Śląski ZPN

100-lecie LKS-u Jedność Rogoźna

9/11/2023 10:36

W Żorach-Rogoźnej w Domu Przyjęć "Paradise" odbyła się uroczystość 100-lecia Ludowego Klubu Sportowego "Jedność" Rogoźna. Miłe spotkanie pokoleń pełne było optymistycznych planów na przyszłość. 


Wszytskim, którzy mają w sercach LKS Jedność Rogoźna, marzy się przede wszystkim powrót klubu do rozgrywek. 

- Mamy nadzieję, że piłki od Śląskiego Związku Piłki Nożnej będą impulsem do powrotu do gry. Serdecznie gratulujemy jubileuszu i życzymy wielu sukcesów w przyszłości. - podkreślił Członek Prezydium Podokręgu Rybnik Grzegorz Pytel, wręczając w imieniu Prezesa Śl.ZPN Henryka Kuli także okolicznościowy grawerton i voucher na kwotę 1000 złotych. 

Jubileuszowe obchody pełne były jednak optymistycznego spojrzenia w przyszłość. 

- Działamy w tym kierunku, by ponownie do Rogoźna wróciła piłka nożna. Prowadzimy w Rogoźnej Ósemkową Akademię Umiejętności, która docelowo będzie podwalinami pod przyszłą drużynę piłkarską LKS-u Jedność Rogoźna. - podkreśla wieloletni prezes Kazimierz Dajka.

- Lata 60-te przyniosły największy zapał piłkarzy naszego klubu. Na pewno pamiętnym wydarzeniem była także budowa pawilonu sportowego. Kiedy zostałem prezesem, zbudowaliśmy nowy kompleks sportowy z zapleczem boisk. Zawsze priorytetem była dla mnie praca z młodzieżą. W 2004 roku nasza młodzież została Mistrzem Podokręgu Rybnik. Trudne czasy rozpoczęły się w momencie, kiedy zaczęła sie rozbudowywać szkoła i musieliśmy opuścić nasze zaplecze sportowe na jej poczet. - dodaje. 

- Te lata 60-te to były piękne czasy, za prezesa Owczarka. W szatni była niezwykła atmosfera i bardzo dobrzy piłkarze. - wspomina Henryk Cienciała. 

Teraz przysłość klubu spoczywa w rękach wychowanków dawnych piłkarzy i trenerów.

- Jestem z nich bardzo dumny. Kiedy zaczynali grać w piłkę u nas mieli po 10 lat. Nie zawsze było łatwo, ale po latach wspominają, że wysiłek się opłacił. - mówi Bogusław Stefanik, który w klubie zostawił połowę zdrowia i spędził połowę życia. 

GALERIA ZDJĘĆ  >>> TUTAJ<<<

- Zapału nam nie brakuje a planów także sporo. Jesteśmy dobrej myśli, kiedy myślimy o odbudowie klubu. - podkreśla Łukasz Florek prezes od 2018 roku.  

- Jesteśmy także ogromnie dumni, że udało nam się nawiązać współpracę z Akademią Górnika Zabrze. Trenujemy młodzież, która ma wsytartować w kolejnym sezonie w rozgrywkach Podokręgu Rybnik Śl.ZPN. - dodaje członek Zarządu Łukasz Kobus.

Jubileuszowe obchody uświetnił występ Dziecięcego Zespołu Ludowego "Rogoźna Folk".

Życzymy wszystkim kibicom piłkarskim z Rogoźna, by już niebawem jak z nut śpiewały na murawie także kolejne pokolenia zawodników. 

 

Z kart historii Ludowego Klubu Sportowego "Jedność" Rogoźna:

W 1923 roku zarejestrowano oficjalnie klub sportowy „Jedność” Rogoźna. Początkowo klub zrzeszał graczy w popularnego wówczas palanta. 

W 1936 roku powołano do życia sekcje lekkiej atletyki i siatkówki, a później sekcje tenisa stołowego oraz piłki nożnej.

W 1978 roku klub zawiesił działalność za kadencji prezesa Franciszka Woźnicy, ale po roku wrócono do gry, choć klub ograniczył swoją działalność do drużyny piłkarskiej. Najpierw zawodnicy grali w klasie C, a w sezonie 1980/81 zdobyli awans do B-klasy.

Pod koniec lat 80. po raz kolejny zawieszono działalność klubu na 3 lata ze względów finansowych. Sport w Rogoźnej z opresji wyciągnął wtedy proboszcz ks. Józef Szulik, który także grał w jego barwach. Po wznowieniu działalności do 1995 roku prezesem został Eryk Karwot, a po nim Bogusław Stefanik.

Kolejna zmiana zarządu przyszła w 2002 roku, kiedy prezesem został Kazimierz Dajka. 

Od 2004 roku prezesami klubu byli Tadeusz Mazurek, Jerzy Nowakowski, Janusz Rugor i Roman Paździor (podczas jego kadencji drużyna piłkarzy wywalczyła awans do klasy A), Marcin Lewandowski.