Nikodem Bandała przypieczętował triumf jastrzębskich 12-latków

19/02/2023 21:28

Turniej Finałowy o Puchar Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej zakończył zmagania rozgrywek pod nazwą KSSE Młodzieżowa Liga Futsalu.

Na parkiecie w Tychach w kategorii U12 w półfinałach najpierw zobaczyliśmy rywalizację zespołów UKS Ruch Radzionków – GKS Jastrzębie oraz BTS Rekord – SRS Orlik Ruda Śląska i od razu zapachniało wielkim graniem. Dość powiedzieć, że w meczu otwarcia padło aż 9 goli, za to w drugim starciu rezultat był sprawą otwartą do ostatnich sekund.

Ale po kolei. Pierwszą bramkę zobaczyliśmy już 2. minucie spotkania radzionkowian z jastrzębianami, dla których worek z golami rozwiązał kapitan Bartosz Foltyn. Jego śladem szybko poszedł Nikodem Bandała popisując się solową akcją, a następnie strzałem z dystansu sprawił bramkarzowi Ruchu tyle problemów, że dobitka Mateusza Kolisza była już tylko formalnością. Wprawdzie w odpowiedzi Wojciech Jurzyk wykorzystał moment niefrasobliwości bramkarza i strzelił gola dla Ruchu, ale ostatnie słowo w pierwszej połowie (grano 2x20 minut) i tak należało do GKS-u. W 19. minucie gry bowiem Bartosz Foltyn huknął pod poprzeczkę i schodząc na przerwę podopieczni Wojciecha Kani cieszyli się trzybramkową przewagą.

To wystarczyło, żeby po zmianie stron spokojnie kontynuowali swoją grę, której finalizacją, po zagraniach Mateusza Łopatki dwukrotnie skutecznie uderzał Dominik Starzyński. Nic nie zmieniła także druga bramka dla Ruchu, zdobyta przez Michała Pykę, bo bomba Bartosza Foltyna z dystansu okazała się nie do obrony i jastrzębianie awansowali do finału wygrywając 7:2.

Ich rywalami okazali się rudzianie, którzy wprawdzie po pierwszej połowie meczu z Rekordem przegrywali 0:1, bo Tymoteusz Dobija zamknął dwójkową akcję z Jakubem Imielskim, ale po przerwie Orlik rozwinął skrzydła. Wyrównał Wojciech Szala, finalizując kontrę, a szalę zwycięstwa na stronę drużyny Aleksandra Ślusarka przechylił Roni Biesiada, lokując piłkę pod poprzeczką. Wynik 2:1 utrzymał się do końca meczu w czym duża zasługa bramkarza Orlika Kamila Holeksy.

Także w meczu o trzecie miejsce dość długo trwała zacięta rywalizacja, ale po trafieniu Tymona Bryły radzionkowianie wyszli na prowadzenie, a w ostatnich sekundach pierwszej połowy dorzucili dwa gole. Najpierw Alan Strzelczyk wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem, a po chwili Philip Tobór wykonał skuteczną dobitkę po strzale autora drugiego gola i na przerwę zespół Jakuba Kubicy schodził prowadząc 3:0. Drugą połowę bielszczanie zaczęli od szybkiego trafienia, bo Filip Góral po zagraniu Dominika Kędziory wpakował piłkę do siatki, ale Tymon Bryła, odpowiedział kolejnym celnym uderzeniem z dystansu. Wynik spotkania ustalił Filip Góral wykorzystując rzut karny, ale zmniejszył tylko rozmiary porażki i to Ruch wygrywając „mały finał” 4:2 zajął miejsce na podium.

Na jego najwyższym stopniu zakończyli zmagania jastrzębianie wygrywając finał z Orlikiem 5:2. Wprawdzie po szybkim trafieniu Bartosza Foltyna Roni Biesiada zdołał doprowadzić do wyrównania i tak samo po golu Nikodema Bandały odpowiedział Wojciech Szala, ale w końcówce pierwszoplanową postacią okazał się Nikodem Bandała. Najpierw rozprowadził akcję, którą dobitką zakończył Dominik Starzyński, a następnie wykorzystał podania Bartosza Foltyna i Gabriela Gacha, strzelając dwa ostatnie gole w rywalizacji zawodników urodzonych w 2011 roku i młodszych.

