Śląski ZPN

Losowanie grup fazy finałowej Pucharu im. Kazimierza Górskiego

16/05/2024 09:27
Fot. Konrad Kwolek/Podkarpacki ZPN Fot. Konrad Kwolek/Podkarpacki ZPN

W siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej wiceprezes federacji ds. piłkarstwa amatorskiego Adam Kaźmierczak oraz dyrektor sportowy Marcin Dorna wylosowali grupy fazy finałowej Pucharu im. Kazimierza Górskiego, czyli corocznych zmagań kadr wojewódzkich chłopców w kategorii do lat 13. Mecze tego etapu odbędą się w dniach 22-29 czerwca w Jarocinie i Wrześni. Reprezentacja Śląskiego ZPN zagra z: Podlaskim ZPN, Małopolskim ZPN i Lubuskim ZPN. 


Zbliżający się turniej finałowy będzie trzecim etapem międzywojewódzkiego współzawodnictwa w tym sezonie. Jesienią podczas czterech zgrupowań makroregionalnych (po dwóch w Siedlcach i w Wałbrzychu) reprezentacje mierzyły się ze sobą w 4-zespołowych grupach. Podobnie, choć już w wymieszanych grupach, było wiosną w Ostródzie, Woli Chorzelowskiej i Policach. Łącznie więc wszystkie kadry rozegrały po 6 spotkań. Większość z nich z innym rywalem – nowa idea rozgrywek zakłada bowiem możliwość konfrontacji z jak największą liczbą przeciwników. 

Wyniki osiągane w rundach jesiennej oraz wiosennej przekładały się na jedną zbiorczą tabelę, która decydowała o rozstawieniu przed wtorkowym losowaniem fazy finałowej. Na jej podstawie w pierwszym koszyku znalazły się reprezentacje województw mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego, w drugim dolnośląskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, w trzecim łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i małopolskiego, a w czwartym opolskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubuskiego.

Losowanie turnieju finałowego zostało przeprowadzone we wtorkowe popołudnie w siedzibie PZPN. W jego wyniku reprezentacje utworzyły następujące grupy:

Rozlosowano grupy turnieju finałowego Pucharu im. Kazimierza Górskiego

Mecze fazy grupowej zostaną rozegrane w dniach 23, 24 i 26 czerwca. Do zaplanowanych na 28 czerwca półfinałów awansują zwycięzcy grup. Dzień później odbędą się finał oraz mecz o 3. miejsce.

Warto dodać, że dopiero od trwającego sezonu turniej finałowy jest 16-zespołowy. W poprzednich edycjach Pucharu im. Kazimierza Górskiego decydujące rozstrzygnięcia zapadały w podziale na finał A (w którym 8 najlepszych reprezentacji grało o triumf w rozgrywkach) i finał B, gdzie rywalizacja toczyła się o miejsca 9-16. Po reformie wyniki z jesieni i wiosny wpływają wyłącznie na rozstawienie przed losowaniem i przed nikim nie zamykają drogi do ostatecznego zwycięstwa w turnieju.

Wprowadzona przed sezonem 2023/24 reforma dotyczyła nie tylko formuły rozgrywek, ale zapoczątkowała również makroregionalne zgrupowania kadr wojewódzkich, o których więcej pisaliśmy W TYM TEKŚCIE. Przypomnijmy, że zgrupowania te zastąpiły chłopcom z kategorii U-13 Jesienną i Wiosenną Akademię Młodych Orłów. W ich ramach poza meczami Pucharu im. Górskiego odbywają się treningi na boisku, zajęcia motoryczne, sesje z trenerem mentalnym oraz analizy treningów i meczów. Każdy zespół liczy po 18 zawodników prowadzonych przez 3 trenerów z danego województwa. Sztaby szkoleniowe wszystkich reprezentacji uzupełnia po dwóch trenerów z Polskiego Związku Piłki Nożnej, a zgrupowania odwiedzają selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski. 

Źródło: PZPN