Sala, w której zorganizowano jubileusz wypełniła się po brzegi zarówno działaczami i zawodnikami z wielu pokoleń. Nie zabrakło także wyjątkowych gości od władz samorządowych na czele z Prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim zaczynając na znanym trenerze skoków narciarskich Apoloniuszu Tajnerze kończąc. W takim gronie nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz piłkarskich, reprezentowanych przez Członka Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Janusza Mędrzaka, będącego jednocześnie Wiceprezesem Podokręgu Bielsko-Biała oraz Członka Prezydium Podokręgu Bielsko-Biała Pawła Lewkowicza. Tym bardziej, że pierwszy z nich był przed laty trenerem wapienickich piłkarzy, a drugi przez wiele kadencji pełnił funkcję wiceprezesa.
Tym razem jednak obaj wystąpili w roli wręczających wyróżnienia najbardziej zasłużonym zawodnikom i działaczom klubu-jubilata. Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznano Władysławowi Grabskiemu. Srebrne Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali Eryk Klisz i Jan Gąsiorek, a Brązową Odznakę Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej odebrał Czesław Gryniewicz.
Natomiast Odznakami Honorowymi Śląskiego Związku Piłki Nożnej wyróżnieni zostali – Złotymi: Stanisław Gryniewicz, Piotr Kochowski, Andrzej Stanisławski i Mieczysław Zawada, a Srebrnymi: Jan Cisło, Zbigniew Iwaszkiewicz, Zbigniew Pietraszek i Bogusław Puchalik.
Ponadto na ręce Prezesa Zapory Jerzego Okrzesika przekazany został pamiątkowy grawerton od Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej wraz z symbolicznym czekiem na zakup sprzętu oraz worek piłek.
- Przede wszystkim jestem pełen podziwu dla grup młodzieżowych i waszej pracy z dziećmi – podkreślił Janusz Mędrzak. – Cieszę się, że ta praca z najmłodszymi zaczyna się odradzać i że funkcjonuje na waszym własnym obiekcie. Jest liczna grupa i już z osiągnięciami, które Podokręg i Śląski Związek Piłki Nożnej dostrzega i docenia. Podziwiam też waszą bazę, bo pamiętam łąkę z dwoma bramkami, a dzisiaj jest już boisko, którego może Zaporze pozazdrościć wiele drużyn.
Wiele wzruszeń dostarczył zebranym film wypełniony wspomnieniami i opowieściami o tym co było, a także pokazujący teraźniejszość z wybudowanym własnymi rękami przez działaczy, zawodników i ich rodziców obiektem treningowym dla dzieci oraz planami na przyszłość, w którą Zapora wejdzie bogatsza o 10 tysięcy złotych wsparcia od Urzędu Miasta co oficjalnie obiecał działaczom Jarosław Klimaszewski wręczając Jerzemu Okrzesikowi jubileuszowy grawerton.
Natomiast poza ekranem Jerzy Okrzesik miał możliwość podziękować wszystkim, którzy przez te 70 lat pracowali na chwałę klubu, a szczególne wyróżnienie spotkało Piotra Kochowskiego, który od 1973 roku związany jest z Zaporą. Najpierw jako zawodnik rozegrał ponad 1000 meczów i strzelił ponad 600 goli, a następnie jako działacz i także jako radny oraz człowiek na co dzień oddany Zaporze całym sercem.
- Chcemy podziękować za te 50 lat – powiedział Jerzy Okrzesik wręczając paterę Piotrowi Kochowskiemu. – Ten jubileusz bez ciebie nie byłby możliwy, Jesteś z nami w każdej chwili od pół wieku. Kiedyś grałeś i strzelałeś gole, a teraz angażujesz się całym sercem. Drapałeś ściany przed malowaniem, malowałeś razem z nami, trawę zbierasz ze mną jak kosimy boisko. Za to wszystko jako zarząd bardzo dziękujemy.
Nic więc dziwnego, że Piotr Kochowski wzruszony po odebraniu nagrody i wyróżnienia od zaprzyjaźnionych „Bielskich Orłów” łamiącym się głosem wspominał swoją grę i działalność w Zaporze.
- Graliśmy ze sobą w większości ponad 20 lat – stwierdził Piotr Kochowski. – Razem jeździliśmy na wakacje z rodzinami, a zimą robiliśmy zabawy klubowe, na których bawiło się ponad 100 osób, a zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczaliśmy na obozy dla młodzieży. Dziękuję wam za te wspaniałe lata, które z wami przeżyłem.
Dużo ciepłych słów pod adresem jubilata padło także od przedstawicieli innych klubów z Rekordem i Bielskimi Orłami na czele, a Bolesław Puchalik wpadł na pomysł, żeby zapoczątkować panteon Zapory. Przygotował zdjęcia-portrety do galerii sław: Jana Gąsiorka, Eryka Klisza, Piotra Kochowskiego oraz obiecał wykonać fotografie Władysława Grabskiego i Mieczysława Zawady, a wyróżnił także Jerzego Okrzesika za stworzenie najlepszej atmosfery w zarządzie w 70-letniej historii klubu, którego nazwę w naszym kraju rozsławili wychowanek Grzegorz Pilch, mający za sobą 62 występy w ekstraklasie i Bartosz Woźniak, który dotarł na zaplecze ekstraklasy. Czy ich śladami pójdą obecni wychowankowie, których w młodzieżowych drużynach jest ponad 260? Na to pytanie odpowiedź poznamy… na kolejnych jubileuszach.
Zdjęcia z uroczystości można oglądać w GALERII.