Śląski ZPN

75-lecie Sokoła Słotwina z dużym rozmachem

15/07/2023 21:27

Obchody 75-lecia LKS-u Sokół Słotwina zaplanowano na dwa dni i nie zmieściły się w granicach wioski położonej u stóp Skrzycznego!


Wszystko zaczęło się w sobotę o godzinie 13.15 uroczystym wymarszem korowodu z Sali OSP w Słotwinie do kościoła parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie ksiądz Władysław Sporek w towarzystwie byłego zawodnika, a obecnie proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika Stanisława Bindy odprawił mszę w intencji zmarłych i żyjących działaczy, piłkarzy i trenerów klubu jubilata z prośbą o błogosławieństwo na kolejne lata.

Na drugi punkt w programie obchodów trzeba się już było wybrać do pobliskiej miejscowości Godziszki (około 1,5 kilometra), bo tam właśnie w Sali „Roma” zaplanowano oficjalne obchody 75-lecia. Zaczęły się od krótkiego wstępu Prezesa klubu. Maciej Nikiel, ciesząc się z dużej frekwencji zaproszonych  gości przypomniał jednocześnie, że w niedzielę od 11.00 na boisku w Słotwinie rozpocznie się część sportowa jubileuszu. Będą trampkarskie derby gminy czyli mecz Sokół Słotwina – Skrzyczne Lipowa, turniej dzikich drużyn wraz z atrakcjami i niespodziankami dla każdego. Na dzieci czekać będą animacje i zjeżdżalnie, a na dorosłych loteria fantowa oraz zabawa taneczna, która rozpocznie się o godzinie 18.00.

Ale wróćmy do sali w Godziszce, bo tam po rysie historycznym zaprezentowanym przez Wiceprezes klubu Annę Kubicę Marek, która zaczęła od przedwojennych korzeni ruchu sportowego w Słotwinie, sięgając do roku 1928, w którym to założono Oddział Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. W nawiązaniu do jego idei, po II wojnie światowej i zdelegalizowaniu przez władze komunistyczne Towarzystwa Gimnastycznego, od 1948 roku zaczął natomiast działać Ludowy Zespół Sportowy Sokół i to jego jubileusz świętujemy. Warto podkreślić, że z osób, które wówczas spotkały się na zebraniu założycielskim do dzisiaj żyje Kazimierz Caputa.

Swoje mecze drużyna ze Słotwina grała w Lipowej, aż do 1970 roku, bo wtedy po wielu latach starań udało się wydzielić teren na budowę obiektu sportowego, który za prezesury Mieczysława Zuziaka został oddany do użytku 1 sierpnia 1971 roku. Kolejnymi krokami milowym w rozwoju klubu były: zakupienie autobusu marki Jelcz zwanego „Ogórkiem”, który woził nie tylko zawodników na mecze, ale służył także mieszkańcom do wyjazdów turystycznych oraz rozpoczęcie w 1986 roku budowy Domu Sportowca i boiska, które służy słotwinianom do dzisiaj. W międzyczasie została dokonana korekta nazwy na LKS Sokół Słotwina (1997), a w 2002 roku Sokół został stowarzyszeniem i wpisano go do Krajowego Rejestru Sądowego, natomiast w 2020 roku uzyskał status Organizacji Pożytku Publicznego. Nie brakowało także bieżących prac remontowych i renowacyjnych.

Natomiast ze sportowych wydarzeń kibice najmilej wspominają awans od klasy C do klasy A, w której Sokół gra obecnie, a kibice cieszą się, że w minionych rozgrywkach do końca walczył o miejsce na podium i ostatecznie uplasował się na piątej pozycji. Na historyczny awans do klasy okręgowej sympatycy Sokoła muszą więc jeszcze poczekać, ale może z pomocą szkolnej w klubie młodzieży uda się wykonać kolejny krok do przodu...


Na ten czas czekania, a raczej motywacji do działalności w najbliższych latach władze Polskiego i Śląskiego Związku Piłki Nożnej nagrodziły najbardziej oddanych działaczy. Złotą Honorową Odznaką PZPN-u odznaczony został Tadeusz Semik, natomiast Honorowe Odznaki Śląskiego ZPNU otrzymali: Brązowe: Andrzej Bistyga, Dominik Semik, Krzysztof Sowa i Paweł Wandzel; Srebrne: Piotr Bojdys, Dawid Caputa, Dawid Chrobak, Jarosław Jakubiec, Mateusz Jura, Adam Semik i Krzysztof Wandzel oraz Złote: Piotr Gruszecki, Katarzyna Mrowiec, Maciej Nikiel, Jakub Śliwa i Piotr Śliwa.

Prezes Podokręgu Żywiec Dariusz Mrowiec wręczając odznaczenia w imieniu Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kuli przekazał na ręce władz klubu pamiątkowy grawerton oraz symboliczny czek na zakup sprzętu oraz worek piłek, a także podziękował Wójtowi Gmina Lipowa Janowi Górze, za pomoc okazywaną klubom tej gminy, w której słowa „zarażajmy młodzież sportem” prowadzą do dobrego wizerunku klubu oraz aktywności ruchowej.

- Chciałem podziękować każdej osobie zaangażowanej w rozwój tego klubu – powiedział Dariusz Mrowiec. – Każdy z was dokłada cegiełkę do tego, że ten klub, Sokół Słotwina, tak sobie świetnie radzi. Został poukładany i cieszę się, że mogłem tu do was przyjechać na jubileusz i pogratulować wam tej świetnej roboty. Patrząc na to z boku, zupełnie obiektywnie, mogę wam powiedzieć, to co zresztą wy sami najlepiej wiecie – robicie świetną robotę i za to dziękuję wams bardzo i życzę wytrwałości.

Ponadto Honorowe Odznaki Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe zasłużonym działaczom wręczył także Wiceprezes Śląskiego Zrzeszenia LZS Andrzej Wojtanowicz, także przekazując worek z piłkami i jubileuszowy puchar. Gratulacje złożyli również przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gmina Lipowa Janem Górą oraz włodarze sąsiednich klubów: LKS Skrzyczne Lipowa, Halny Kalna, LKS Leśna i Beskid Godziszka.

Nie zabrakło także pamiątkowych dyplomów i odznak, którymi klub uhonorował najbardziej wspierających klub i pomagających w jego działalności i dopiero po tych uroczystościach na salę wjechał tort z herbem klubu, a podczas jego krojenia wszyscy wznosząc lampką szampana toast za pomyślność na kolejne lata odśpiewali chóralne „Sto lat”, które zabrzmiało jak zaproszenie do zabawy tanecznej kończącej pierwszy dzień jubileuszu.

Po nim przyjdzie czas na - wspominany wyżej - drugi dzień świętowania, a później rozpocznie się codzienna "zwykła" działalność, której efektem będą… kolejne jubileusze – oby z coraz większymi sukcesami zapisywanymi w klubowych kronikach.

Zdjęcia z jubileuszu można oglądać w GALERII.