Śląski ZPN

60-lecie GKS-u Katowice

27/02/2024 08:55
60-lecie GKS-u Katowice GKS Katowice

Data 27 lutego jest szczególna dla każdego kibica GKS-u Katowice. Tego dnia bowiem w 1964 roku została uprawomocniona decyzja o utworzeniu klubu. Za jego oficjalne barwy klubowe uznano kolory złoto-zielono-czarne, a godłem stał się herb miasta Katowice.


O powstaniu sportowej wizytówki stolicy Górnego Śląska zaczęto mówić w 1963 roku. Wtedy to doszło do zawiązania komitetu założycielskiego klubu, będącego wynikiem połączenia: Górnika 20 Katowice, TKS Rapid-Orzeł Wełnowiec, KS Koszutka Katowice, Katowickiego Klubu Łyżwiarskiego, Katowickiego Klubu Sportowego Górnik i Górniczego Klubu Żeglarskiego Szkwał oraz przedstawicieli trzydziestu dwóch instytucji i zakładów pracy z terenu Katowic. Ostatecznie 5 listopada 1963 roku zadecydowano, że nowy klub będzie się nazywał Górniczy Klub Sportowy Katowice i będzie miał charakter wielosekcyjny. W jego skład oprócz sekcji piłki nożnej weszły także sekcje: hokejowa, zapaśnicza, saneczkarska i tenisa. Jego barw przez te 60 minionych lat broniło 44 olimpijczyków, którzy na letnich Igrzyskach Olimpijskich zdobyli 5 medali.

Oczkiem w głowie kibiców była jednak od początku drużyna piłkarska, która w sezonie 1964/65 rozpoczęła rozgrywki w II lidze – jak wówczas nazywano zaplecze ekstraklasy. Wprawdzie w pierwszym meczu na swoim boisku katowiczanie przegrali 0:1 z Wisłą Kraków, ale w kolejnych 14 spotkaniach GKS okazał się niepokonany i w ten sposób wszedł na drogę prowadzącą do pierwszego awansu. Ostatecznie „GieKSa” wywalczyła promocję jako wicemistrz rozgrywek i w ten sposób na 6 lat – wchłaniając w 1968 roku Dąb Katowice – trafiła do krajowej futbolowej elity, w której meldowała się jeszcze na 2 lata w 1978 roku oraz w 1982 roku rozpoczynając „srebrną” erę.

Przez następnych 17 lat katowiczanie czterokrotnie wywalczyli wicemistrzostwo Polski (w latach: 1988, 1989, 1992 i 1994 roku) oraz trzykrotnie zdobyli Puchar Polski (w latach 1986, 1991 i 1993). Jednocześnie z powodzeniem uczestniczyli w europejskich pucharach, do których wstęp stanowiły potyczki z FC Barcelona przegrane 0:1 na Stadionie Śląskim i 2:3 na Nou Camp w 1970 roku w ramach Pucharu Miast Targowych.

Największymi sukcesami klubu na europejskich arenach było dwukrotne dotarcie do 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharu oraz awans do 1/8 finału Pucharu UEFA, a do legendy przeszedł zwycięski remis 1:1 z Girondins Bordeaux w 1994 roku!

Pierwsze symptomy kłopotów czekających na GKS Katowice po zmianach politycznych i gospodarczych przyszły w 1999 roku, kiedy katowiczanie na rok spadli do II ligi. Wprawdzie szybko powrócili do ekstraklasy i w 2003 roku sięgnęli nawet po 3. miejsce w kraju, ale w 2005 roku GKS Katowice nie tylko ponownie zostali zdegradowani, ale jeszcze z powodu problemów finansowych nie otrzymali licencji na grę w II lidze i sezon 2005/06 GKS Katowice musiał spędzić na IV-ligowych boiskach. Trzy kolejne sezony kończyły się jednak awansami i od 2008 roku z II-ligową przerwą w sezonie 2019/20 GieKSa występuje w I lidze, czyli na zapleczu ekstraklasy.

Na najwyższym szczeblu od 2018 roku grają natomiast kobiety, które w minionym sezonie pierwszy raz w historii klubu wywalczyły mistrzostwo Polski!

Przez te 60 lat w katowickim klubie było wielu znakomitych działaczy, wspaniałych trenerów i fantastycznych piłkarzy, a takie nazwiska jak prezes Marian Dziurowicz czy najlepszy snajper w historii klubu Jan Furtok weszły nie tylko do historii katowickiej i śląskiej, ale także polskiej piłki nożnej.

Aktualnie GKS GieKSa Katowice, od 15 stycznia 2010 roku funkcjonujący jako spółka akcyjna, prowadzona jest przez Prezesa Krzysztofa Nowaka. Broniąca tytułu mistrzowskiego drużyna kobieca po rundzie jesiennej jest wiceliderem, a drugi zespół usadowił się jesienią w fotelu lidera IV. Natomiast drużyna mężczyzn plasuje się obecnie na 11. miejscu w I lidze, a rezerwy zajmują 7. pozycję w klasie okręgowej.

Nic więc dziwnego, że kibice, czekając na nowy stadion, który ma zostać oddany do użytku w tym roku, liczą, że wchodzący w nową „dziesięciolatkę” zawodniczki i zawodnicy 60-latka będą maszerować drogą sukcesów.