Śląski ZPN

Delegaci Podokręgu Sosnowiec podsumowali dwuletnie działanie

26/03/2018 19:46

Walne Sprawozdawcze Zebranie Delegatów Podokręgu Sosnowiec, prowadzonego już trzecią kadencję przez Józefa Grząbę, rozpoczęło się od chwili ciszy, upamiętniającej śp. działacza Zagłębianki Zbigniewa Mroza oraz wiceprezesa śląskiego Związku Piłki Nożnej Krzysztofa Seweryna. Następnie przyszedł czas prezentacji Ogólnopolskiego Programu PZPN-PZU. Przedstawiciel firmy zajmującej się wprowadzeniem produktu na piłkarski rynek ubezpieczeniowy Michał Pietruszka zapoznał delegatów z korzyściami płynącymi z przygotowanej oferty, której najniższa składka w wysokości 18 złotych rocznie zabezpiecza leczenie kontuzjowanego zawodnika do wysokości 3000 złotych oraz rehabilitację do wysokości 1000 złotych


- A jest to tylko pierwszy z czterech wariantów – zasygnalizował Michał Pietruszka. – Szczegóły można poznać wchodząc na stronę internetową kahlenbregservices.pl oraz dzwoniąc na dedykowany tej akcji numer telefonu 800-007-008.

Do skorzystania z oferty zachęcał także obecny na zebraniu prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula, przypominając, że to właśnie na wniosek naszego związku PZPN opracował i wprowadził kompleksowy program ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz kosztów leczenia.

- Do tej pory zawierane ubezpieczenia najczęściej były tylko „podkładką” dla prezesa klubu, że dba o zdrowie zawodników – przypomniał Henryk Kula. – Dzięki temu programowi pierwszy raz opracowanemu na wniosek Polskiego Związku Piłki Nożnej leczenie urazów i rehabilitacja są realne. Minimalne koszty opłat związane są z zakładaną przez ubezpieczyciela powszechnością, a im więcej osób będzie korzystało z tego programu tym warunki mogą być lepsze.   

Po tym ubezpieczeniowym wstępie, którym największe zainteresowanie wykazał prezes Górnika Sosnowiec Maciej Mizia, rozpoczęto już obrady właściwe, w których po wyborze Janusza Kiełtyki na przewodniczącego zebrania oraz wyborach sekretarza zebrania, komisji mandatowej oraz komisji uchwał i wniosków, Henryk Kula przedstawił w największym skrócie osiągnięcia minionego dwulecia.

- Mocnym fundamentem naszej działalności jest szkolenie dzieci i młodzieży, którego kolejnym nowym elementem będzie Mobilna Akademia Młodych Orłów oraz platforma szkoleniowa – przypomniał prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej. – Rozpoczynamy dyskusję na temat reformy rozgrywek seniorów od IV ligi zaczynając, zakładając jako cel, że mistrz będzie awansował. Chcemy, żeby miesiące letnie, czyli wtedy kiedy pogoda do gry w piłkę jest najlepsza, nie był martwe. Pozyskaliśmy sponsorów tytularnych dla rozgrywek IV ligi oraz klas okręgowych. Dzięki nadwyżce budżetowej możemy pomyśleć o dofinansowaniu klubów, czyli pokryciu opłat w rozgrywkach młodzież do trampkarza włącznie. Pamiętamy o byłych znakomitych zawodnikach, dla których powołaliśmy Klub Wybitnego Piłkarza Śląska i którzy byli głównymi bohaterami I Pikniku Oldboja w 2017 roku w Bojszowach. Na ten rok zaplanowaliśmy II Piknik, na który 1 maja zapraszamy do Siewierza, a na 4 sierpnia planujemy Piłkarski Piknik na Stadionie Śląskim. Pamiętamy też o środowisku wiejskim i planujemy wprowadzenie sędziego klubowego, który będzie prowadził mecze młodzieżowe i mógł sędziować na linii spotkania do klasy A.

Prezes wziął także udział w dyskusji o ekwiwalencie za wyszkolenie oraz potrzebnych zmianach dotyczących transferów dziecin i młodych zawodników od 12 do 21 roku życia.

- Chcemy zmienić i prawo i mentalność – zakończył prezes. – Nie chcę słyszeć, że sędzia klubowy w rozgrywkach dzieci będzie „niesprawiedliwy”. Musimy zrozumieć, że piłkarz amator powinien sobie sam zapłacić za możliwość gry tak jak dzieje się to na przykład w Anglii.

Delegaci Podokręgu Sosnowiec przyjęli ponadto sprawozdania z działalności zarządu, komisji rewizyjnej, wydziału gier i dyscypliny, wydziału do spraw bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich, wydziału szkolenia i kolegium sędziów.

- W naszych strukturach działa 65 klubów, a rozgrywkach uczestniczy 61 drużyn od ekstraklasy Beach Soccera po rozgrywki młodzieżowe – powiedział Józef Grząba. – Pamiętam jak z trudem ruszały rozgrywki żaków, bo w pierwszej edycji mieliśmy 4 zespoły, a teraz mamy 30.

W wolnych wnioskach delegaci podnieśli problem sponsora tytularnego rozgrywek w Podokręgu Sosnowiec oraz przedyskutowali możliwość skorzystania z Rządowego Programu Klub, którego III edycję ogłosiło Ministerstwo Sportu i Turystyki, oferując do podziału kwotę 40 milionów złotych.

- W ubiegłym roku dostępna kwota była o 3 miliony niższa niższa, a skorzystały z tej pomocy 3352 kluby z całej Polski – zakończył Józef Grząba. – Wnioski można składać do 8 maja, a jeżeli ktoś ma problemy z pisaniem wniosków zachęcam do skorzystania z pomocy Janusza Ciołczyka, pełniącego na zebraniu funkcję przewodniczącego komisji uchwał i wniosków, która udzieliła zarządowi absolutorium za dwa lata dotychczasowej działalności.

A na zakończenie obrad przewodniczący zebrania Janusz Kiełtyka podziękował za sprawny przebieg posiedzenia i życzył wszystkich Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych.