Śląski ZPN

Gala 100-lecia Podokręgu Bielsko-Biała

3/02/2024 23:18

W sali koncertowej Bielskiego Centrum Kultury imienia Marii Koterbskiej zebrali się tym razem specjaliści od grania… w piłkę nożną.


Okazją było 100-lecie Podokręgu Bielsko-Biała, którego Prezesem jest Marek Kubica. Do niego to właśnie należało słowo wstępne na otwarcie gali podsumowującej pierwszy wiek piłkarskiej działalności w regionie, z którego na światowe stadiony po sukcesy z reprezentacją Polski startował jako trener Antoni Piechniczek, a piłkarskim zespołem, który przebił się na stadiony ekstraklasy było Podbeskidzie, zaś na futsalowego potentata wyrósł 6-krotny mistrz Polski Rekord.

- Szczególnie serdecznie chciałbym powitać Wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, a zarazem Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Pana Henryka Kulę – powiedział Marek Kubica. – Witam także serdecznie Wicestarostę Bielskiego Pana Andrzeja Kamińskiego oraz burmistrzów i wójtów gmin Powiatu Bielskiego, a także Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Bielska-Białej Pana Karola Markowskiego, reprezentującego Prezydenta Miasta Bielska-Białej Pana Jarosława Klimaszewskiego oraz Prezesa Beskidzkiej Rady Olimpijskiej Pana Tadeusza Pilarza, a także oczywiście wszystkich działaczy, trenerów, piłkarki, piłkarzy, sympatyków, przedstawicieli mediów i wszystkich zaproszonych gości.

Nie zabrakło także rysu historycznego, którego początki sięgają 1924 roku, bo wtedy z inicjatywy bielskich działaczy powstał Podokręg w Bielsku i Białej, podlegający Okręgowemu Związkowi Piłki Nożnej w Katowicach. Po wojennej zawierusze, w dniu 22 kwietnia 1945 roku miało miejsce historyczne posiedzenie organizacyjne, reaktywujące piłkarską organizację klubów z Bielska, Białej, Żywca, Kęt, Andrychowa, Wadowic, Oświęcimia, Brzeszcz, Dziedzic, Czechowic, Skoczowa i Pszczyny. Co prawda piłkarska geografia od tamtego czasu kilka razy uległa zmianie, ale od 2004 roku Podokręg Bielsko-Biała odzyskał samodzielność i kontynuuje organizacje rozgrywek na terenie Podbeskidzia.

- Od sezonu 2019/2020 Podokręg Bielsko-Biała prowadzi rozgrywki: Pucharu Polski na szczeblu podokręgu, klasy okręgowej, klasy A i B oraz juniorów A i B, trampkarzy C1  i C2, młodzików D1 i D2 oraz żaków E, F i G – wyliczył Marek Kubica. – Natomiast sezon 2023/2024 to w liczbach: 45 klubów, 229 zespołów uczestniczących w rozgrywkach, w tym 43 drużyny seniorów, 80 drużyn młodzieżowych, 98 drużyn dzieci, 1 drużyna kobiet i 2 drużyny futsalu. To jest około 5 tysięcy zawodników i 100 meczów rozgrywanych każdego tygodnia w sezonie.

 

Marek Kubica przypomniał również, że obecną wizytówką Podokręgu są: BTS Rekord grający w Orlen-Ekstralidze kobiet, Rekord SSA występujący w Ekstralidze Futsalu Kobiet oraz w Fogo Futsal Ekstraklasie Mężczyzn, a także TS Podbeskidzie w I lidze oraz BTS Rekord w III lidze. Sternik Podokręgu Bielsko-Biała wyraził wdzięczność wszystkim działaczom za pracę i zaangażowanie na rzecz lokalnej piłki. Nie zabrakło także podziękowań dla władz samorządowych na czele z Prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim i Starostą Bielskim Andrzejem Płonką oraz burmistrzom i wójtom gmin powiatu bielskiego.

- Nasza gala to podziękowanie wszystkim działaczom klubowym i związkowym, którzy dbają o organizację naszych klubów i rozgrywek, piłkarkom i piłkarzom, którzy systematycznie trenując uczestniczą w naszych rozgrywkach, sędziom, którzy prowadzą zawody, by wszyscy przestrzegali przepisów gry oraz by spotkania przebiegały w sportowej atmosferze i duchu fair play, wszystkim naszym sympatykom i kibicom oraz przyjaciołom i sponsorom  - wyliczył Marek Kubica. – Dziękujemy za zaangażowanie i pracę na rzecz naszej beskidzkiej piłki.

Podziękowań nie zabrakło także w wypowiedzi Henryka Kuli, który w imieniu całej śląskiej rodziny piłkarskiej wraz z pamiątkowym grawertonem przekazał dostojnemu jubilatowi serdeczne gratulacje. Jednocześnie docenił żony i partnerki piłkarzy i działaczy, prosząc o specjalne oklaski dla pań, a także podkreślił rolę samorządowców w rozwoju piłki na Podbeskidziu. Serdeczne życzenia popłynęły też od Prezesów pozostałych Podokręgów Śląskiego Związku Piłki Nożnej, w imieniu których gratulacje oraz pamiątkowy dyplom Markowi Kubicy przekazał Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, zarazem Prezes Podokręgu Zabrze Jarosław Bryś. Towarzyszyli mu: Stefan Ekiert – Prezes Podokręgu Racibórz, Józef Grząba – Prezes Podokręgu Sosnowiec, Dariusz Mrowiec – Prezes Podokręgu Żywiec, Krzysztof Olczyk – Prezes Podokręgu Lubliniec, Piotr Swoboda – Prezes Podokręgu Tychy, Bogusław Walica – Prezes Podokręgu Skoczów, Teodor Wawoczny – Prezes Podokręgu Katowice i Tomasz Wyszyński – Prezes Podokręgu Bytom.

Zdjęcia z jubileuszu można oglądać w TUTAJ.

Były również medale 100-lecia Podokręgu Bielsko-Biała wręczane przez Marka Kubicę, który okolicznościowy krążek z numerem 1 wręczył Henrykowi Kuli, dziękując za wsparcie dla Podokręgu Bielsko-Biała, za pomoc i za to, że podokręg może się rozwijać. Kolejne medale 100-lecie zaadresowane zostały do Prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki. Wyróżnieni zostali także zasłużeni działacze Podokręgu i przedstawiciele wszystkich klubów Podokręgu Bielsko-Biała, które były bohaterami przygotowanego na tę okoliczność materiału filmowego. Ich przedstawiciele także uhonorowani zostali przez Marka Kubicę w towarzystwie Henryka Kuli.

Nie zabrakło wystąpień przedstawicieli Urzędu Miasta Bielsko-Biała Karola Markowskiego oraz Powiatu Bielskiego Andrzeja Kamińskiego. Wszystko spinał i przeplatał swoim błyskotliwym komentarzem prowadzący galę Tadeusz Paluch, a o oprawę muzyczną zadbał mistrz skrzypiec Bogdan Kierejsza, którego recital stanowił efektowny muzyczny pomost z pierwszego stulecia działalności w następne, w które Podokręg Bielsko-Biała wchodzi dynamicznie i z wielkimi nadziejami.