Na certyfikowanej konferencji otwartej przez Jarosława Brysia Wiceprezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej wykładowcy omawiali wprawdzie zagadnienia dotyczące pracy z juniorami młodszymi, ale na sali wykładowej Stadionu Śląskiego, a następnie na trybunach boiska bocznego, na którym przeprowadzono pokazowy trening, widzieliśmy także opiekunów zespołów dziecięcych i seniorów.
- Wasza rola w formowaniu piłkarzy, bo wiek juniora to już ten etap, w którym możemy mówić o zawodnikach ukierunkowanych, jest niezmiernie ważna – powiedział na wstępie Jarosław Bryś. - Skorzystajcie najwięcej jak się da. Myślę, że to formuła z prelegentami, którzy u nas niedawno skończyli kursy, a są utalentowani i pracują w Akademia Górnika Zabrze i GKS-u Katowice zda egzamin. Oni przekażą swoją wiedzę i opowiedzą o swoich doświadczeniach, o których można podyskutować. To, że oni są z naszego podwórka stanowi także dodatkowy plus, bo są spośród nas i pracują wśród nas, a taka możliwość wymiany zdań jest bezcenna. Rozmawiajcie, mówcie o swoich pomysłach i wprowadzajcie to co najlepsze do swojej pracy prowadząc chłopców i dziewczyny, piłkarzy i piłkarki do najwyższego poziomu.
Na pierwszy ogień poszli katowiczanie Artur Filipiak oraz Łukasz Gołuch prowadzący liderujący w I Lidze Wojewódzkiej B1 zespół GKS-u U17 omawiając „Główne i najważniejsze zasady w fazie atakowania plus szczegółowe zachowania indywidualne na pozycji 10”. Po nich o „Adaptacji modelu gry – działań defensywnych – w procesie treningowym w drużynie Górnik Zabrze U17” mówił trener Górnika Zabrze U17 Radosław Osadnik.
Z wielką uwagą uczestnicy wysłuchali także Michała Puchały, który korzystając z ćwiczeń prezentowanych przez Jakuba Domagałę z rezerw Ruchu Chorzów przybliżył temat „Adaptacji treningu funkcjonalnego w procesie przygotowania motorycznego zawodników w kategorii trampkarz starszy i junior młodszy”.
- Prowadzę chłopaków Przyszłości Rogów i gramy w III lidze Wojewódzkiej – przedstawiła się Daria Kasperska. - Po tym sezonie moi podopieczni wejdą w wiek juniora młodszego dlatego ta konferencja dała mi dużo wiedzy i była dla mnie bardzo praktyczna, a przede wszystkim z największą uwagą wysłuchałam informacji dotyczących prewencji przeciwko urazom. Trzeba się rozwijać, żeby przekazywać wiedzę zawodnikom.
- Zdobyłem wiele informacji, które będą przydatne do pracy zarówno z dziećmi, które prowadzę w UKS Olimpijczyk Częstochowa jak i z amatorami-seniorami Pogoni 1947 Kłomnice – podkreślił Artur Minkina. - Wprawdzie konferencja dedykowana była trenerom pracującym z juniorami, ale piłka nożna jest grą uniwersalną i te założenia można wykorzystać w różnych kategoriach wiekowych.
- Prowadzę juniorów Polonii Łaziska i mogę sobie porównać nasze działania z tymi, które na treningach i na meczach wykonują inni – stwierdził Sebastian Hendel. - Dużo kwestii jest zbliżonych, bo zasady są dość jasne i czytelne dla wszystkich, ale nawet w tych powielanych ćwiczeniach od żaka i orlika można znaleźć coś jeszcze co pomoże się jeszcze lepiej rozwijać.
- Jako trener IV-ligowej drużyny Dramy Zbrosławice uważam, że z takiej konferencji dedykowanej juniorom młodszym mogę wyciągnąć bardzo dużo – zapewnił Dariusz Dwojak. - Piłka na poziomie U17, w przypadku Górnika Zabrze, której drużyna jest na drugim miejscu w Centralnej Lidze Juniorów, pod względem taktyki ma wiele wspólnego z seniorami więc wszystko można wykorzystać.
- Do mojej pracy z juniorami GKS-u Tychy spojrzenie na to jak pracują inne Akademie na Śląsku jest bardzo ważne – wyznał Sebastian Idczak. - Można to porównać z tym co my robimy i wyciągnąć wnioski dla siebie.
Tych kilka głosów stanowi podsumowanie opinii krążących w kuluarach i świadczących o tym, że zarówno temat jak i jego prezentacja trafiły w potrzeby środowiska trenerskiego.
Więcej zdjęć z konferencji TUTAJ.