Tu gdzie w 1924 roku działacze piłkarskich drużyn z Rybnika i okolic założyli Podokręg świętowano w sobotę wiek futbolowej działalności i wspominano jego sterników od pierwszego prezesa Józefa Wawrzyńczyka po obecnego Andrzeja Paulusa.
To on właśnie rozpoczął obchody, których pierwszym punktem było odsłonięcie pamiątkowej tablicy umieszczonej na historycznej ścianie wewnątrz budynku przy ulicy Jana III Sobieskiego 9 w centrum miasta. Symbolicznego aktu zerwania wstążek w kolorach biało-czerwonych i żółto-niebieskich dokonali Prezydent Rybnika Piotr Kuczera i Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula.
- Jest wielka symbolika, że w tym miejscu się zaczęła działalność Podokręgu Rybnik i w tym miejscu świętujemy wspólnie jego 100-lecie – zaznaczył Piotr Kuczera. – Życzę aby optymizm, odwaga i zdrowa rywalizacja sportowa towarzyszyła przez kolejne lata.
Następnie zaproszeni goście spotkali się w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej, a po mszy świętej odprawionej przez proboszcza Marka Norasa, który wygłosił też kazanie przepełnione osobistymi i piłkarskimi wspomnieniami przemaszerowali z górniczą orkiestrą na czele do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Tam właśnie w wypełnionej po brzegi sali koncertowej rozpoczęła się uroczysta gala.
- Naszym gorącym pragnieniem jest dzisiaj powiązanie przeszłości z teraźniejszością, żeby obchody stały się prawdziwym świętem wszystkich pokoleń, które tworzyły, tworzą i będą tworzyć historię piłki nożnej na Śląsku – powiedział Andrzej Paulus, witając wszystkich obecnych.
Podsumowanie 100-letniego okresu udało się zawrzeć w multimedialnej prezentacji, podsumowującej dzieje piłki nożnej na Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej z jej największymi sukcesami. W rolę ojców-założycieli wcieli się członkowie obecnego zarządu grając w niemym filmie – jak to 100 lat temu – scenę założenia Podokręgu Rybnik, a później już wartko potoczyły się dzieje naznaczone sukcesami z grą Rymera Niedobczyce, Górnika Radlin, ROW-u Rybnik, GKS-u Jastrzębie i Odry Wodzisław Śląski w ekstraklasie z finałem Pucharu Polski, w którym udział wzięła druga drużyna ROW-u. Zaprezentowani zostali także najwybitniejsi piłkarze na czele z Marcinem Malinowskim, który w ekstraklasie rozegrał 458 spotkań oraz Stanisławem Oślizłą, mającym w swojej kolekcji 8 tytułów mistrza Polski i 6 Pucharów Polski. Zaprezentowano także kluby, który już obchodziły jubileusze 100-lecia, bo to one były w gronie założycieli Podokręgu.
Po tej wędrówce przez wiek przyszedł czas na uhonorowanie najbardziej zasłużonych działaczy Podokręgu Rybnik, a pierwszy laur trafił do rąk Prezesa Honorowego Podokręgu Rybnik Alojzego Musioła.
- Drogi przyjacielu, Bóg zapłać za dobro, które od Ciebie otrzymała śląska piłka – powiedział Henryk Kula wręczając specjalną statuetkę przy owacjach na stojąco. – To on 24 lata temu wprowadził mnie w arkana pracy związkowej i dobrze mnie nauczył, bo jestem gdzie jestem.
A następnie kierując słowa do wszystkich zebranych Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej dodał: – W imieniu całej śląskiej rodziny piłkarskiej składam płynące z głębi serca serdeczne gratulacje i życzenia. Święty Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest tyle wart ile zrobił dla drugiego człowieka. Jestem przekonany, że tą zasadą kierowali się ludzie, którzy zapisali piękne karty historii piłki nożnej, które widzieliśmy na filmie. Jednak moi drodze panowie gdyby nie nasze wspaniałe, wyrozumiałe żony, partnerki nie byłoby działaczy, piłkarzy i za to serdecznie dziękuję tym paniom, które są tu z nami i proszę przekażcie te słowa tym, których tu nie ma. Serdecznie wam dziękuję. I dziękuję też samorządowcom, bo gdyby nie samorządowcy na Śląsku nie byłoby klubów oraz szkolenia dzieci i młodzieży. Za to wam serdeczne Bóg zapłać. I na koniec moi drodzy działacze 100-letniego Podokręgu Rybnik. Dziękujemy za wszystko dobro, które robicie dla śląskiej piłki. Składam wam życzenia zdrowia, szczęścia pomyślności i spełnienia marzeń oraz wychowania następców najwybitniejszych piłkarzy waszej ziemi. I na pewno, jeżeli będziemy razem, jak uczy nas piłka, to będzie dobrze. Wszystkiego najlepszego.
Obszerna galeria zdjęć z jubileuszu dostępna TUTAJ.
Kolejną uhonorowaną osobą był Bolesław Pluta za 40 lat pracy na rzecz Śląskiego Związku Piłki Nożnej i Podokręgu Rybnik, a symboliczny dyplom podpisał Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ponadto tytuł Przyjaciela Śląskiej Piłki wraz z insygniami otrzymał Wójt Świerklan Tomasz Pieczka. Natomiast nagrodą 100-lecia Podokręgu Rybnik z rąk Andrzeja Paulusa jako zawodnik otrzymał Marcin Malinowski, a jako klub najdłużej grający w ekstraklasie spośród reprezentantów Podokręgu Rybnik została wyróżniona Odra Wodzisław Śląski, a nagrodę odebrał prezes Marcin Piwoński.
Do gablot Podokręgu Rybnik trafiły także pamiątkowy grawerton 100-lecia od Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej wręczony przez Henryka Kulę oraz ozdobny dyplom z życzeniami od Prezesów Podokręgów, reprezentowanych przez: Jarosława Brysia, Stefana Ekierta, Marka Kubicę, Dariusza Mrowca, Krzysztofa Olczyka, Piotra Swobodę, Teodora Wawocznego i Tomasza Wyszyńskiego.
Natomiast Medale Polskiego Związku Piłki Nożnej za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej przyznano: Stanisławowi Adamczykowi – Złoty; Leszkowi Brzozie i Romanowi Zielińskiemu – Srebrne oraz Jerzemu Adamczykowi i Grzegorzowi Pytlowi – Brązowe. Natomiast Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej odebrali: Magdalena Figura-Łyżwa, Mieczysław Jakubowski i Czesław Wajner – Srebrne oraz Aleksandra Kolorz, Sebastian Frenke, Paweł Kaszyca, Jarosław Macionczyk i Janusz Majda.
Statuetkami 100-lecia Podokręgu Rybnik przez Andrzeja Paulusa uhonorowani zostali ponadto samorządowcy Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej i sponsorzy Podokręgu Rybnik, a galę prowadzoną przez Marka Żyłę wraz z marionetką „Dziadkiem” uświetniła swoim śpiewem wokalistka Hanna Hołek z zespołem. Nic więc dziwnego, że ten czas minął bardzo szybko, a w nowe stulecie działacze Podokręgu Rybnik weszli w optymistycznym nastroju.
Obszerna galeria zdjęć z jubileuszu dostępna TUTAJ.