Śląski ZPN

70-lecie Krupińskiego Suszec z reprezentantem Polski

28/09/2024 19:37

Na jubileuszu 70-lecia klubu z Suszca nie brakowało wyjątkowych gości, których bardzo serdecznie witał piastujący od 2002 roku funkcję Prezesa Marian Neumann.


Władze samorządowe na uroczystości w sali OSP Rudziczka reprezentowali Wójt Gminy Suszec Marian Pawlas oraz Sekretarz Starostwa Powiatowego w Pszczynie, zarazem Przewodniczący Rady Gminy Suszec Szymon Sekta. Sportowa rodzina miała natomiast podwójną moc, bo obok Wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, zarazem Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kuli i Prezesa Podokręgu Tychy Piotra Swobody obecni byli także Prezes Polskiego Związku Kolarskiego Rafał Makowski i Wiceprezes Śląskiego Związku Kolarskiego Bogdan Szczygieł. Nie mogło też zabraknąć piłkarzy i kolarzy, bo te dwie sekcje najbardziej rozsławiły GKS Krupiński.

Zdjęcia z jubileuszu można oglądać ☛ TUTAJ 

Jego historię w multimedialnej pigułce przedstawił redaktor Tadeusz Paluch, w którego opowieści można było usłyszeć wiele znanych nazwisk. Wystarczy, że wymienimy najbardziej utytułowanych, a takie miano bez wątpienia należy się wicemistrzowi olimpijskiemu i wicemistrzowi świata w kolarstwie Andrzejowi Sypytkowskiemu, który po największe sukcesy sięgał jako zawodnik Krupińskiego oraz Pawłowi Sibikowi, uczestnikowi mistrzostw świata w piłce nożnej w 2002 roku, który po zakończeniu kariery piłkarskiej, w roli trenera na 4 lata zakotwiczył w Suszcu i w 2013 roku wprowadził Krupińskiego do IV ligi.

Nie zabrakło także nazwisk od pierwszych prezesów LZS Suszec, przez tych którzy prowadzili klub w latach jego prosperity związanej bezpośrednio ze wsparciem kopalni, której nazwa za czasów Dyrektora Kopalni oraz Prezesa Klubu Jana Bednarza została wpisana w szyld, aż po dzień dzisiejszy. Bo choć kopalnię zlikwidowano w 2017 roku, a 3 lata temu zasypano główny szyb to jednak sekcja piłki nożnej funkcjonuje nadal i gromadzi dzieci oraz młodzież, w akademii prowadząc zajęcia dla 150 adeptów piłki nożnej, a pierwszy zespół gra w III Lidze Śląskiej.

- Krupiński jest dla mnie wyjątkowo bliskim klubem, bo w nim działa mój szlifierz jak o sobie mówi Piotr Swoboda – powiedział Henryk Kula. – Podkreśla, że to on mnie „oszlifował” i że dzięki niemu 24 lata temu zaczynaliśmy zmiany w śląskiej piłce, rozpoczynając od działalności we władzach Podokręgu Tychy. Pozwolicie więc, że z tym osobistym wątkiem, bardzo serdecznie w imieniu całej śląskiej rodziny piłkarskiej podziękuję wam wszystkim za to dobro i złożę z pełni serca płynące gratulacje i życzenia. Dziękuję ludziom, którzy tworzyli i tworzą piękną historię klubu w Suszcu – tej Małej Ojczyzny, jak ja to nazywam. Życzę wam sukcesów w wychowaniu dzieci i młodzieży, bo parafrazując Jana Zamoyskiego mówię: „Taka będzie Śląska Piłka jakie jej dzieci i młodzieży szkolenie”. To jest najważniejsze.

W ślad za gratulacjami poszły nagrody, bo Polski Związek Piłki Nożnej wyróżnił Odznakami Honorowymi PZPN-u: Jana Bednarza, Henryka Lichodziejewskiego, Arkadiusza Nawrockiego, Pawła Sibika, Franciszka Wróbla i Augustyna Koczara – Złotymi; Franciszka Kaduka, Edwarda Kokoszkę, Lucjana Kurcoka i Wojciecha Kusia – Srebrnymi oraz Wiesława Deresza i Henryka Dźwigoła – Brązowymi. Ponadto Śląski Związek Piłki Nożnej Odznaki Honorowe przyznał: Rufinowi Stańkowi i Wiesławowi Zalewskiemu – Złote; Agnieszce Pustelnik, Adamowi Bemowi, Markowi Kretowi, Jarosławowi Warzesze i Arturowi Zemlakowi – Srebrne oraz Markowi Malcherowi, Grzegorzowi Świentemu i Tomaszowi Urbankowi – Brązowe.


Do tych indywidualnych zaszczytów Polski Związek Piłki Nożnej dołączył jeszcze podpisany przez Prezesa Cezarego Kuleszę pamiątkowy ozdobny dyplom wręczony na ręce Mariana Neumanna przez Henryka Kulę, który w towarzystwie Piotra Swobody przekazał także jubileuszowy grawerton, symboliczny czek na zakup sprzętu i worek z piłkami.

Wyjątkową nagrodę od Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej z rąk Henryka Kuli otrzymał także Wójt Gminy Suszec Marian Pawlas wyróżniony statuetką „Przyjaciel Śląskiego Piłki”.

- Bez samorządu nie byłoby śląskiej piłki – podkreślił Henryk Kula. – Dlatego Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej dziękuje tym Wójtom, którzy szczególnie przyczyniają się do rozwoju tej małej piłki, dzieci i młodzieży. W tym działaniu Marian Pawlas w Gminie Suszec jest naszym przyjacielem.

Zdjęcia z jubileuszu można oglądać TUTAJ 

Odznaki dla najwybitniejszych kolarzy reprezentujących przed laty Krupińskiego wręczył także Rafał Makowski w towarzystwie Bogdana Szczygła, a życzenia i gratulacje dla klubu jubilata dołączyli także Marian Pawlas i Szymon Sekta oraz wieloletni trener Edward Kokoszka. A po części oficjalnej rozpoczęły się towarzyskie rozmowy, w których obok wspomnień nie brakowało też ambitnych planów na przyszłość, bo choć kopalnia, której nazwa nadal jest w szyldzie klubu, upadła to jednak piłka nożna dobrze się trzyma i z optymizmem wkracza w przyszłość.