Śląski ZPN

I Liga Śląska InterHall z jednym młodzieżowcem

4/07/2024 22:03

Na przedsezonowym spotkaniu Prezesa Henryka Kuli z przedstawicielami klubów, który w sezonie 2024/25 grać będą w I Lidze Śląskiej InterHall – bo taką nazwę marketingową nosić będą rozgrywki IV ligi w naszym regionie – pojawili się przedstawiciele 18 klubów!


Obecni byli: Wojciech Cieszyński (Ruch Radzionków), Mateusz Dobrowolski (Przemsza Siewierz), Janusz Gawlik (Decor Bełk), Roman Ginda (Victoria 1922 Częstochowa), Maciej Handwerker (Odra Wodzisław Śląski i Sparta Katowice), Tomasz Krawczyk (Unia Dąbrowa Górnicza), Mateusz Nawrot (Gwarek Tarnowskie Góry), Marcin Nowak (Rozwój Katowice), Zbigniew Orawiec (Spójnia Landek), Patryk Orliński (GKS II Tychy), Mateusz Ostach (ROW 1964 Rybnik), Jarosław Rozmus (Podbeskidzie II Bielsko-Biała), Dariusz Rucki (Rekord II Bielsko-Biała), Paweł Tyszkowski (Raków II Częstochowa), Mariusz Warachim (Drama Zbrosławice), Dawid Wiejowski (Piast Gliwice) i Andrzej Wojtyła (Kuźnia Ustroń).

Wysoka frekwencja najlepiej świadczy o tym, że nowe rozgrywki, po reorganizacji, stały się prestiżowe, a kluby uczestniczące w walce o III ligę chcą jak najlepiej przygotować się do inauguracji, która została zaplanowana na 3 sierpnia o godzinie 17.00.

Zanim jednak nastąpiło losowanie par pierwszej kolejki, w której spotkają się: Victoria 1922 – Rekord II, GKS II Tychy – Przemsza, Odra – ROW 1964, Kuźnia – Piast II, Spójnia – Sparta, Unia – Rozwój, Drama – Gwarek Tarnowskie Góry, Ruch – Gwarek Ornontowice, Polonia – Decor, Podbeskidzie II – Raków II (cały terminarz TUTAJ) był czas na oferty, propozycje i dyskusje. Najpierw Prezes Firmy Tomadex S.C. Tomasz Szulc zaprezentował piłkę firmy Keeza dedykowaną rozgrywkom I Ligi Śląskiej InterHall oraz przedstawił promocyjne warunki zakupu produktów polskiej marki odzieży i sprzętu sportowego. Następnie Mateusz Skutnik przekazał informacje na temat planowanego na połowę sierpnia wydania Skarbu Kibica I Ligi Śląskiej, którego pomysł wykonania w formie PDF zyskał uznanie większości przedstawicieli klubów.

O najważniejszych zmianach dotyczących w rozgrywkach w nadchodzącym sezonie poinformował przedstawiciel Referatu Rozgrywek Śląskiego Związku Piłki Nożnej Lesław Mazur, zwracając uwagę na to, że pierwszy raz drużyna, która zajmie pierwsze miejsce bezpośrednio awansuje do III ligi. Przypomniał także, że 10 czerwca PZPN podjął uchwałę, że drugi zespół w tabeli województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego uzyska możliwość gry w dwustopniowych barażach, które wyłonią jeszcze jednego III-ligowca. Warunkiem będzie jednak spełnienie wymogów licencyjnych na grę w III lidze. Na drugim krańcu tabeli obowiązywać będzie zasada, że 3 ostatnie drużyny spadną do V ligi. Jeżeli jednak wicemistrz wygra baraże to wtedy spadnie jedna mniej, ale liczba spadkowiczów może się też zwiększyć w razie spadku drużyn z naszego regionu z III ligi.

Spore zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziło novum, że do składanych przez kluby wniosków o uprawnienie zawodników nie trzeba załączać deklaracji amatora tylko wystarczy w systemie przy zgłoszeniu pierwszego zawodnika umieścić oświadczenie o zdeponowaniu deklaracji gry amatora w klubie. To uprości formalności rejestracyjne. Uproszczeniu ulegną także formy sprawozdania meczowe.

Największą dyskusję wywołał przepis o konieczności gry dwóch młodzieżowców – zawodników z rocznika 2004 i młodszych. Prezes Henryk Kula po wysłuchaniu wniosków przedstawicieli klubów zaproponował głosowanie, w którego wyniku większość (9 za, 6 przeciw, 2 wstrzymujących się) była za koniecznością gry w sezonie 2024/25 jednego młodzieżowca w IV lidze, a od następnego sezonu będzie obowiązek gry dwóch młodzieżowców.

- Do 100 tysięcy złotych przeznaczonych na ten cel przez Polski Związek Piłki Nożnej, Śląski Związek Piłki Nożnej dołoży 100 tysięcy złotych i w ten sposób powstanie pula do podziału pomiędzy najlepszych klubów w punktacji Pro Junior System, w której liczone będą występy zawodników 19 i 18-letnich – powiedział Henryk Kula. – Chcemy promować młodzież, a także rozwijać rozgrywki młodzieżowe.

Dyskusji nie zabrakło także po wystąpieniu Przewodniczącego Kolegium Sędziów Śląskiego Związku Piłki Nożnej Mirosława Góreckiego, który szczególnie zwrócił uwagę na „naprawę błędu” sędziego przy ewidentnie niesłusznie przyznanej kartce. Można będzie o taką decyzję ubiegać się pod warunkiem, że klub wnioskujący o weryfikację posiadać będzie nagranie całego meczu i zdarzenie będzie dobrze widoczne.

Najważniejsze było jednak to, że wszyscy byli zaangażowani w dyskusję o przyszłości I Ligi Śląskiej i potraktowali te rozgrywki z powagą godną najwyższej klasy rozgrywkowej naszego regionu.