha Poznań czy Marty Piekarskiej zawodniczki Rekordu. Mamy przykład Michała Skórasia, który jest w reprezentacji na Mundialu w Katarze, a jego ojciec Krzysiek gra u nas. A skoro już wspomniałem o Mundialu w Katarze to dodam, że tam właśnie w tej chwili przebywa Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula, którego obowiązki Wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej sprawiły, że nie mógł przyjechać do Zebrzydowic na nasz jubileusz. W jego imieniu składam jednak gorące życzenia. Żałuje, że nie mógł tu być, ale przyjeżdża do nas z wielką przyjemnością i był tu kilkakrotnie. Mam jednak od niego prezenty: jubileuszowy grawerton, symboliczny voucher na sprzęt i worek z piłkami, żeby młodzież miała czym grać. Mam także prezent od Prezydium Podokręgu Skoczów i proszę przyjąć ten puchar z najlepszymi życzeniami z okazji 90-lecia. Wykorzystując okazję uroczystości jubileuszowej, w ślad za tym, że nasz klub znalazł się w gronie klubów mających Certyfikaty na szkolenie młodzieży, przekazują także Szkółce Piłkarskiej KKS Spójnia Zebrzydowice Certyfikat od Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezarego Kuleszy. A skoro już mowa o młodzieży, to wręczę jeszcze puchar za I miejsce w IV Lidze Młodzików Podokręgu Skoczów i awans do wyższej klasy.
Nie brakowało też życzeń i gratulacji od samorządowców, współpracujących organizacji od Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej zaczynając, poprzez Radę Gminy Zebrzydowice na zaprzyjaźnionych klubach kończąc. Był także czas na nagrodzenie sponsorów, a po części oficjalnej rozpoczęły się kuluarowe rozmowy i wspomnienia o tym co się wydarzyło przez 90 lat i marzeniach na kolejne sezony aż do setki.
Więcej zdjęć z jubileuszu można oglądać【TUTAJ】Foto. Dorota Dusik