Śląski ZPN

70-lecie LKS-u Zryw Bąków z „ojcami założycielami”

8/07/2023 21:10

W obchodach 70-lecia LKS-u Zrywu Bąków wzięli udział trzej założyciele klubu: Emil Farana, Stanisława Kamiński i Stanisław Szwarc, którzy zostali uhonorowani Złotymi Odznakami Polskiego Związku Piłki Nożnej.


Ale po kolei… Uroczystość zorganizowana w sali przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowie zgromadziła kilka pokoleń pasjonatów sportu i społeczników. Nie zabrakło też władz samorządowych na czele z burmistrz Strumienia Anną Grygierek i Przewodniczącym Rady Miejskiej Czesławem Greniem. Śląską Rodzinę Piłkarską reprezentował Prezes Podokręgu Skoczów Bogusław Walica, który po przygotowanym przez Romana Niemca rysie historycznym jubilata wyróżnił najbardziej zasłużonych. Nie zabrakło też symbolicznej chwili ciszy upamiętniającej tych, którzy odeszli już na „niebieskie boiska”.

Oficjalnie LZS Bąków został zarejestrowany 12 lipca 1953 roku w Powiatowej Radzie LZS w Cieszynie i rozpoczął rozgrywki w klasie D. Na pierwszy awans trzeba było czekać 3 lata, a 2 sezony później bąkowianie zameldowali się w klasie B, w której grali do 2010 roku, choć w sezonie 2005/2006 zdobyli 67 punktów strzelając 97 goli i tracąc 34. Wreszcie 13 lat temu spełniły się marzenia o klasie A, w której – choć po drodze dwukrotnie zanotowała spadek – gra także obecnie, skupiając na sobie uwagę mieszkańców-kibiców przekazujących piłkarską pasję z pokolenia na pokolenie.

Oprócz wymienionych już na wstępie „ojców założycieli” za bezinteresowną pracę na rzecz klubu i małej ojczyzny Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali – Złote: Mirosław Czwartos, Stanisław Gabryś, Marian Hus, Roman Niemiec, Andrzej Pawlak, Franciszek Pieczka, Edward Rakus i Wojciech Rakus; Srebrne: Leszek Farana, Bogdan Niemiec, Dariusz Niemiec i Marek Wacha oraz Brązowe: Dariusz Farana, Adrian Gabryś, Szymon Gaszczyk, Grzegorz Hus, Marek Jagniątkowski, Andrzej Niemczyk, Tomasz Sobik, Marcin Tokarz, Radosław Tokarz, Łukasz Wacha, Sławomir Wacha, Artur Wiak i Marcin Witoszek.

Więcej zdjęć z jubileuszu można oglądać w GALERII.

- Bardzo się cieszę, że wśród nas jest aż trzech założycieli klubu, który ma już przecież 70 lat – podkreślił Bogusław Walica. – To się rzadko zdarza. Życząc im zdrowia już zapraszam w imieniu klubu na jubileusz 100-lecia! A wracając do jubileuszu, który świętujemy trzeba powiedzieć, że nie byłoby tego święta gdyby nie działacze. Nazywam ich „wariatami”, bo pracując za darmo przyczyniają się do rozwoju sportu w swojej miejscowości, a także na terenie gminy. Bez nich nie byłoby Zrywu i nie byłoby sportu w Bąkowie. Jeżeli nie ma działaczy nie ma również możliwości rozwoju talentów. Chcę więc podkreślić władzom gminy, że zajęcia w klubie to są najtańsze zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży, bo poza trenerami nikt nie bierze za to pieniędzy, dlatego proszę o docenienie ich zaangażowania i tego co robią. Jednocześnie dziękuję wszystkim sponsorom, wśród których największym jest Gmina Strumień i dlatego na ręce Pani Burmistrz oraz Przewodniczącemu Rady składam serdeczne podziękowania, ale dziękuję także każdemu kto wspiera ten klub i pomaga w działalności. Życzę klubowi przede wszystkim stabilizacji w klasie A, bo zdaję sobie sprawę, że życzenia dalszych awansów byłoby na wyrost. Dodam jednak, że jest możliwość innych awansów – czyli wychowania zawodników, którzy będą się przebijać do wyższych klas. Serdecznie życzę więc, żeby wychowankowie Zrywu Bąków grali w najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce.

Na zakończenie tego wystąpienia Bogusław Walica w imieniu Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kuli wręczył na ręce Prezesa Zrywu Bąków Mirosława Czwartosa pamiątkowy grawerton z gratulacjami i życzeniami, symboliczny czek na zakup sprzętu sportowego oraz worek pełen piłek, a od Prezydium Podokręgu Skoczów jubileuszowy puchar za wniesiony wkład w rozwój piłkarstwa na Ziemi Cieszyńskiej.

- Gratuluję wam zaangażowania i dziękuję za to, że działacie na rzecz klubu sportowego w Bąkowie i całej lokalnej społeczności. Cieszę się, że tworzycie wspólnotę. Na uroczystości są bowiem także przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, a więc wszystkich funkcjonujących tu organizacji. Jednocześnie składam ogromne podziękowania dla waszych rodzin, które was wspierają i są dla was oparciem – powiedziała między innymi Burmistrz Anna Grygierek. – Dzięki temu możecie się spotykać i wspólnie realizować wasze pasje. Wszystkiego dobrego z okazji jubileuszu i sukcesów w następnych latach.

Więcej zdjęć z jubileuszu można oglądać w GALERII.

A na koniec wymieńmy nazwiska wszystkich 16 prezesów działających w klubie przez dotychczasowe 70 lat istnienia: Józef Stanek, Józef Górski, Erwin Mikszan, Jerzy Mazgaj, Alojzy Wiśniewski, który przez 22 lata stał na czele zarządu, Stanisław Szwarc, Jan Kraśniewicz, Otton Słowiak, Leszek Żyła, Henryk Odlewny, Feliks Niemiec, Dariusz Kucz, Dariusz Niemiec, Sławomir Wacha, Bogdan Niemiec i Mirosław Czwartos, który wprowadził klub w ósme dziesięciolecie. W tej wyliczance nie może też zabraknąć zdania o rekordziście wśród zawodników, bo Marek Wacha, grając w barwach Zrywu przez 24 sezony zdobył aż 360 bramek, a najdłuższy staż wśród trenerów miał jego ojciec Stanisław Wacha. Natomiast najbardziej znanym kibicom w Polsce spośród trenerów Zrywu Bąków był Roman Klasa były zawodnik Pogoni Szczecin, w której rozegrał 34 spotkania w ekstraklasie i strzelił 5 goli, a z wychowanków najwyżej przebili się 33-letni obecnie Łukasz Halama – grający w latach 2009-2014 w III-ligowym Pniówku-74 Pawłowice oraz 19-letni Dominik Klimkiewicz, którym w minionym sezonie rozegrał 14 spotkań w II-ligowym GKS-ie Jastrzębie. Oni wytyczają więc kierunek piłkarskiej młodzieży z Bąkowa.