Miłe złego początki

30/05/2023 20:51

Szybko strzelony gol nie wystarczył reprezentacji Śląskiego Związku Piłki Nożnej U14, bo rówieśnicy z Małopolskiego Związku Piłki Nożnej po przerwie „wyciągnęli” armaty i wygrali 4:1.

Przed meczem 5 kolejki eliminacji grupowych Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich w kategorii U14 nasz zespół zajmował pierwsze miejsce i podejmując w Lublińcu wicelidera z Małopolski, mającego 2 punkty straty. Podopieczni Pawła Kwiatkowskiego przystępowali więc do potyczki w roli faworytów i szybko zadali pierwszy cios. Kapitan Gracjan Jaschik już w 6. minucie gry sfinalizował akcję zespołu i płaskim strzałem w długi róg pokonał bramkarza rywali.

Na tym się jednak dobre wiadomości kończą. Trenerzy gości zareagowali bowiem zmianami i powoli obraz gry zaczął się zmieniać. Na zmianę wyniku trzeba było jednak czekać do 55. minuty. Kwadrans po przerwie bowiem prawym skrzydłem przedarł się Kacper Boratyński i dograł do Bartłomieja Zdzieszka, którego nieudany strzał z woleja stał się idealnym podaniem do Filipa Śpiewaka i strzał z bliska do pustej bramki był już tylko formalnością.

Po zdobyciu wyrównującej bramki zespół z Małopolski poszedł za ciosem. 3 minuty później kontrę wyprowadzoną przez Oliwiera Pławińskiego sfinalizował Kacper Boratyński, trafiając z 12. metra. A ostatnie słowo, a dokładnie dwa… gole – należało do Filipa Śpiewaka. W 68. minucie zakończył on płynną akcję Szymona Mendalskiego i Michała Pałki, a w 77. minucie skompletował hat-tricka po zagraniu Michała Pałki, wykorzystując sytuację sam na sam.

Zwycięstwo Małopolskiego ZPN dało mu awans na pozycję lidera z dorobkiem 10 punktów. Na drugie miejsce osunęła się drużyna Śląskiego ZPN-u, nadal mając 9 punktów, a plasujący się na 3 pozycji zespół Podkarpackiego ZPN-u (wygrał w równolegle rozegranym meczu Opolski ZPN) ma 7 oczek. To znaczy, że już tylko Opolanie, mający 3 punkty, nie mają możliwości awansu do turnieju finałowego Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich i gry o Puchar imienia Kazimierza Deyny. Ostatnia kolejka, w której za tydzień zmierzą się Podkarpacki ZPN – Małopolski ZPN i Opolski ZPN – Śląski ZPN będzie więc decydująca.

A wracając do Lublińca dodajmy jeszcze, że po meczu wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali z rąk Prezesa Podokręgu Lubliniec Krzysztofa Olczyka i towarzyszącego mu Prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszarda Kołtuna nagrody-upominki, a z trybun zmagania 14-latków pilnie obserwowali między innymi Marek Piotrowicz – 4-krotny mistrz Polski z Górnikiem Zabrze, a obecnie skaut PZPN-u oraz Arkadiusz Głowacki – 6-krtony mistrz Polski z Wisłą Kraków i 29-krotny reprezentant Polski.