Skuteczna Pogoń wystrzelała mistrzostwo w Cygańskim Lesie

9/06/2024 21:56

Ostatnia kolejka w Orlen Ekstralidze Kobiet miała decydujące znaczenie dla losów mistrzostwa Polski.

Po 21 kolejkach na czele był GKS Katowice, a 3 punkty za plecami obrończyń tytułu znajdował się zespół Pogoni Szczecin, mający przy równym bilansie bezpośrednich spotkań lepszą różnicę goli z całego sezonu.

To oznaczało, że w 22. meczu w sezonie katowiczanki potrzebowały remisu, żeby znowu zasiąść na tronie. W wyjazdowym starciu z 4. w tabeli UKS-em SMS-em Łódź jednak „GieKSa” przegrała 0:1 i to sprawiło, że podopieczne Karoliny Koch muszą się zadowolić srebrem, bo szczecinianki wykorzystały swoją szansę. Pretendentki wygrały bowiem w Bielsku-Białej aż 6:0 z 9. drużyną rozgrywek Rekordem i Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula w towarzystwie Macieja Buryty Członka Komisji do spraw Piłkarstwa Kobiecego PZPN oraz Dyrektora Pionu Sportowego – Członka Zarządu Pogoni Szczecin Dariusza Adamczuka – wicemistrza olimpijskiego z 1992 roku i 11-krotnego reprezentanta Polski wręczył złote medale drużynie trenera Piotra Łęczyńskiego.

Zaznaczmy jeszcze, że przed pierwszym gwizdkiem nagrody za zdobycie brązowych medali mistrzostw Europy do lat 17 Henryk Kula i Prezes Rekordu Janusz Szymura wręczyli: Magdzie Piekarskiej i Idze Witkowskiej z Rekordu i Aleksandrze Kuśmierczyk z Pogoni.

A teraz przejdźmy do meczu w Cygańskim Lesie, gdzie ostre strzelanie rozpoczęła już w 5. minucie gry Weronika Szymaszek, główkując po dośrodkowaniu Emilii Zdunek z rzutu rożnego. W 9. minucie Natalia Oleszkiewicz wykorzystała kiks bramkarki bielszczanek  Izabeli Sas, która w 42. minucie zrehabilitowała się za ten błąd efektownie broniąc rzut karny, wykonywany przez Emilię Zdunek.

Wynik 0:2 utrzymał się do 48. minuty. Wtedy to powtórnie rzut rożny na gola zamieniła Wiktoria Szymaszek, która jeszcze trafiła w 57. minucie, tym razem przykładając nogę do piłki wrzuconej z rzutu wolnego przez Emilię Zdunek. Kapitan szczecinianek do swoich trzech asyst dorzuciła gola w 59. minucie, wykorzystując sytuację sam na sam z Izabelą Sas, którą jeszcze w 72. minucie pokonała Natalia Oleszkiewicz. Napastniczka Pogoni nagrodzona statuetką dla Królowej strzelczyń sezonu 2023/24 – jak przystało na najlepszą snajperkę rozgrywek – płaskim strzałem z 15. metra w długi róg postawiła pieczęć na pierwszym w historii szczecińskiego klubu mistrzostwie Polski.

Dodajmy jeszcze, że trzecie miejsce w tych rozgrywkach zajął zespół Czarnych Sosnowiec, po wyjazdowym zwycięstwie 2:1 ze Śląskiem Wrocław oraz, że w przyszłym sezonie na najwyższym szczeblu kobiecych rozgrywek w naszym kraju do trójki: GKS Katowice, Czarni Sosnowiec i Rekord Bielsko-Biała dołączy jeszcze czwarty zespół z województwa śląskiego Skra Częstochowa, która wywalczyła awans do 12-zespołowej elity.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że w przerwie Henryk Kula w imieniu Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej wręczył Bożenie i Januszowi Szymurom pamiątkowe grawertony dla Rekordu za odzyskane mistrzostwo Polski futsalistów oraz pierwszy w historii dublet - mistrzostwo i Puchar Polski - futsalistek.

Zdjęcia z meczu i dekoracji TUTAJ

Rekord Bielsko-Biała – Pogoń Szczecin 0:6 (0:2)
0:1 – Weronika Szymaszek 5 min; 0:2 – Natalia Oleszkiewicz; 0:3 – Weronika Szymaszek 48 min; 0:4 Weronika Szymaszek 57 min;  0:5 – Emilia Zdunek 59 min; Natalia Oleszkiewicz 72 min.
Sędziowała Sylwia Biernat (Kraków).
REKORD: Izabela Sas – Martyna Cygan, Małgorzata Lichwa, Magda Piekarska (30. Agnieszka Glinka, 60. Alicja Bednarek) – Klaudia Olejniczak, Aleksandra Sudyk, Iga Witkowska, Roksana Gulec (65. Nikola Dębińska), Nicole Jendrzejczyk (60. Anna Zając) – Julia Gutowska, 9. Daria Długokęcka. Trener Mateusz Żebrowski.
POGOŃ: Anna Palińska – Alicja Dyguś (58. Agnieszka Garbowska), Julia Brzozowska, Kinga Buzan, Weronika Szymaszek (76. Zuzanna Rybińska) – Zofia Giętkowska. Martyna Brodzik (76. Aleksandra Kuśmierczyk), Zoe Maxwell (72. Karolina Łaniewska), Zdunek, Jaylen Crim (58. Kornelia Okoniewska) – Natalia Oleszkiewicz. Trener Piotr Łęczyński.
Żółte kartki: Gutowska – Brzozowska, Buzan.