Śląski ZPN

100-lecie Pierwszego Chwałowice w pełnej gali

11/06/2023 18:00

To było 100-lecie w pełnej gali. Po zbiórce na stadionie zawodnicy, trenerzy, działacze i sympatycy GKS-u Pierwszy Chwałowice ruszyli w rytmie górniczej orkiestry dętej ulicami dzielnicy Rybnika pochodem w kierunku kościoła pod wezwaniem Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.


Na uroczystej mszy świętej odprawionej przez proboszcza Grzegorza Stencla w towarzystwie byłego wikarego, zaangażowanego w działalność klubu Zygmunta Klima, obecnie proboszcza parafii pod wezwaniem Świętego Klemensa w Lędzinach szerokim echem odbiło się kazanie wikarego Adriana Chojnickiego. Jego słowa o miłości, obrazowane osobistymi świadectwami i odniesieniami do sportu, wzruszały i dawały do myślenia, a przede wszystkim wskazywały adeptom piłki nożnej z chwałowickiego 100-latka co w sporcie i w życiu jest najważniejsze.

 

Nie zabrakło też życzeń i gratulacji oraz wspomnień księdza Zygmunta Klima z okresu, w którym boisko trzeba było ratować przed zakusami przerobienia go na parking. A na finał poświęcono nowy sztandar jubilata i przy dźwiękach górniczej orkiestry zaśpiewano „Sto lat, sto lat, niech jeszcze żyje nam”.

Oficjalna część obchodów odbyła się natomiast w zabytkowej scenerii restauracji Birreria, gdzie członek zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a zarazem Prezes Podokręgu Rybnik Andrzej Paulus z najwyższymi oznakami szacunku udekorował sztandar klubu Złotą Honorową Odznaką Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz razem z Wiceprezesem Grzegorzem Pytlem przekazał na ręce włodarza GKS-u Pierwszy Chwałowice Sebastiana Węgrzyka pamiątkowe grawertony od Polskiego Związku Piłki Nożnej – podpisany przez Prezesa Cezarego Kuleszę oraz Śląskiego Związku Piłki Nożnej – podpisany przez Prezesa Henryka Kulę. Do tego upominku „dołączone” były także symboliczny czek na sprzęt o wartości 1000 złotych oraz worek z piłkami.

- Mam wielką przyjemność na ręce Pana Prezesa przekazać serdeczne gratulacje dla władz klubu i dla wszystkich jego członków, tych którzy tworzyli, tworzą i będą tworzyć historię GKS-u Pierwszy Chwałowice – powiedział Andrzej Paulus. – Cała Śląska Rodzina Piłkarska chce Wam przekazać najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz dalszego rozwoju dla kolejnych pokoleń w radości i dobrobycie. Niech nie ustaje zapał w Waszych działaniach, abyście realizowali plany i zamierzania. A ja Wam serdecznie życzę, żeby to co najlepsze w historii GKS-u Pierwszy Chwałowice było dopiero przed Wami i niech wkrótce nastąpi.

Zdjęcia z Gali można oglądać w GALERII.

Uhonorowani zostali także zasłużeni działacze klubu-jubilata. Honorowe Odznaki Polskiego Związku Piłki Nożnej zostały przyznane: Złota – Józefowi Skórze, Srebrne: Mieczysławowi Węgrzykowi i Andrzejowi Wojaczkowi oraz Brązowe: Romanowi Buchalikowi, Zygmuntowi Buchalikowi, Marianowi Klenczarowi i Bogumiłowi Lorensowi. Natomiast Honorowe Odznaki Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Złote: Józef Garus i Mariusz Wojaczek, Srebrne: Robert Bauer, Krystian Maciejczyk, Aleksandra Oślizlok, Michał Oślizlok, Radosław Stolarczuk i Piotr Winnicki, a Brązowe: Jan Bryła, Tomasz Mitręga, Adam Pluta, Sebastian Węgrzyk i Łukasz Wojaczek.

Był również czas krótką notkę historyczną autorstwa Mariana Klenczara, byłego Prezesa, a obecnie działającego w Komisji Rewizyjnej klubu, który w 1962 roku grał w III lidze oraz na przemówienia i podziękowania od władz samorządowych i kopalnianych. A podsumowaniem dnia był mecz, w którym rezerwy GKS-u Pierwszego Chwałowice podejmowały w roli lidera podejmowały KS Świerklany walcząc o przypieczętowanie awansu do klasy B. Nic więc dziwnego, że wszystkie dyskusje toczyły się wokół piłki od finału Ligi Mistrzów zaczynając, a na klasie C kończąc, choć słowo „kończąc” nie za bardzo tu pasuje. W gronie miłośników piłki nożnej, a tych w Chwałowicach, skąd wywodzi się Marcin Malinowski (458 występów w ekstraklasie), a piłkarską legendą dzielnicy Rybnika jest świętej pamięci Józef Golla, który z ROW-em Rybnik, pod szyldem rezerw, grających swoje mecze w Chwałowicach, gdzie przegrywały wielkie polskie kluby z Lechem Poznań i Górnikiem Zabrze dotarł w 1975 roku do finału Pucharu Polski. Młodzi chwałowiczanie mają więc dobre wzory i na boisku imienia Andrzeja Frydeckiego – wychowanka Pierwszego Chwałowice, a następnie legendy piłkarskiej i trenerskiej ROW-u Rybnik, w którym rozegrał 150 spotkań w ekstraklasie, mogą wspinać się po pierwszych szczeblach piłkarskiej drabinki.

Zdjęcia z Gali można oglądać w GALERII.

- W naszym klubie mamy dwie drużyny seniorów jedną w klasie okręgowej i drugą już z awansem do klasy B oraz cztery grupy młodzieżowe – mówi Prezes Sebastian Węgrzyk. – Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie pociągną ten klub w następne stulecie.