Śląski ZPN

„Emma” ma 100 lat!

24/06/2023 19:41

W Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbyła się uroczysta gala 100-lecia miejscowego Górnika. Piękna uroczystość była okazją do wspomnień i odznaczenia zasłużonych działaczy. 


- 10 maja 1923 roku w gospodzie Roberta Barteczki w Radlinie odbyło się zebranie entuzjastów piłki nożnej. Powołano do życia Towarzystwo gry piłki nożnej "Orzeł Ema-Obszary". Takie były początki Górnika Radlin. - tym cytatem rozpoczął swoje jubileuszowe przemówienie Prezes Górnika Radlin Mariusz Szwed.

Podczas imprezy zaprezentowano film z najważniejszymi wydarzeniami w historii klubu. Nie brakowało także akcentów tanecznych, które zaprezentowała Grupa Tańca Towarzyskiego DEJA VU z radlińskiego MOK-u. Później wręczono prezenty i wyróżnienia. Na ręce włodarzy wielosekcyjnego klubu Górnik Radlin Członek Zarządu Śl.ZPN a zarazem Prezes Podokręgu Rybnik Andrzej Paulus przekazał voucher na 1000 zł, 10 piłek i pamiątkowy grawerton. 

Z najwyższym szacunkiem i z pokłonem Prezes Paulus wpiął sztandar klubu Złotą Odznakę Honorową Sl.ZPN. Póżniej wręczono odznaczenia. Szweda Feliks otrzymał Brązowy Medal za wybitne osiągnięcia w rozwoju Piłki Nożnej. Złotą Odznakę Honorową PZPN otrzymali: Herman Eugeniusz, Szulik Stanisław, Juraszek Zygmunt.    

Brązową Odznakę Honorową Śl. ZPN otrzymali: Brachmański Michał, Gomola Adam, Jaskólski Michał, Jordan Michał, Kłopocki Kacper, Pawełczak Tomasz, Pinior Tadeusz, Podleśny Zbigniew, Sachs Szymon, Szweda Klaudiusz. Srebrną Odznakę Honorową Śl. ZPN otrzymali: Bzowski Tomasz, Konieczny Adrian, Szwed Mariusz. Złotą Odznakę Honorową Śl. ZPN uhonorowani zostali: Buchta Józef, Huda Kazimierz, Strójwąs Robert.     

Na gali nie mogło zabraknąć wybitnych piłkarzy i trenerów. Piłkarską karierę rozpoczynał w Górniku Radlin Marian Piechaczek, który choć później grał m.in. w Chorzowie i Wodzisławiu Śl. to nie ukrywa, że jego serce należy niezmiennie do Radlina.

Imprezę swoją obecnością uświetnił także Stanisław Oślizło, zawodnik Górnika Radlin w latach 1956-1959.

- Miałem okazję grać w Górniku Radlin 2 sezony w najwyższej klasie rozgrywkowej, a także 2 sezony szczebel niżej. Bardzo dobrze wspominam te czasy, choć nie były łatwe. Nazywali nas bumerangami - spadaliśmy i awansowaliśmy na przemian. Ale należy pamiętać, że ten klub w 1951 roku był Wicemistrzem Polski. Grali tu wspaniali piłkarze. - wspominał z łezką w oku. 

Burmistrz Radlina Barbara Magiera otrzymała specjalną statuetkę i dyplom Przyjaciela Śląskiej Piłki.

- To wyróżnienie zawsze było moim marzeniem. - nie kryła sporego z tego powodu zadowolenia. 

  

GALERIA ZDJĘĆ TUTAJ