Śląski ZPN

Podokręg Żywiec wybrał bezpośrednie podporządkowanie Śląskiemu Związkowi Piłki Nożnej

20/04/2018 23:11

Walne Zebranie Delegatów Podokręgu Żywiec zadecydowało o istotnej zmianie strukturalnej. Jednogłośną decyzją 21 mandatariuszy podokręg, wchodzący do tej pory w skład Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Bielsku-Białej, wybrał bezpośrednie podporządkowanie Śląskiemu Związkowi Piłki Nożnej.


Zanim jednak sformułowano uchwały i dokonano głosowania najpierw prezes Podokręgu Żywiec Dariusz Mrowiec przywitał gości na czele z prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henrykiem Kulą oraz prezesem Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Czesławem Biskupem. Następnie głos zabrał Marek Żytniewski, reprezentujący firmę Kahlenber zajmującą się dystrybucją ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków PZPN-PZU.

Właściwy początek obrad podsumowujących półmetek kadencji nastąpił gdy po wyborach na przewodniczącego zebrania Józefa Tomaszka oraz sekretarza Arkadiusza Kaczkowskiego delegaci zatwierdzili porządek i regulamin obrad, a Komisja Mandatowa pod przewodnictwem Romana Wiki stwierdziła, że zebranie jest prawomocne.

W sprawozdaniu Dariusza Mrowca, podsumowującego minione dwa lata, było także miejsce na szczególne podziękowania Sławomirowi Sołtysikowi, który po 6-letnim okresie sprawowania funkcji trenera koordynatora podokręgu przekazał szkoleniową pałeczkę Tomaszowi Fijakowi. Nie zabrakło także podsumowania sportowych sukcesów z wicemistrzowskim tytułem kobiecej drużyny Mitechu Żywiec w ekstraklasie oraz pomysłów na przyszłość z reorganizacją klasy A oraz planowanym na grudzień turniejem działaczy z okazji 70-lecia Podokręgu Żywiec.

- Staraliśmy się zrobić to co się dało, być dyspozycyjnym i iść klubom na rękę – podkreślił między innymi Dariusz Mrowiec. - Dzięki inicjatywie Mariusza Hujdusa i Dawida Bukowczana, którzy przekonali mnie, że w pierwszej rundzie Pucharu Polski sędziowie mają prowadzić mecze nie pobierając pieniędzy, doczekaliśmy się 25 drużyn startujących w tych rozgrywkach. Możemy się także, jak żaden inny podokręg w Polsce, szczycić tym że mamy w naszym gronie trzech sędziów I-ligowych, czyli oficjalnie TOP Amator A: Dawida Bukowczana, Daniel Kruczyńskiego i Tomasza Wajdę, a Sebastian Szczotka jest na dobrej drodze, żeby iść ich śladem. Wprowadziliśmy eksperymentalnie wzór protokołu, który zdał egzamin. Ponadto najlepszym klubom wręczaliśmy stroje i piłki, w sumie przekazując klubom sprzęt w 2017 roku za kwotę 11200 złotych, a w tym roku przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy i jej uczestnicy otrzymali odpowiednie certyfikaty.

Zdjęcia z zebrania można oglądać TUTAJ.

W swoim wystąpieniu Dariusz Mrowiec zasygnalizował temat samodzielności Podokręgu Żywiec, do którego zebrani wrócili po dyskusji nad sprawozdaniem oraz wystąpieniach gości. Pytania były szczegółowe i dotyczyły głównie kwestii finansowych oraz organizacyjnych, a podsumowaniem zajęła się Komisja Uchwał i Wniosków, która działając w składzie Piotr Raczek, Jerzy Wandzel i Sławomir Sołtysik sformułowała następujące uchwały: Uwzględnić w całości wniosek objęty uchwałą nr 1 Zarządu Podokręgu Żywiec z dnia 13 kwietnia, czyli podjąć czynności (procedury) sankcjonujące bezpośrednie podporządkowanie Podokręgu Żywiec Śląskiemu Związkowi Piłki Nożnej w Katowicach. Przeprowadzić konsultacje w klubach dotyczące reorganizacji rozgrywek A klasy w sezonie 2019/2020. Wprowadzić sędziów klubowych, którzy po krótkim  przeszkoleniu będą mogli prowadzić jako sędziowie główni mecze w rozgrywkach dziecięcych (Orlik, Skrzat, Żak) oraz udzielić absolutorium zarządowi Podokręgu Żywiec za okres 2016-2017. Wszystkie uchwały zostały przegłosowane i można powiedzieć, że na drugą połowę kadencji zarząd otrzymał nowe wyzwania.