Śląski ZPN

Zacięta walka o trofea Pucharu Tymbarku w kategorii U10

9/05/2024 20:32

Prezes Śląskiego Związku Piłki Henryk Kula nie tylko otworzył zmagania XXIV edycji Pucharu Tymbarku w województwie śląskim.


Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, który rano w towarzystwie Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego i Prezesa Podokręgu Sosnowiec Józefa Grząby, życzył wszystkim uczestnikom rywalizacji na boiskach w AKS-u Niwka uśmiechu i udanej rywalizacji, na ceremonii dekoracji wręczał także medale i puchary najlepszym. Największe trofea i prawo gry w ogólnopolskim turnieju finałowym od 8 do 10 czerwca zgarnęły – tak jak dzień wcześniej w kategorii U12 – dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 17 imienia Jana Pawła II w Chorzowie, a wśród chłopców tym razem triumfowali uczniowie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego BBTS z Bielska-Białej.

Dodajmy jednak od razu, że rywalizacja, której przyglądali się także Dyrektor MOSiR-u Sosnowiec Jerzy Górak i Piotr Dudek zarządzający obiektami w Niwce, a także Piotr Zorzycki Członek Zarządu Śląskiego ZPN-u, Henryk Drob Członek Komisji Rewizyjnej Śląskiego ZPN-u i Karol Kordysz Członek Klubu Wybitnego Piłkarza Śląska Śląskiego ZPN-u, była niezwykle zacięta o czym najlepiej świadczą wyniki meczów finałowych. W meczu o 1 miejsce wśród 10-latek chorzowianki natrafiły na zacięty opór przeciwniczek ze Szkoły Podstawowej w Rudniku. Dziewczęta z podraciborskiej wioski mającej niespełna tysiąc mieszkańców nie załamały się golami strzelonymi przez Zuzannę Bogus i Julię Pieniążek. Najlepsza snajperka turnieju Paulina Bujak strzeliła bowiem kontaktową bramkę. Także kolejne dwa trafienia Julii Pieniążek nie dały komfortu drużynie Mateusza Szipa, bo Julia Musioł i ponownie Paulina Bujak, strzelając 32. gola w tym turnieju sprawiły, że emocje w ostatnich sekundach sięgnęły zenitu. Wybrana najlepszą bramkarką turnieju Lena Karcz w ostatnich minutach gry nie dała się już jednak pokonać podopiecznym Bożeny Walaszek i chorzowianki ostatni gwizdek sędziego przyjęły z wielkim oddechem ulgi, a dopiero później zaczęły się cieszyć.

Zdjęcia z otwarcia turnieju można oglądać TUTAJ.

Zdjęcia z otwarcia turnieju można oglądać TUTAJ.

To jednak był tylko przedsmak tego co oglądali kibice śledzący spotkanie o 1. miejsce w rywalizacji chłopców. Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego imienia Księdza Józefa Szafranka z bytomskiej dzielnicy Rozbark stoczyła z bielszczanami zacięty bój, w którym obowiązywała zasada gol za gol. Po pierwszej 10-minutowej połowie było 2:2, a po 20 minutach gry 3:3 i sędzia zarządził rzuty karne, w których nadal trwała wyrównana walka. Po pierwszej serii było 1:1, po drugiej 2:2, a następnie zaczęła się seria niewykorzystanych strzałów i dopiero w 5 serii, kończący festiwal rzutów karnych Jakub Dancik, syn znanego z występów w ekstraklasie Juraja Dancika huknął celnie i drużyna Konrada Kudera ze swoimi kibicami mogła odtańczyć taniec zwycięstwa.

Dodajmy, że indywidualne wyróżnienia wywalczyli: Jakub Pawlus z SP 1 Łazy – najlepszy strzelec, Szymon Droszcz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach – najlepszy bramkarz oraz Radosław Gębołyś z bielskiej drużyny, uhonorowany tytułem MVP, którym wśród dziewcząt wyróżniono Lenę Zalewską z SP nr 15 z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Jana Pawła II w Katowicach.

Zdjęcia z otwarcia turnieju można oglądać TUTAJ.

Nie zabrakło też nagród za zielone kartki stanowiące wyróżnienie za postawę fair play. Otrzymali je między innymi – uwaga – cała bielska drużyna, która w trakcie rywalizacji pucharowej skorygowała źle wpisany do protokołu zwycięski dla niej wynik na remis; Julia Staszak z SP 1 Kozy, Zuzanna Kudłaty z SP 22 Biskupice, Jerzy Słonka i Mariusz Król z SP 35 Mysłowice, Dorian Raczkowiak z SP 21 Chorzów, Dawid Włoka z ZSP 2 Piekary Śląskie, Jan Barański z SP 4 Sosnowiec, Wiktor Szyszka z SMS Zwierzyniec Pierwszy oraz Lena Lazar, która nabawiła się kontuzji złamania ręki, a także trenerzy: Michał Żyłka z SP 1 Mikołów, Marcin Kwiatek z SP 2 Wilkowice, Agnieszka Rezler z SMS Tychy, Marcin Osmałek z SMS Żywiec i Przemysław Greń z SP 1 Kozy, a także sędzia Damian Jędruch za błyskawiczną pomoc udzieloną kontuzjowanej zawodniczce oraz kibic „Marcin z trąbką” wspierający dzielnie bielski zespół.

A oto mistrzowskie składy:


Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego BBTS w Bielsku-Białej: Karol Szmyt, Mikołaj Nytra, Kacper Szeląg, Antoni Staroń, Jan Bebek Stasik, Radosław Gębołyś, Hubert Czupryn, Hubert Mucha, Kajetan Gruszka, Jakub Dancik. Trener Konrad Kuder.


Szkoła Podstawowa numer 17 imienia Jana Pawła II w Chorzowie: Agnieszka Bednorz, Lena Kubicka, Julia Pieniążek, Maria Sawikowska, Anastazja Mrozek, Maja Fijołek, Lena Karcz, Maja Kowalczyk, Zuzanna Bogus, Oliwia Dudek. Trener Mateusz Szip.

Partnerem Głównym wydarzenia jest Stadion Śląski.