Unia Turza Śląska wraca do III ligi

21/06/2023 21:13

Po niesamowitym dwumeczu Unia Turza Śląska wygrała barażową rywalizację ze Szczakowianką o awans do III ligi i to klub Prezesa Zenona Reka może się cieszyć z sukcesu.

Po 180 minutach stan rywalizacji był remisowy, bo po porażce 1:2 w Jaworznie turzanie odrobili straty na swoim boisku, a w dogrywce strzelili jeszcze dwa gole i rewanżowe zwycięstwo 4:1 dało pełnię radości podopiecznym Seweryna Gancarczyka oraz ich kibicom.

Ale po kolei. W sobotnim meczu na boisku Szczakowianki Unia prowadziła 1:0 po golu Mateusza Danieluka, strzelonym w 51. minucie gry. Paweł Cygnar w 69. minucie wprowadził wówczas do gry Jakuba Sewerina, który zdobywając bramki w 81. i 88. minucie spotkania zapewnił gospodarzom zwycięstwo.

W środowym rewanżu, rozegranym przy pełnych trybunach stadionu w Turzy Śląskiej, role się odwróciły. Tym razem to, grający od początku Jakub Sewerin, główkując celnie w 57. minucie po rzucie wolnym wykonanym przez Bartłomieja Kędzierskiego zapewnił Szczakowiance prowadzenie, które utrzymywało się do 85. minuty. Tym razem jednak Seweryn Gancarczyk sięgnął po swoje rezerwy i miał nosa. Wprowadzony w 62. minucie gry Michał Gałecki w 85. minucie meczu stanął oko w oko z Dawidem Gargaszem i trafił z 12. metra w „krótki róg”, a 88. sekund później w polu karnym gości najsprytniejszy okazał się desygnowany do gry w 72. minucie Patryk Dudziński, który wyrównał stan barażowej rywalizacji.

Choć obydwie drużyny walczyły przez 180 minut z ogromnym zaangażowaniem i miały sporo okazji, żeby zdobyć zwycięskie bramki to o awansie do III ligi musiała zadecydować dogrywka. Zaczęła się ona po myśli miejscowych, bo odbijana piłka spadła pod nogę Michała Gałeckiego, którego płaski strzał z 16. metra znalazł drogę do siatki Szczakowianki i od 92. minuty gry turzanie byli górą. Pieczęć na awansie mógł postawić Patryk Dudziński – kontynuując serię trafień snajperów z rezerwy, ale w 117. minucie przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem. Do odbitej piłki najszybciej doskoczył jednak Sławomir Musiolik i wolejem z 6. metra ustalił rezultat spotkania, po którym Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula wręczył okazały puchar za awans do III ligi kapitanowi Unii Michałowi Mazurowi. Jednocześnie podziękował pokonanym za wspaniałą walkę, a zwycięzcom złożył gratulacje z okazji powrotu turzan na szczebel międzywojewódzki i życzył udanych występów w gronie III-ligowców.

Więcej zdjęć można oglądać TUTAJ.

Unia Turza Śląska – JSP Szczakowianka 4:1 (2:1, 0:0)
0:1 – Sewerin 57 min-głową; 1:1 – Gałecki 85 min; 2:1 – Dudziński 86 min; 3:1 – Gałecki 92 min; 4:1 – Musiolik 117 min.
Sędziował Piotr Lasyk (Bytom).
UNIA: Musioł – W. Wenglorz (70. Pawlusiński), Ballo (82. Woś), Wala, Jary – Witkowski (62. Gałecki), Benvindo, Mazur– Danieluk (72. Dudziński), Kucharski, Musiolik. Trener Seweryn Gancarczyk.
SZCZAKOWIANKA: Gargasz – Skrzypiński, Sierczyński, D. Małkowski (93. Iwan) – Jabłoński, Chrabąszcz, Kotov, Wawoczny, Kędzierski (102. Gądek) – Sewerin (88. Budak), Smarzyński (62. M. Małkowski). Trener Paweł Cygnar.
Żółte kartki: Dudziński – Sewerin, M. Małkowski, Sierczyński.
Pierwszy mecz – 2:1 dla Szczakowianki; awans – Unia.