Wręczający medale i nagrody: Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula i Wiceprezes sponsora tytularnego rozgrywek, czyli Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Żelazny, a także członkowie Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej: Leszek Brzoza, Jarosław Bryś, Józef Grząba, Marek Kubica, Tomasz Kulczycki, Janusz Mędrzak, Stefan Mleczko, Grzegorz Morkis, Krzysztof Olczyk, Andrzej Starzyński, Piotr Swoboda, Piotr Zorzycki podkreślali, że słowa uznania i gratulacje należą się wszystkim uczestnikom. Bili im brawa także obserwujący zmagania Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Artur Szymczyk i Prezes Podokręgu Racibórz Stefan Ekiert oraz partner młodzieżowych rozgrywek Śląskiego ZPN Szymon Kurdziel, ale puchar był tylko jeden i z rąk Henryka Kuli trafił do rąk młodych piłkarzy GKS-u Jastrzębie.

Więcej zdjęć można oglądać TUTAJ.

Mecze półfinałowe:
Ruch Radzionków – GKS Jastrzębie 2:7 (1:4)
0:1 – Foltyn, 2 min; 0:2 – Bandała, 3 min; 0:3 – Kolisz, 12 min; 1:3 – Jurzyk, 16 min; 1:4 – Foltyn, 19 min; 1:5 – Starzyński, 22 min; 1:6 – Starzyński, 24 min; 2:6 – Pyka, 26 min; 2:7 – Foltyn, 33 min.
Rekord Bielsko-Biała – Orlik Ruda Śląska 1:2 (1:0)
1:0 – Dobija, 7 min; 1:1 – Szala, 24 min; 1:2 – Biesiada, 27 min.

Mecz o 3. miejsce
Ruch Radzionków – Rekord Bielsko-Biała 4:2 (3:0)
1:0 – Bryła, 11 min; 2:0 – Strzelczyk, 19 min; 3:0 – Philip Tobór. 20 min; 3:1 – Góral, 21 min; 4:1 – Bryła, 23 min; 4:2 – Góral, 33 min (karny.

Finał
GKS Jastrzębie – Orlik Ruda Śląska 5:2 (2:1)
1:0 – Foltyn, 2 min; 1:1 – Biesiada, 8 min; 2:1 – Bandała, 10 min; 2:2 – Szala, 24 min; 3:2 – Starzyński, 35 min; 4:2 – Bandała, 31 min; 5:2 – Bandała, 40 min.
Sędziowali Grzegorz Trybuła i Mateusz Kwiatkowski.

GKS: Patryk Jamrozik; Bartosz Foltyn, Mateusz Kolisz, Nikodem Bandała, Dominik Starzyński oraz Gabriel Gach, Kacper Krzysztofiak, Oliwier Tyc, Szymon Kaczmarski, Mikołaj Cyparski, Konrad Sierota, Mateusz Łopatka. Trener Wojciech Kania.

ORLIK: Kamil Holeksa; Piotr Bladowski, Roni Biesiada, Szymon Klyszcz, Wojciech Szala oraz Igor Semeniuk, Wiktor Ochman, Filip Zawiślak, Wojciech Góźdź, Oskar Marczol, Piotr Wilk. Trener Aleksander Ślusarek.

RUCH: Hubert Mucha; Piotr Tobór, Michał Wałach, Alan Strzelczyk, Tymon Bryła, Bartłomiej Grela, Philip Tobór, Wiktor Kiszel, Wojciech Jurzyk oraz Mirek Fabian, Michał Pyka, Paweł Ćwięczek. Trener Kubica.

REKORD: Bryan Dybczak (Jakub Zogata); Bartosz Kosmaty, Artur Kopka, Filip Góral, Ignacy Kozieł – Wojciech Steciuk, Jakub Imielski, Filip Maciejny, Tymoteusz Dobija oraz Patryk Białek, Dominik Kędziora. Trener Rafał Błażyczek.

Relacja z rywalizacji kategorii U12 w filmowym skrócie na naszym kanale na YouTube.

Zapis transmisji z wydarzenia poniżej.

Podziękowania kierujemy do sponsora rozgrywek - Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z Prezesem Januszem Michałkiem na czele. Turniej finałowy w Tychach wsparł także Polski Związek Piłki Nożnej.